Ender 5 Pro - start za zakupie i parę pytań

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
dawidd
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 226
Rejestracja: 20 lip 2020, 06:48
x 3

Ender 5 Pro - start za zakupie i parę pytań

Post autor: dawidd »

Witam
Jestem od 3 dni posiadaczem drukarki Ender 5 ProX ( ale to x to chyba opcja dodania szklą do zestawu bo nic o tym x w sieci nie znalazłem)
Dopiero zaczynam przygodę z drukiem 3d wiec chciałbym podpytać o parę rzeczy.

1 Drukuje na grubości 0.2mm, stół wypoziomowałem szczelinomierzem również na 0,2mm - czy to jest prawidłowe? Jedni piszą o poziomowaniu na paragon, inni na wizytówkę - to spora różnica stad moje pytanie. Zamieszczam foto pierwszej i drugiej warstwy - czy z tych fotek można wywnioskować ze stół jest ustawiony prawidłowo lub nie ?
2 Skalibrowałem ekstruder w/g tego filmiku https://www.youtube.com/watch?v=d_YIUqi4dHY. Teraz podaje równe 10cm a nie 9,5 jak to było na ustawieniach fabrycznych (po zadaniu 10cm)
Czy osie x y z również powinno się tak kalibrować jaj ekstruder?
3 drukuje na szkle Creality dołożonym do drukarki. Czy jeśli temp stołu ma być 60st do PLA to po dołożeniu szklą powinno się ja trochę zwiększyć czy nie koniecznie? (osłona drukowana na panel wystawiacza trochę mi się odkleiła w jednym rogu stad moje pytanie)
4 Uzywam programu dołączonego do drukarki Creality Slicer 1.2.3 - czas druku jakie wylicza ten program są znacznie krótsze niż w rzeczywistości - dokładnie nie zmierzyłem o ile, ale tak ok o 30% - czy to normalne czy cos powinienem zmienić w ustawieniach drukarki żeby było szybciej. W menu drukarki w TUNE/SPEED mam na 100

Bede wdzięczny za podpowiedzi - pewnie jeszcze będę miał sporo pytani, ale to potem
Pozdrawiam
FOTKI:
https://postimg.cc/gallery/C18XFXd
ENDER 5 PRO - obsługuje amator :)
SKR Mini E3 V2.0
TFT35 E3 V3.0
E3D
3D Touch
Direct drive - BMG + LDO-42STH25-1404MAC
Hero Me Gen5 + LED
Dual Z
OctoPrint
2x5015 SUNON MF50151VX 12V + 4020 SUNON 24V MF40202V2-A99-A
Pianka izolacyjna pod stołem
Paski GT2 + napinacze
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 3233
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1598

Re: Ender 5 Pro - start za zakupie i parę pytań

Post autor: morf »

Cześć
Poczytaj regulamin i wrzucaj zdjęcia jako załącznik do posta.

A reklamę że stopki to chyba mogles sobie darować?

Ad1) nie to nie jest prawidłowe. Ma być po prostu ustawione dobrze bez względu na wysokość 1 warstwy. Zdjęć nie oglądałem. Masz w internecie mnóstwo przykładów jak powinna wyglądać 1 warstwa.
Ad2) można kontrolnie sprawdzić czy wydrukowana kostka trzyma wymiary ewentualnie skorygować. Na forum też jest post o kalibracji ekstrudera.
Ad3) spróbuj środka adhezyjnego np Dimafix lub Kleik DD. Więcej niż 60C dla PLA bum nie dawał
Ad4) najlepiej wypróbuj któryś ze sprawdzonych slicerow typu Slic3r albo Prusa Slicer albo Cura albo s3d. Aczkolwiek szacowanie czasu druku jest zazwyczaj orientacyjne bo Slicer nie wie że facto jakie masz ustawione ACC,jerk itp
Done is better than perfect.
dawidd
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 226
Rejestracja: 20 lip 2020, 06:48
x 3

Re: Ender 5 Pro - start za zakupie i parę pytań

Post autor: dawidd »

ok, fotki wrzucam zgodnie z regulaminem
Załączniki
IMG_20200726_121443.jpg
IMG_20200726_121408.jpg
ENDER 5 PRO - obsługuje amator :)
SKR Mini E3 V2.0
TFT35 E3 V3.0
E3D
3D Touch
Direct drive - BMG + LDO-42STH25-1404MAC
Hero Me Gen5 + LED
Dual Z
OctoPrint
2x5015 SUNON MF50151VX 12V + 4020 SUNON 24V MF40202V2-A99-A
Pianka izolacyjna pod stołem
Paski GT2 + napinacze
kawaled6
Postów w temacie: 1
Posty: 119
Rejestracja: 16 cze 2020, 20:01
Lokalizacja: Olkusz
Drukarka: Anet A6, Ender 3
x 15

Re: Ender 5 Pro - start za zakupie i parę pytań

Post autor: kawaled6 »

Stół powinieneś ustawić w ten sposób, że zjeżdżasz osią Z do krańcówki (home) a następnie ustawiasz powiedzmy w czterech narożnikach stołu tak aby kartka papieru przesuwała się z lekkim oporem. Możesz potem sprawdzic też na środku stołu dla pewności. Możesz również zrobić to na zimnej dyszy i stole bo to tylko tak orientacyjnie.

