Jak działa autoleveling?

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
czarus_gg
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 30
Rejestracja: 07 lut 2017, 10:31

Jak działa autoleveling?

Post autor: czarus_gg »

Witam wszystkich. Właśnie zakupiłem sobie czujnik pojemnościowy do sondy "Z", by wyposażyć drukareczkę w autoleveling.
Mam tutaj pewną wątpliwość i byłbym wdzięczny za rozwianie moich wątpliwości :)

Czujnik pojemnościowy jest typu NO / NC. Znaczy to, iż jest dwustanowy. Czyli jeśli dystans do przeszkody jest większy niż dystans załączania, czujnik jest nieaktywny. Aktywuje się w momencie osiągnięcia wyregulowanej odległości i pozostaje załączony, gdy odległość ta jest mniejsza od ustalonej.

System autolevlingu ma za zadanie określić odchyłę od "Z0" w trzech (czterech) punktach, by później dla dowolnej pozycji X i Y obliczyć właściwą odłegłość od stołu.

To znaczy dla uproszczenia, jeśli w pozycji X0 odchyłka wynosi -0,5mm a w pozycji X100 wynosi +0,5mm, można wyliczyć, że dla pozycji X50, odchyłka wynosi: 0mm, w pozycji: X25 odchyłka wynosi: -0,25mm, w pozycji X75 wynosi: +0,25mm i tak dalej. Drukarka może wewnętrznie korygować współrzędną Z na danej pozycji, by wydruk zawsze znajdował się w płaszczyźnie równoległej do stołu.

Tutaj dochodzimy do moich wątpliwości.

Jeśli w jakimś punkcie stół będzie dużo poniżej Z0, to czy drukarka przekroczy wskazanie krańcówki Z MIN aby uzyskać załączenie się czujnika i zapamiętać, że odchyłka wynosi np. -70 kroków silnika w tej pozycji.

Jeśli zaś w innym punkcie stół będzie za wysoko i głowica popchnie go w dół (tak, że ściśnie sprężynę narożną), to przecież nie jest w stanie tego wykryć. Chyba, że drukarka patrzy jednocześnie na wskazanie czujnika i krańcówki i zorientuje się, że czujnik zaskoczył, zanim oś Z dojechała w tym miejscu do pozycji 0?

Z góry dziękuję za wyjaśnienia...
Awatar użytkownika
anraf1001
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 1509
Rejestracja: 30 gru 2016, 11:43
Lokalizacja: Gniezno
Drukarka: Hypercube Evo
x 182

Re: Jak działa autoleveling?

Post autor: anraf1001 »

O ile mi wiadomo to ten czujnik wpina się w zamian za krańcówkę Zmin. Nie będziesz miał krańcówki. Tylko czujnik.
;) Pozdrawiam, Andrzej ;)
Drukarki: Hypercube Evolution :cool2:
Prusa ala Haribo/Mk3 :cool2:

Wsiadając do taksówki mówię: "G28"
czarus_gg
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 11
Posty: 30
Rejestracja: 07 lut 2017, 10:31

Re: Jak działa autoleveling?

Post autor: czarus_gg »

OK. To miałoby nawet sens :) Niech jeszcze potwierdzi to ktoś, kto używa, że tak jest. Aczkolwiek w opcjach repetiera wybiera się oobny pin dla Z-PROBE.
DanyQsh
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 213
Rejestracja: 22 wrz 2016, 20:11
Lokalizacja: Zabrze
Drukarka: The Thing+Replicape
x 12

Re: Jak działa autoleveling?

Post autor: DanyQsh »

Nie wiem czy nie jest czasem tak, że jest i krańcówka jako punkt odniesienia od którego mierzy odchyłkę w danym punkcie. Niestety teoretyzuję, bo jeszcze tego nie wdrażałem u siebie.
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 15
Posty: 1022
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: Jak działa autoleveling?

