Drukarka (LUME) resetuje się po paru minutach wydruku.

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Romek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 25
Rejestracja: 21 mar 2017, 19:23
x 1

Drukarka (LUME) resetuje się po paru minutach wydruku.

Post autor: Romek »

To mój pierwszy post na forum, więc witam wszystkich serdecznie. Od jakiegoś czasu czytam to forum i w wielu przypadkach okazało się pomocne. Teraz sam natrafiłem na problem z którym nie umiem sobie poradzić. Dodam jeszcze, że mam dwie drukarki. Druga "chińska" drukuje całkiem nieźle i bez problemów od ponad roku. Drukuję 2-3 kg plastiku miesięcznie.

Mam drukarkę LUME (było o niej sporo na forum) i wydrukowałem na niej parę kilo bez problemów. Od dwóch dni niestety resetuje się po kilku minutach wydruku i nie mogę dojść do tego co jest nie tak.

Reset wygląda tak jak zwykły reset arduino, pojawia się na wyświetlaczu "ekran startowy" no i wydruk szlag trafia.

Co do tej pory zrobiłem:
- zmniejszyłem napięcie na stepsticku od ekstrudera - wcześniej był z tym problem i drukarka się wyłączała (ale wyglądało to inaczej, najpierw "pierdziała", ekran przygasał i wyłączała się całkiem) - zmniejszenie napięcia nie pomogło a ekstruder zaczął gubić kroki, więc przywróciłem tak jak było.
- sprawdziłem zasilanie na wyjściu z zasilacza - stabilne. Zwiększyłem do 12.5V, nie pomogło.
- sprawdziłem czy stepsticki i silniki nie grzeją się, ale wszystko wygląda normalnie
- zmieniłem zasilacz na inny (jest trochę słabszy) i objawy dokładnie takie same
- zmieniłem stepstick od ekstrudera - bez zmian
- zmieniłem kartę SD - bez zmian
- puściłem inny wydruk (który drukowałem już ponad sto razy) - to samo
- aktualnie idzie wydruk z wyłączonym grzaniem stołu, zobaczymy czy się zatrzyma.

I tu skończyły mi się pomysły. Jedyne co mi się tłucze po głowie, to możliwość przebicia w zasilaniu stołu. Jeżeli jest tam gdzieś uszkodzenie kabla, to jak się akurat zetknie podczas grzania, to może być taki efekt. Sprawdzę to jak wydruk się skończy lub zatrzyma.

Macie jakieś inne pomysły?

Pozdrawiam
Romek

EDIT: Grzanie stołu wyłączone a i tak się zresetowała. Nie mam już pomysłów.
Ostatnio zmieniony 21 mar 2017, 20:07 przez Romek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Drukarka (LUME) resetuje się po paru minutach wydruku.

Post autor: dragonn »

Hmmm drukujesz po SD tak? Spróbuj proszę po kablu czy restart będzie - miałem taki problem że bezpiecznik polimerowe w RAMPS mi się przegrzewały, po USB wtedy nie ma restartu ale RAMPS traci zasilanie. Druga opcja to może grzałka głowicy ma przebicie?
Romek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 25
Rejestracja: 21 mar 2017, 19:23
x 1

Re: Drukarka (LUME) resetuje się po paru minutach wydruku.

Post autor: Romek »

I jak rozwiązałeś problem? Jaki będzie objaw jeżeli to to?

Mam zapasową grzałkę, to mogę zmienić, ale to może już jutro sprawdzę. Na razie próbuję wydrukować coś przez USB. Do tej pory zawsze drukowałem z karty. Wydruki idą po 2-4 godziny, więc nie ma sensu trzymać kompa włączonego.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Drukarka (LUME) resetuje się po paru minutach wydruku.

Post autor: dragonn »

Ja używam akurat octoprint to dla mnie nie problem. Problem rozwiązałem wylutowując te bezpiecznik, od stołu po prostu nic nie dałem (zworka tylko) a od elektronik wsadziłem bezpiecznik samochodowy ale inny rozwiązaniem jest dodanie chłodzenia elektroniki.
Romek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 25
Rejestracja: 21 mar 2017, 19:23
x 1

Re: Drukarka (LUME) resetuje się po paru minutach wydruku.

Post autor: Romek »

Przy drukowaniu przez USB widać, że nie resetuje się Arduino tylko RAMPS. Widocznie rzeczywiście elektronika się przegrzewa. Tylko czemu przez 3 miesiące działała dobrze i teraz nagle świruje. Może elektronika tyle była w stanie znieść i zaczyna się psuć od tego przegrzewania? Mam możliwość założenia wentylatora, więc chyba będę musiał to też sprawdzić.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Drukarka (LUME) resetuje się po paru minutach wydruku.

Post autor: dragonn »

U mnie dokładnie to samo zaczęło się dziać po paru miesiącach, nit to z gruszki pietruszki zaczęło się wyłączać po 20min w moim przypadku. Polecam wywalić te bezpieczniki na inne, np. samochodowe tylko tutaj trzeba pokombinować z ich zamocowaniem. Te bezpiecznik polymerowe to bardzo zły pomysł w RAMPS a chińczycy nie wpadli jeszcze na to żeby robić wersję 1.4.2..............
Romek
Romek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 25
Rejestracja: 21 mar 2017, 19:23
x 1

Re: Drukarka (LUME) resetuje się po paru minutach wydruku.

Post autor: Romek »

Problem udało się rozwiązać. Rzeczywiście przegrzewał się bezpiecznik (ten mniejszy 5A). Zupełnie nie wiem dlaczego. Na razie zmostkowałem i działa. Będę musiał wstawić coś innego.

Dzięki za pomoc!
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Drukarka (LUME) resetuje się po paru minutach wydruku.

Post autor: dragonn »

Dokładnie ten sam objaw u mnie nastąpił po pewnym czasie, dlaczego tak nagle a wcześniej nie było problemu, nie wiem. Chyba najlepsze rozwiązanie jest danie bezpiecznika na kabel zasilacza idący do RAMPS, podobno da się dostać takie obudowy wpinane w przewód w motoryzacyjnych.
Awatar użytkownika
Domell
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 1141
Rejestracja: 19 kwie 2016, 12:28
Lokalizacja: Katowice
Drukarka: Mendel 90 / i3 / X3D
x 174

Re: Drukarka (LUME) resetuje się po paru minutach wydruku.

Post autor: Domell »

Ja miałem podobnie przy uszkodzonym stepsticku.
Drukarki :
T.E.S.O.L // Gotowa do działania !
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Drukarka (LUME) resetuje się po paru minutach wydruku.

Post autor: dragonn »

U mnie wszystkie stepsticki działają do dziś bez problemu a zdarzyło mi się to z dwa miesiące temu. Te bezpiecznik to jest zły wybór 'projektowy' w RAMPS, nawet Thomas Sanladerer o tym mówił. Oczywiście stepstick który jest uszkodzony też może być przyczyną bo będzie ciągnął za dużo prądu ale to wtedy u mnie bezpiecznik samochodowy też by poszedł a działa bez problemu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”