Dimafix do PLA?

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
Johann Gambolputty
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 16
Rejestracja: 01 wrz 2020, 21:46
x 1

Dimafix do PLA?

Post autor: Johann Gambolputty »

Witam!

Czy do wydruków PLA Dimafix ma sens? Chodzi mi o temperaturę, bo 60 stopni to ledwo początek działania Dimafixa?
Może lepiej użyć innego środka, często pada lakier do włosów, albo ocet (jak?).
Zamierzam drukować raczej wyłącznie z PLA i PET-G.

Mam drukarkę Hiprecy (Chińczyk) ze elastycznym stołem magnetycznym, z jednej strony jest porowaty i prawie zawsze wydruk się ładnie trzyma, ale bywają problemy, więc myślałem czymś posmarować. Na odwrocie mam powierzchnię która wygląda na ładnie wypolerowaną i pomyślałem spróbować jako namiastki szkła.
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2422
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 469
Kontakt:

Re: Dimafix do PLA?

Post autor: Artu »

Ta "wypolerowana powierzchnia" to magnes, i raczej bym na nim nie drukował :rotfl:
Wyczyść porządnie IPA, a nie bedziesz miał problemu z "trzymaniem" PLA.
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
Awatar użytkownika
Raven
Postów w temacie: 2
Posty: 240
Rejestracja: 19 cze 2020, 14:01
Drukarka: Sovol SV06
x 59

Re: Dimafix do PLA?

Post autor: Raven »

Używam podobnego produktu do Dimafix do drukowania z PLA przy stole rozgrzanym do 50 st. (niby dolna granica dla kleju) i wydruk trzyma się lepiej niż bez, a już szczególnie pomaga przy supportach o małej podstawie, małych otworach i bardziej skomplikowanych wzorach na pierwszej warstwie. W zasadzie odkąd zacząłem używać kleju to nie używam tratw ani obrysów dla elementów o małym polu przylegania do stołu.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Dimafix do PLA?

Post autor: FlameRunner »

Raven pisze:Używam podobnego produktu do Dimafix do drukowania z PLA przy stole rozgrzanym do 50 st.
Ale też na takiej samej podkładce? Czy na szkle?


Bo na szkle faktycznie ma sens.
Drukowanie z PLA na szkle pokrytym Dimafix jest dobre, bo jest łatwiejsze niż dbanie o idealne odtłuszczenie powierzchni szkła.
Drukowanie z PET-G na szkle pokrytym Dimafix jest dobre, bo jest łatwiejsze niż dbanie o idealne odtłuszczenie powierzchni szkła i jest moim zdaniem konieczne, bo zapobiega odłupywaniu kawałków szkła przez stygnący/odrywany wydruk.
Awatar użytkownika
Raven
Postów w temacie: 2
Posty: 240
Rejestracja: 19 cze 2020, 14:01
Drukarka: Sovol SV06
x 59

Re: Dimafix do PLA?

Post autor: Raven »

Na szkle, jakoś tak zafiksowałem się na słowa "namiastka szkła" i nie odnotowałem "porowatej powierzchni ":)
Awatar użytkownika
ethanak
Postów w temacie: 2
Posty: 207
Rejestracja: 28 cze 2018, 19:33
Drukarka: Anet A8 (kiedyś)
x 22

Re: Dimafix do PLA?

Post autor: ethanak »

A co sądzicie o moim sposobie na PLA? Szkło, 60 stopni pierwsza warstwa potem 40, pięć minut przed zakończeniem wydruku wyłączam grzanie stołu. Stosuję Needit...
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8947
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Dimafix do PLA?

Post autor: dziobu »

@ethanak
A co mamy sądzić? Jak działa to działa; nie szukaj na siłę problemów ;)
Awatar użytkownika
ethanak
Postów w temacie: 2
Posty: 207
Rejestracja: 28 cze 2018, 19:33
Drukarka: Anet A8 (kiedyś)
x 22

Re: Dimafix do PLA?

Post autor: ethanak »

Nie szukam problemów, działa, chciałem zapytać kogoś mądrzejszego w te klocki czy gdzieś tu nie ma jakiegoś babola w założeniach.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8947
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Dimafix do PLA?

Post autor: dziobu »

Każdy ma na to swój sposób. Ja leje coś tam na szkło (przeważnie dimafix/dd), grzeję cały czas 60 stopni i tyle. Zdarzyło mi się kiedyś że po zjechaniu temperaturą podczas druku (tak Zmorph miał w profilach) detal się odkleił; od tamtej pory trzymam jedną wartość na cały czas wydruku.
Tam gdzie nie mam grzania drukuję na podkładce przejechanej IPA.
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3233
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1598

Re: Dimafix do PLA?

Post autor: morf »

Czekajcie jeśli to jest Hiprecy Leo to się wypowiem bo mam ;)

Tam jest stół magnetyczny tzn PCB z osadzonymi magnesami oraz stalowa blacha. Na jedną stronę jest naklejona podkładka chropowata a druga jest faktycznie gładka. W zestawie powinien być arkusz PEI, który można nakleić na tą stronę (ja przynajmniej tak zrobiłem)
Jeśli chcesz drukować bez pei na samej blaszce to oczywiście można psiknac Dimafix jeśli nie trzyma. Przecież to nie zbrodnią, ważne żeby uzyskać efekty. Dimafix ładnie się zmywa po prostu woda po zakończeniu wydruku.
Ja bardzo sobie cenię ten środek w zasadzie używałem prawie non stop swojego czasu, teraz jakoś zostałem przy pei
Każdy ma swój patent jak już napis Dziobu
Done is better than perfect.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”