Post autor: samezrp »

Tu jest cała teoria:
https://www.repetier.com/documentation/ ... z-probing/
Choć jak pisałem w innym wątku, ja się poddałem.
Generalnie to prawda, że się podłącza probe zamiast Z-min, osobiście - przynajmniej na razie, dopóki nie przyjedzie chińskie 3D Touch, mam osobno podłączoną probe, mechaniczny włącznik. Jak chcę skalibrować stół to G30 w 4 punktach wywołuję i sprawdzam czy jest równo, potem osobno na kartkę odległość od stołu Z-min reguluję.
Kupiłem 3d Touch bo chcę dać jeszcze jedną szansę autolevelingowi i dać powtarzalność regulacji Z-min, ale wszelkie mechaniczne serwa mnie nie przekonują, a do czujnika indukcyjnego trzeba mieć odpowiedni stół.
Podobno w oryginalnej prusie w stole w punktach pomiaru są zatopione kawałki metalu.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Jak działa autoleveling?

Post autor: dragonn »

samezrp pisze:Tu jest cała teoria:
https://www.repetier.com/documentation/ ... z-probing/
Choć jak pisałem w innym wątku, ja się poddałem.
Generalnie to prawda, że się podłącza probe zamiast Z-min, osobiście - przynajmniej na razie, dopóki nie przyjedzie chińskie 3D Touch, mam osobno podłączoną probe, mechaniczny włącznik. Jak chcę skalibrować stół to G30 w 4 punktach wywołuję i sprawdzam czy jest równo, potem osobno na kartkę odległość od stołu Z-min reguluję.
Kupiłem 3d Touch bo chcę dać jeszcze jedną szansę autolevelingowi i dać powtarzalność regulacji Z-min, ale wszelkie mechaniczne serwa mnie nie przekonują, a do czujnika indukcyjnego trzeba mieć odpowiedni stół.
Podobno w oryginalnej prusie w stole w punktach pomiaru są zatopione kawałki metalu.
Kupiłeś 3d Touch od chińczyków? To ja poproszę o krótką recenzję jak dotrze :D.
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Jak działa autoleveling?

Post autor: Kopytko »

Też czekam na recenzję w takim razie. W delcie kalibracja jest PoEbAnA.
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
Uran
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 131
Rejestracja: 24 kwie 2016, 13:40
x 23

Re: Jak działa autoleveling?

Post autor: Uran »

Widzę temat poziomowania stołu jest bardziej zawiły niż mi się wydawało.
Sprawa nie jest trudna postaram się w takim razie zrobić w tym tygodniu poradnik o poziomowaniu stołu.
czarus_gg pisze:Witam wszystkich. Właśnie zakupiłem sobie czujnik pojemnościowy do sondy "Z"
Tylko jeszcze napisz czy jest NPN czy PNP co bys sobie kuku nie zrobił przy podłączaniu do elektroniki.
samezrp pisze:Kupiłem 3d Touch bo chcę dać jeszcze jedną szansę autolevelingowi i dać powtarzalność regulacji Z-min
Jeśli dobrze wnioskuję to kupiłeś podróbkę ? A chcesz mieć "powtarzalność" ? Oczywiście podróbka może okazać się niezła i powtarzalna. Ale tylko może...
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Jak działa autoleveling?

Post autor: dragonn »

Uran pisze:Widzę temat poziomowania stołu jest bardziej zawiły niż mi się wydawało.
Sprawa nie jest trudna postaram się w takim razie zrobić w tym tygodniu poradnik o poziomowaniu stołu.
czarus_gg pisze:Witam wszystkich. Właśnie zakupiłem sobie czujnik pojemnościowy do sondy "Z"
Tylko jeszcze napisz czy jest NPN czy PNP co bys sobie kuku nie zrobił przy podłączaniu do elektroniki.
samezrp pisze:Kupiłem 3d Touch bo chcę dać jeszcze jedną szansę autolevelingowi i dać powtarzalność regulacji Z-min
Jeśli dobrze wnioskuję to kupiłeś podróbkę ? A chcesz mieć "powtarzalność" ? Oczywiście podróbka może okazać się niezła i powtarzalna. Ale tylko może...
Myślę że chodzi o powtarzalność w ramach jednej sztuki, ale jeśli miałeś to na myśli - to dlatego czekam recenzję :piwo:
Awatar użytkownika
samezrp
Postów w temacie: 15
Posty: 1022
Rejestracja: 29 paź 2016, 15:57
x 66

Re: Jak działa autoleveling?

Post autor: samezrp »

Jak dotrze to dam znać. Oczywiście po próbach. 8 dych mogę wywalić, 4x więcej... wolę na przelew ;)
Poza tym bardziej mnie interesuje jak zrobili to wymuszanie "wypadania" trzpienia. Elektromagnes jak w starych dzwonkach typu gong?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”