Ustawienia wydruku

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
davyd
Postów w temacie: 1
Posty: 57
Rejestracja: 05 sie 2019, 11:08
x 1

Ustawienia wydruku

Post autor: davyd »

Posiadam drukarkę XYZprinting da Vinci 1.0 Pro i drukuję w programie XYZware Pro na filamencie PLA. Moje pytanie przy druku jest bardzo dużo różnego rodzaju ustawień. Na jakiej podstawie się to zmienia ? czy zależy to od filamentu ? skąd wiedzieć jakie ustawienia są najbardziej odpowiednie ?
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 1
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Ustawienia wydruku

Post autor: japim »

Od wielu zmiennych.
Są 2 grupy zmiennych:
- sterujące procesem druku - to ustawia się raz a porządnie ale zmienia się temperaturę, retrakcję, chłodzenie w zależności od filamentu
- sterujące budową wydrukowanego modelu: to zmienia się w zależności od geometrii modelu i jego przeznaczenia: liczba obwódek, liczba warstw, wypełnienie, wysokość warstwy, podpory, itd itp..

Skąd wiedzieć? Niestety z doświadczenia...
Ostatnio zmieniony 03 cze 2020, 15:07 przez japim, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Awatar użytkownika
Abys
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 801
Rejestracja: 09 lut 2019, 19:19
Lokalizacja: Szczecin
Drukarka: Ender 3 SKR1.4T,..
x 350

Re: Ustawienia wydruku

Post autor: Abys »

Postaraj się trochę przy pisaniu posta viewtopic.php?f=20&t=3266

Jest bardzo dużo rodzaju ustawień, zmienia się to na podstawie kliknięcia w programie i wpływa na wynik w mniejszym lub w większym stopniu przy generowaniu gcode (zależy jakie ustawienie)

"skąd wiedzieć jakie ustawienia są najbardziej odpowiednie ?"
Zależy to od modelu,co chcesz osiągnąć. Poczytaj kolego trochę o druku 3d, albo ja czegoś nie ogarniam.. zarejestrowałeś się w sierpniu 2019 i zadałeś takie pytanie :crazy: posiadasz drukarkę i takie pytanie trochę zaskakuje :shock:
Ostatnio zmieniony 03 cze 2020, 15:08 przez Abys, łącznie zmieniany 1 raz.
Ender 3 SKR 1.4 Turbo / MKS Gen L V1, Bambu Lab P1P
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Ustawienia wydruku

Post autor: Pjoter »

Dobór ustawień do wydruku to szeroki temat. Podstawowe parametry którymi można się bawić na początek to:
1) Temperatury (stołu i hotendu) - zależna jest od rodzaju materiału i wskazówki jak ja ustawić masz zazwyczaj na pudełku filamentu :p czasem należy ją podwyższyć dla dużych prędkości druku lub obniżyć gdy drukujemy bardzo małe detale. Nadmuch także powiązany z typem materiału.
2) Prędkości druku - ogólnie im wyższe tym gorsza jakość. Gdy drukujesz rzeczy o specyficznej geometrii możesz podwyższać prędkość bez dużych strat na jakości. W dużej mierze prędkość zależna jest od kinematyki drukarki.
3) Szerokość i wysokość pojedynczej linii - im większe wartości tym mniejszą rozdzielczość druku, ale także szybciej dany obiekt się drukuje (1 obrys na warstwie 0.3 to tak jak 3 obrysy na warstwie 0.1 a prędkość jest identyczna dla obu przypadków). Szerokość linii jest o wiele mniej zauważalna od wysokości warstwy. Dla dyszy 0.4mm przyjelo się nieoficjalnie podstawowe wartości druku jako 0.2 mm wysokość i 0.4mm szerokość ścieżki. Takie reprapowe optimum między jakością, prędkością a kłopotliwościa :D mniejsza dysza to lepszy detal ale dłuższy druk i większe szanse na przytkanie dyszy. Większą to strata na jakości.

Jakie parametry sobie dobeirzesz to zależy od Twoich potrzeb i sprzętu którym operujesz. Ja mam dwa podstawowe profile pod PLA. "normalny" (ścianki 30mm/s, 0.2mm/0.4mm, 205 stopni) i "szybki" (45mm/s, 0.3/0.5mm, 210 stopni).jeden do wydruków które mają ładnie wyglądać i drugi do szybkiego prototypowania.

Tak jak kolega wyżej wspomina, parametrów jest mnóstwo. Zakładam jednak ze masz skalibrowany maszynę i nie interesuje cię retrakcja, flow itp. Bawisz się jedynie w "szybciej" lub "ładniej" względem ustawień które masz obecnie.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Www
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 9
Rejestracja: 02 maja 2020, 22:45

Re: Ustawienia wydruku

Post autor: Www »

Pjoter pisze:Ja mam dwa podstawowe profile pod PLA. "normalny" (ścianki 30mm/s, 0.2mm/0.4mm, 205 stopni) i "szybki" (45mm/s, 0.3/0.5mm, 210 stopni).jeden do wydruków które mają ładnie wyglądać i drugi do szybkiego prototypowania
Witam, a jakie dajesz predkosci nadmuchu?. Przy takich temp dla PLA?.
Ja drukuje mniej wiecej na takim jak Twoj "normalny" i fajnie wychodzilo az do dzisiaj ;)

Tryb normalny nadmuch 30%(ale pierwszy raz taki niski ustawilem) i chcialem wydrukowac taka hmm wierze 5x10mm i kilka cm wysoka. I odrazu zaczelo rogi tej wierzy zaokraglac nie nadazalo studzic natyle zeby wydruk trzymal wymiar. Poczekalem zeby popatrzec co wyjdzie po jakims cm dalem sobie spokoj ;)

Ale za to jaki mocny wydruk! (chyba 40% wypelnienia bylo)

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Ustawienia wydruku

Post autor: Pjoter »

Dla PLA mam zawsze 100% nadmuchu, niezależnie od prędkości druku. Wentylator 5015 i model nadmuchu jak w prusie mk3s.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Www
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 9
Rejestracja: 02 maja 2020, 22:45

Re: Ustawienia wydruku

Post autor: Www »

Jutro po pracy walne 100% i te same ustawienia. - Beda proby ;)

Tez wentylator 5015, i z https://www.thingiverse.com/thing:2856350 tym nadmuchem (pod mk8)

W sumie bardzo dobrze rozprowadza to powietrze, ale sam wentylator jest wysuniety bardzo do przodu.. I drgaaa jak sie drukuje przez co po kilku godzinach "rozkreca sie" noo delikatnie luzuje i pozniej zawadza o wydruk. Psujac go.. :/

Kiedys w wolnej chwili poprobuje przerysowac go zeby wentylator szedl pionowo do gory.

A sam eksteuder mk8 z czasem dochodze do wniosku ze byl projektowany przez kogos pijanego ;) i tez go chcialbym przerobic.


Dziekuje :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”