Ender 3 pro - hotend zalany filamentem

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
TheLSC
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 03 sie 2020, 16:43

Ender 3 pro - hotend zalany filamentem

Post autor: TheLSC »

Dzień dobry!
Na wstępie chciałbym się przywitać na forum i od razu poprosić was o pomoc :)
Moja przygoda z drukiem 3D zaczęła się tydzień temu, gdy odebrałem paczkę z Enderem 3 pro. Po złożeniu i zgrubnej kalibracji drukarki puściłem pierwsze wydruki, które - moim zdaniem - wychodziły całkiem dobrze.
Wczoraj wieczorem, gdy chciałem wydrukować element chłodzenia Petsfanga zauważyłem, że coś jest nie tak, więc postanowiłem zrobić pierwszy przegląd drukarki, m.in. skontrolować szparkę między dyszą, a rurką, przy okazji wymieniłem dyszę na nową, która była w zestawie z drukarką. Wypoziomowałem stół, puściłem testowy wydruk - jak na moje amatorskie oko wszystko było OK :D
Dzisiaj rano postanowiłem puścić wydruk Petsfanga jeszcze raz przed wyjściem do pracy, a żona miała doglądać, czy wszystko jest OK. Po powrocie zauważyłem, że cały hotend jest zaklejony filamentem, który jakimś cudem wyciekał jakąś szczeliną. O dziwo, sam wydruk wygląda w miarę OK :) Poniżej zdjęcia po zgrubnym czyszczeniu.
I tu pojawia się pytanie: jest sens to czyścić? Czy wymieniać na nowe? Jeśli nowe, to jaki blok, grzałkę i termistor brać? Takie jak były oryginalnie, czy coś innego/lepszego?
Nadmienię, że dzisiaj zamówiłem łącznik od TDI-CAD, leci do mnie wentylator 5015, złączki do wężyka, aluminiowy ekstruder i nowe sprężyny pod stół. Od początku drukuję filamentem PLA od DD.
Dzięki i pozdrawiam! :D
Załączniki
IMG_20200803_164130.jpg
IMG_20200803_164103.jpg
IMG_20200803_164030.jpg
IMG_20200803_163952.jpg
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 1
Posty: 703
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Ender 3 pro - hotend zalany filamentem

Post autor: japim »

Chyba nie widziales jeszcze bloku zalanego filamentem. Wyciek zrobil sie bo zle skreciłeś dyszę po jej wgmianie. Jest takie powieszenie: lepsze jest wrogiem dobrego. Skoro drukował poprawnie to się tego nie dotyka.

A tak to czeka Cie rozbiorka na ciepło. Czyszczenie i ponowne składanie. Wyciek predzej czy później doprowadzi do zrujnowanego długiego wydruku.

Nie jest kwestią czy tylko kiedy.
DoktorM
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
TheLSC
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 03 sie 2020, 16:43

Re: Ender 3 pro - hotend zalany filamentem

Post autor: TheLSC »

Hmmm, spróbowałem to rozebrać - grzałka i termistor wyszły i nie wyglądają źle, ale łącznik pękł i gwintowana część została w bloku... :D
No nic, zamówię kompletny oryginalny hotend z Allegro - będę miał części na zapas :D
Awatar użytkownika
musk75
Postów w temacie: 1
Posty: 64
Rejestracja: 12 sty 2020, 16:54
Drukarka: Bambusy oraz Prusy:)
x 6

Re: Ender 3 pro - hotend zalany filamentem

Post autor: musk75 »

Czyli rozkręcałeś na zimno?
TheLSC
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 5
Rejestracja: 03 sie 2020, 16:43

Re: Ender 3 pro - hotend zalany filamentem

Post autor: TheLSC »

Nie do końca na zimno, zdążyło częściowo wystygnąć, chciałem podgrzać jeszcze raz i... Nie zdążyłem. No nic, człowiek uczy się na błędach, niestety czasami także na takich głupich ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”