Longer LK4 Początki

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Demonlynx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 20
Rejestracja: 21 lis 2020, 18:23

Longer LK4 Początki

Post autor: Demonlynx »

Cześć wam, przyszła mi drukarka Longer LK4. Wydrukowałem sobie coś z kilku gram filamentu dołączonego do zestawu ok.
Wsadziłem potem próbkę od Plastspaw czerwoną, i drukując cokolwiek zauważyłem że jest problem od razu na 1 warstwie. Podrywa ją, plącze się itp. Zauważyłem chyba dlaczego tak jest, i tu pytanie dla was czy to jest normalne w drukarkach 3D. Przed załadowaniem gcode drukarka ustawia głowicę w skrajnym rogu stołu, gdy załaduje plik gcode to czeka grzecznie aż osiągnie temp. stołu i hotendu, gdy już temperatura jest optymalna zaczyna drukowanie w sposób taki że głowica schodzi w osi Z na 0, podnosi się Z na ok. 5mm i już od tego momentu extruder wypycha materiał, za nim głowica dojedzie na środek stołu to zostawia za sobą nitkę materiału który psuje całą 1 warstwę. Tak ma być? :D
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 1793
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: Longer LK4 Początki

Post autor: Andrzej_W »

To zależy od drukarki i od g-codu startowego.
Czy slicer jest firmowy od drukarki czy używasz jednego z popularnych programów do ciecia??
Czy profil drukarki w slicerze odpowiada twojej??
Demonlynx
Demonlynx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 20
Rejestracja: 21 lis 2020, 18:23

Re: Longer LK4 Początki

Post autor: Demonlynx »

1 wydruk został wykonany z gcode który dostałem razem z drukarką. Wyszedł w sumie świetnie, ale ewidentnie widać że z początkowymi warstwami na tej drukarce(lub jej ustawieniach) jest problem. Wrzuce zdjęcia później.
Następne próby druków to kostka 3D kalibracyjna v2 z tego forum, użyłem firmowego slicera LONGER 3D Slicer 1.3. Zostawiłem fabryczne ustawienia, gdyż na 1 oko wydają się ok. Tak profil drukarki w slicerze odpowiada mojej drukarce.
Problem który opisałem że materiał wydostaje się z dyszy przed właściwym drukowaniem udało mi się "oszukać", po prostu cofam extruder o kilka 10mm i wtedy drukarka rozpoczyna prace, a materiał wydostaje się mniej więcej w losowym momencie właściwego druku 1 warstwy.
Mimo wszystko dalej mam problem, bo po warstwie 2,3 całość odkleja mi się od stołu... Stół mam ustawiony na szczelinomierz. I mam jedynie takie przeczucia, że materiał który jest na stole już się przegrzewa od tych 60 stopni które są domyślne ustawione, gdy się przegrzeje to robi się "łódka" i po setce odkleja się i odkleja aż się odklei... Wentylator chłodzący jest wyłączony.
No i w sumie pozostaje mi eksperymentować na zimnym stole, i z chłodzeniem dobrze piszę? Tylko jak to ustawić żeby na początku już działał wentylator, muszę przerzucić się na inny Slicer?
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 1793
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: Longer LK4 Początki

Post autor: Andrzej_W »

Podstawy kalibracji stołu viewtopic.php?f=70&t=5415
Nie znam tego slicera. W Cura jest tak że pierwsza warstwa jest drukowana bez nadmuchu a dopiero od kolejnych warstw powoli wzrasta do 100%
Niektóre podkładki adhezyjne działają lepiej na ciepło.
Napisz z jakiego materiału drukujesz niektóre materiały nie wymagają chłodzenia lub tylko delikatnego nadmuchu.
Wrzuć zdjęcia drukarki i pierwszej warstwy według tego viewtopic.php?f=22&t=2109
Demonlynx
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 2
Posty: 704
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Longer LK4 Początki

Post autor: japim »

Zanim drukarka rozpocznie druk to musi rozgrzać głowicę i ustabilizować temperaturę z dokładnością do 1stC. To trwa kilka naście sekund do minuty. W tym czasie filament, który jest w głowicy topi się i wycieka samoistnie grawitacyjnie. Tam nie ma żadnego zaworu, który steruje wypływem filamentu.

Są na to różne rozwiązania:
od ręcznego usunięcia filamentu pęsetą do zautomatyzowanych ruchów, które czyszczą głowicę/dyszę przed drukiem.
Demonlynx
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Longer LK4 Początki

Post autor: dragonn »

japim pisze: Są na to różne rozwiązania:
od ręcznego usunięcia filamentu pęsetą do zautomatyzowanych ruchów, które czyszczą głowicę/dyszę przed drukiem.
A kończąc na nie przejmowaniu się tym, zazwyczaj zostaje gdzieś z boku i wystarczy urwać z gotowego wydruku nitkę.
Demonlynx
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 2
Posty: 704
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Longer LK4 Początki

Post autor: japim »

dragonn pisze:
japim pisze: Są na to różne rozwiązania:
od ręcznego usunięcia filamentu pęsetą do zautomatyzowanych ruchów, które czyszczą głowicę/dyszę przed drukiem.
A kończąc na nie przejmowaniu się tym, zazwyczaj zostaje gdzieś z boku i wystarczy urwać z gotowego wydruku nitkę.
Hehe - tak. To najprostsze :)
Ale najwyraźniej kolega Demonlynx ma z tym problem. Więc może spróbować rozwiązań, które uspokoją jego nerwy.
Demonlynx
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
Demonlynx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 20
Rejestracja: 21 lis 2020, 18:23

Re: Longer LK4 Początki

Post autor: Demonlynx »

@japim, proszę się tak nie nabijać z źółtodzioba :D Ale dziękuje za chęci uspokojenia nerw, po tym jak chińczyk zaatakował mój pokój.
Wrzucam 2 filmiki, przepraszam za jakość i kadr. Drukarka stoi w miejscu "tymczasowym" i "mało dostępnym" :D
Film odnośnie ekstrudera:
https://youtu.be/1ERb80Sn0MI

Dodatkowo chcąc za radą @Andrzej_W skalibrować stół według instrukcji forumowej odkryłem taki fjuczer, mi wygląda to na jakiś błąd w oprogramowaniu drukarki, a wam? A może tak ma być? :D
Film odnośnie poziomowania stołu:
https://youtu.be/u_U5cdF8CkU
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 1793
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: Longer LK4 Początki

Post autor: Andrzej_W »

Zobacz czy klikając tą 5 w prawym górnym rogu jesteś wstanie zmienić wartości przesuwu osi.
Demonlynx
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 20
Rejestracja: 21 lis 2020, 18:23

Re: Longer LK4 Początki

Post autor: Demonlynx »

Mogę zmienić tylko na wartość 1, 5, 10. Na logikę i obserwacje wynika, że te wartości to milimetry. Więc nawet nie mam szans podjechać 0.1mm w górę żeby skalibrować stół tak jak na forum piszą.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”