Ender 3 - Jaka wersja Cura na początek ?

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
krzychkobi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 19 lip 2020, 19:26
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle

Ender 3 - Jaka wersja Cura na początek ?

Post autor: krzychkobi »

Witam,
Mam taką prośbę i pytanie jaką wersję programu Cura na początek ? - czytałem tu na forum, że są różne problemy z różnymi wersjami.
Rozpoczynam swoją przygodę z drukiem 3D. Zakupiłem drukarkę ( czekam na kuriera) Creality 3D Ender-3.
Projekty robię sam w programie Solid Edge ST 2 z 2010 r (całkiem dobrze sobie radzę i mam już kilka projektów do druku) i z powodzeniem eksportuje je do formatu STL. Mam WInodws 7 64 bit. Czy starsze oprogramowanie no Solid Edge ST 2 jakie mam ma wpływ na dobór wersji Cura?
Zainstalowałem wersję 4.6 ze strony producenta - czy ta wersja na początek jest dobra bo dużo było opini że trzeba coś grzebać w G-codach itp.
Generalnie po otwarciu plików wyeksportowanych z SE w Cura wyglądało wszystko ok ale czy nie będzie jakiś błędów w G-code ?
Kiedyś zajmowałem się cięzka obróbka mechaniczną czas wejść w fascynujący mnie świat druku 3D tak krok po kroku. Pracuję w firmie produkująca rury z polietylenu PE 100 i mam dośc duże pojęcie o przetwórstwie tworzych sztucznych a dodatkowo dość dobrze radzę sobie w SE więc myślę, że druk 3D wciągnie mnie na maxa :) . Z góry dziekuje za odpowiedzi.
Krzych Kobi
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1783
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 757

Re: Ender 3 - Jaka wersja Cura na początek ?

Post autor: Andrzej_W »

Mam endera i od poczatku używam Cury jeszcze nie miałem przypadku żeby g-cod był z błędami. Jedyny problem to był źle zrobiony model który miał błędy i nie dało się go poprawnie wydrukować. Cura ma predefiniowane ustawienia do endera 3 i spokojnie możesz od nich zacząć a później dostosowywać ustawienia pod swoją drukarkę i potrzeby.
Zerknij tutaj https://przyrostowo.pl/4671-10-rzeczy-k ... m-ender-3/ temat ciągle aktualny. Zerknij na tematy z podforum ender jest tam sporo wątków ktore warto przeczytać i dowiedzieć się jakie problemy cie czekają.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Ender 3 - Jaka wersja Cura na początek ?

Post autor: FlameRunner »

Najnowszą. O ile dobrze się orientuję, w tej chwili razem z Ultimaker Cura dystrybuowany jest nie tylko profil samej drukarki, ale też zestaw profili druku dla tej drukarki.

Co do relacji między CAD-em a slicerem, potrzebujesz CAD-a, który umie wypluć poprawny STL (a umie to chyba każdy CAD) i dosłownie każdy slicer wczyta taki model.

Lektura obowiązkowa, tak ogólnie od drukarce: https://przyrostowo.pl/4671-10-rzeczy-k ... m-ender-3/ . Żaden profil druku nie pomoże, jeśli drukarka będzie mieć problemy mechaniczne.
krzychkobi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 19 lip 2020, 19:26
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle

Re: Ender 3 - Jaka wersja Cura na początek ?

Post autor: krzychkobi »

Dzięki Panowie za odpowiedzi. Za linka też dziękuję, juz sie zapoznawałem zanim zdecydowałem sie na Endera ;) .
Krzych Kobi
Awatar użytkownika
griszek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 137
Rejestracja: 15 sie 2019, 05:52
Lokalizacja: Warszawa
x 80

Re: Ender 3 - Jaka wersja Cura na początek ?

Post autor: griszek »

A ja pozwolę sobie być "niesforny" i pomieszam - czemu Cura ?

Spróbuj Prusa Slicera ;)
Ender 3 online
Anycubic Kossel online
MP Mini Delta online
Awatar użytkownika
Stanley_B
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 306
Rejestracja: 16 kwie 2020, 00:22
Lokalizacja: UK
Drukarka: Kossel Plus
x 88

Re: Ender 3 - Jaka wersja Cura na początek ?

