Na wyświetlaczu mam dwie linie ffff

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
bisurman
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 9
Rejestracja: 09 lip 2020, 16:28

Na wyświetlaczu mam dwie linie ffff

Post autor: bisurman »

Witam wszystkich Kolegów, bo to mój pierwszy post na tym forum :)
zmontowałem kiedyś trzy drukarki, skompilowałem Marlina i drukareczki drukowały sobie jak trzeba.
Aż wpqdłem na pomysł, żeby jedną, tę najgłośniejszą, przerobić na ciche stepstcki. Kupiłem 4 szt. TMC2208, wsadziłem na miejsce A4988 i drukarka ruszyła. Cichutka aż strach Ale wydruk okazał się zbyt mały, prawie dwukrotnie.
Poczytałem i usunąłem zworkiz XYZ, a na E0 wsadziłem na powrót E4988. Po włączeniu zaśmierdziało. Ten ostatni stepstick wsadziłem odwrotnie i zjarał się stabilizator, a także zrobiła się dziurka w Atmega 2560. Wziąłem Atmegę z drugiej drukarki i... zjarałem stabilizator przez krańcówkę. Chciałem za szybko...

Kupiłem dwie Atmegi 2560 R3 i zaczęły się problemy. Po skompilowaniu Marlina 2.0 mam dwa rządki fffff. Wziąłem wszystko nowe - to samo. Co może być przyczyną takiego zachowania? W Marlinie odkomentowałem REPRAP_DISCOUNT_SMART_CONTROLLER, innych opcji tam nie ma, jak kiedyś NEWPANEL itp. Nie mam pomysłu, może któś cóś... :sorry:
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8941
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Na wyświetlaczu mam dwie linie ffff

Post autor: dziobu »

Rozumiem że testujesz soft na całkowicie nowym sprzęcie? Wyświetlacz też nowy?
Wcześniej miałeś już Marlina 2.0? Jeśli nie - wróć do poprzedniej wersji. Albo do czegoś co miałeś i co działało na pewno.
bisurman
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 9
Rejestracja: 09 lip 2020, 16:28

Re: Na wyświetlaczu mam dwie linie ffff

Post autor: bisurman »

Na wcześniejszych wersjach Marlina jest podobnie. Dwa stare wyświetlacze zachowują się podobnie, choć nie identycznie, bo wyświetlają jedno lub kilka f.
Na pinach D0-D7 na EXP1 są stany wysokie, z rzadka, raz na 5 sek. pojawia się paczka impulsów o niewielkiej amplitudzie. Wygląda to tak, jakby były przywarte do +5V.
Ostatnio zmieniony 10 lip 2020, 21:56 przez bisurman, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8941
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Na wyświetlaczu mam dwie linie ffff

Post autor: dziobu »

A co miałeś jak to działało? Masz kod źródłowy?
Bo te Marliny z wersji na wersję mają jakieś odwały; może transmisja jest za szybka albo panel się inaczej w sofcie nazywa.
bisurman
bisurman
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 9
Rejestracja: 09 lip 2020, 16:28

Re: Na wyświetlaczu mam dwie linie ffff

Post autor: bisurman »

Panele cały czas są pod tą samą nazwą. Mam Marlina v1 na którym obie drukarki chodziły. Tam trzeba jeszcze odkomentować NEWPANEL, czasem też ULTIPANEL. Różne poradniki różnie opisują. Spróbuję jeszcze odkomentować ULTIPANEL w Marlinie 2.0.
Ogólnie to ostatnią drukarkę zrobiłem ze 3 lata temu, w międzyczasie padł mi dysk, część odzyskałem, część zaginęła w badsectorach. Życie.

Edit: elektroda wpadła w odwiedziny?
rdbv
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 5
Rejestracja: 25 cze 2020, 09:17
Lokalizacja: Malbork
Drukarka: Ender 3 Pro

Re: Na wyświetlaczu mam dwie linie ffff

Post autor: rdbv »

Masz może analizator stanów logicznych?

Najlepszy będzie klon Saleae, taniutkie to. (np. https://allegro.pl/oferta/analizator-st ... 9278659777) - to nie reklama(!), wziąłem randomowe, pierwsze z brzegu z wysyłką nie z Chin. :D
Podpinasz pod linie, odpalasz programik Saleae, i on Ci zdekoduje protokół HD44780 i pokaże jak na dłoni co tam idzie na liniach.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Na wyświetlaczu mam dwie linie ffff

Post autor: Berg »

po takich przejściach, jak opisujesz to nie wiadomo co jeszcze zjarałeś. Mogło pójść wszystko co wtedy było podłączone.
A jeśli potem wymieniłeś coś a zostawiłeś coś innego spalonego(zwartego), to jarałeś kolejne nowe podzespoły.

Szkoda na to czasu i emisji co2 na grzanie kolby. Wyświetlacz 35zł + SKR 1.4 100zł. Dobrze tylko sprawdzić stepy. Najprościej sprawdzić, czy nie ma zwarcia na jakimś pinie na zasadzie każdy z każdym. Są dwie masy i tylko na nich ma być zwarcie.
bisurman
bisurman
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 9
Rejestracja: 09 lip 2020, 16:28

Re: Na wyświetlaczu mam dwie linie ffff

Post autor: bisurman »

Ta Atmega, którą uważałem za uszkodzoną, po wymianie stabilizatora okazała się OK, tylko współpracujący z nią display był uszkodzony. Po dołączeniu dobrego działa, czyli przetrwała zwarcie krańcówką.
Po zasileniu na ekranie pojawiają się na chwilę dwa rządki fff po czym pojawia się normalne menu.
Z tego wynika, że firmware w nowych Atmegach (po kompilacji nowszych Marlinów) ma jeszcze jakiegoś buga.
Ta niby uszkodzona Atmega jest jeszcze z chipem 16U2 jako USB/RS, teraźniejsze mają CH340G. Może to być wina sterownika tego chipa. Po kompilacji przesyła dane do procka, ale oszukuje.
Dziękuję za pomoc :)
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1177
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 781
Kontakt:

Re: Na wyświetlaczu mam dwie linie ffff

Post autor: @GUTEK@ »

Coś mieszasz nazewnictwo.
Masz RAMPS, tak? Upaliłem Arduino Mega, tak? Kupiłeś nowe nieoryginalne, tak?
Wyświetlacz masz taki: https://reprap.org/wiki/RepRapDiscount_Smart_Controller ?
To w Marlin 2.0 odkomentowujesz w pliku Configuration.h "#define REPRAP_DISCOUNT_SMART_CONTROLLER"
I żadne NEWPANEL czy ULTIPANEL.
Mam taki zestaw i działa na tych ustawieniach. Jak u Ciebie nie działa to albo źle podłączone albo coś jeszcze upaliłeś.
bisurman
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 9
Rejestracja: 09 lip 2020, 16:28

Re: Na wyświetlaczu mam dwie linie ffff

Post autor: bisurman »

Cytuję swój post:
"Mam Marlina v1 na którym obie drukarki chodziły. Tam trzeba jeszcze odkomentować NEWPANEL, czasem też ULTIPANEL."

Newpanel i Ultipanel dotyczyły czego? Doczytaj sobie, Nie Marlina 2.0 a Marlina v1.

Dziękuję za pomoc i krytyczne uwagi, temat można zamknąć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”