Ogólnie powinno to wyglądać w ten sposób, że zjeżdżasz osią Z do pozycji home, podnosisz o np 0,2mm i wtedy ustawiasz stół tak aby było 0,2mm odstępu (dysza i stół rozgrzane ), ale na początek może spróbuj zwyczajnie na kartkę papieru i pokaż zdjęcie pierwszej warstwy.

Te zdjęcia co wrzucałeś teraz to nie jest pierwsza warstwa tylko tzw. raft ("tratwa" pod wydrukiem) i nie bardzo da się z tego cokolwiek wywnioskować. Odhacz opcję "raft" w slicerze.
Anet A6 - po modyfikacjach
Ender 3 - po modyfikacjach
jakubperson
Postów w temacie: 1
Posty: 271
Rejestracja: 19 lis 2019, 20:50
x 73

Re: Ender 5 Pro - start za zakupie i parę pytań

Post autor: jakubperson »

Ad 3) dla PLA na tym szkle możesz próbować nawet 45 stopni.
Ad 4) zainstaluj najnowszą CURA-ę, będzie bardzo blisko rzeczywistych czasów i ogólnie lepsze środowisko.
dawidd
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 226
Rejestracja: 20 lip 2020, 06:48
x 3

Re: Ender 5 Pro - start za zakupie i parę pytań

Post autor: dawidd »

niestety na razie nic nie pokarze bo przy kalibracji wrzuciłem z obrysem plik 200x200 i hotend dobił do metalowego klipsa a ten do zasilanie stolo - i wszystko poszło z dymem. Stopił się kable łączący panel z płyta główna. Kabel zmieniłem, ale lipa miga tylko podsiwieć gdy kręcę enkoderem
ENDER 5 PRO - obsługuje amator :)
SKR Mini E3 V2.0
TFT35 E3 V3.0
E3D
3D Touch
Direct drive - BMG + LDO-42STH25-1404MAC
Hero Me Gen5 + LED
Dual Z
OctoPrint
2x5015 SUNON MF50151VX 12V + 4020 SUNON 24V MF40202V2-A99-A
Pianka izolacyjna pod stołem
Paski GT2 + napinacze
Mati
Postów w temacie: 1
Posty: 507
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 170

Re: Ender 5 Pro - start za zakupie i parę pytań

Post autor: Mati »

Popatrz na to z innej strony. Teraz masz pretekst, żeby praktycznie "na dzień dobry" wrzucić lepszą płytę z cichymi stepstickami :)
dawidd
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 226
Rejestracja: 20 lip 2020, 06:48
x 3

Re: Ender 5 Pro - start za zakupie i parę pytań

Post autor: dawidd »

ale w wersji pro jest płyta z cichymi stepstickami oryginalnie
ENDER 5 PRO - obsługuje amator :)
SKR Mini E3 V2.0
TFT35 E3 V3.0
E3D
3D Touch
Direct drive - BMG + LDO-42STH25-1404MAC
Hero Me Gen5 + LED
Dual Z
OctoPrint
2x5015 SUNON MF50151VX 12V + 4020 SUNON 24V MF40202V2-A99-A
Pianka izolacyjna pod stołem
Paski GT2 + napinacze
bryan
Postów w temacie: 1
Posty: 180
Rejestracja: 28 lis 2019, 23:10
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: MK3S+, MK3S+bear
x 39
Kontakt:

Re: Ender 5 Pro - start za zakupie i parę pytań

Post autor: bryan »

dawidd pisze:niestety na razie nic nie pokarze bo przy kalibracji wrzuciłem z obrysem plik 200x200 i hotend dobił do metalowego klipsa a ten do zasilanie stolo - i wszystko poszło z dymem. Stopił się kable łączący panel z płyta główna. Kabel zmieniłem, ale lipa miga tylko podsiwieć gdy kręcę enkoderem
Czytam te opisy i zastanawiam się nad jednym. Skoro hotend dotknął nieizolowanej części stołu i nastąpiło zwarcie to coś musi być nie tak w okablowaniu albo masz permanentne przebicie na hotendzie / stole. Zanim włożysz nową elektronikę zrób kilka pomiarów woltomierzem żebyś sobie nie spalił elektroniki drugi raz.
Zarówno stół jak i głowica są odizolowane od reszty konstrukcji bo kolka/rolki nie przewodzą.
1 napięcie między obudowa hotendu / dyszą a zerem / obudowa zasilacza. Jeśli jest inne niż 0V to masz przebicie na hotendzie.
2 napięcie między stołem - jego aluminiowa powierzchnia a tak samo powinno być 0V - jeśli jest wieksze niż 0V to generalnie jest przebicie na stole.

Oczywiście pomiary trzeba robić na włączonym zasilaniu.
Prusa MK3S+, MK3S+ Bear 2.1, HEVO in progress
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”