Post autor: Stanley_B »

Każdy z nas przećwiczył kilka slicerów. I każdemu może pasować inny, bo ma to coś.
Niech kolega spróbuje np. trzech darmowych i sam wybierze, drogą eliminacji.
krzychkobi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 19 lip 2020, 19:26
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle

Re: Ender 3 - Jaka wersja Cura na początek ?

Post autor: krzychkobi »

Witam.
Dzięki za wszystkie sugestie na razie ściągnąłem najnowszą wersję Cura i wygląda to dobrze .
Generalnie jestem zadowolony z wydruków . Ale jak sie okazuje źle poziomowałem stół tzn pozycja auto home i w tej pozycji poziomowany stół czyli generalnie wyszło na to że stół był 0,1 poniżej (uzywam szczelinomierza 0,1 mm) . Ale wydruki wyszły bardzo ładne . Ale jest problem z kruchoscią elementów na warstwie i czy to mogło mieć wpływ na to że bardzo łatwo pękało po warstwie ? Dołączam kilka zdjęć z wydruków prosze o wasze sugestie czy na fotkach widać jakieś błędy (pies i kot dostarczony z drukarką, wazonik z gotowego pliku pozostałe to moje projekty) ? Filament PLA DD, temp 200 i stołu 50 prędkość 50 mm/s.
Załączniki
IMG_20200729_090550.jpg
IMG_20200729_090733.jpg
IMG_20200726_203543.jpg
IMG_20200729_090621.jpg
IMG_20200729_090454.jpg
IMG_20200729_090538.jpg
IMG_20200729_090512.jpg
Krzych Kobi
krzychkobi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 19 lip 2020, 19:26
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle

Re: Ender 3 - Jaka wersja Cura na początek ?

Post autor: krzychkobi »

Jeszcze dosyłam pęknięcia . Warstwa była 0,2 mm . Grubość 4 mm wypełnienie 50 % . Reszta 200 stopni stół 50 prdkość 50 mm/s. To na tym źle poziomowanym stole czy to była przyczyna czy na zdjęciach widzicie cos jeszcze ? Ja wiem że PLA to kruchy materiał ale na prawdę niewiele siły było potrzeba . Ten elment 2.2 to było przewężenie i pocztek tego przewężenia. 1 i 1.1 dotyczy tego miejsca peknięcia i 2 i 2.1 również .
Załączniki
2.jpg
2.2.jpg
1.jpg
1.1.jpg
Krzych Kobi
Awatar użytkownika
McKee
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 2630
Rejestracja: 20 kwie 2016, 23:00
x 717

Re: Ender 3 - Jaka wersja Cura na początek ?

Post autor: McKee »

Za niska temperatura może (Czy każda warstwa nie łączy / słabo trzyma, czy może jedna konkretna w jednym wydruku?)
Znajdź / wydrukuj / połam wieżę temperatur.
Motto na dziś: "How may I abuse you?"
krzychkobi
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 19 lip 2020, 19:26
Lokalizacja: Kędzierzyn - Koźle

Re: Ender 3 - Jaka wersja Cura na początek ?

Post autor: krzychkobi »

McKee pisze:Za niska temperatura może (Czy każda warstwa nie łączy / słabo trzyma, czy może jedna konkretna w jednym wydruku?)
Znajdź / wydrukuj / połam wieżę temperatur.
Dzięki za podpowiedź. No to pokombinuję z temperaturą . W sumie to pęka przy krawędziach jak są jakieś łączenia jak na zdjęciu 3 na wiekszej powierzchni trudno złamać. Poziomowanie poprawne tego nie wyeliminowało. W innych wydrukach podobna sytuacja jak coś idzie do góry z płaskiej powierzchni (jak na zdjeciu prostokat ) to własnie w tych miejscach jest ten problem.
Czeka mnie jeszcze duuuużo nauki ale wkrótce bede miał więcej czasu na kombinowanie ;) . Wydrukuje też tę wieżę
Załączniki
3.jpg
Krzych Kobi
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”