Dobór sterownikow oraz zasilania do OKI ML17A4 A oraz Mitsumi M35SP-9

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
labRat
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 9
Rejestracja: 18 sty 2021, 14:19

Dobór sterownikow oraz zasilania do OKI ML17A4 A oraz Mitsumi M35SP-9

Post autor: labRat »

Dzień dobry,

jestem nowicjuszem jeśli chodzi o zabawy krokowcami, dlatego zwracam się do was z prośbą o pomoc.
Mianowicie wpadły mi w posiadanie silniczki wymontowane z ksero-kopiarek:

*OKI ML17A4 A

Jeśli chodzi o datasheety, są jak duchy. Najlepsze co udało mi się znaleźć i można by jako tako nazwać specyfikacją to to:

Step Angle: 1.8 degree
Drive Sequence: UniPolar
Rated Current: 1.4
Resistencs: 2.0~8.3 ohms
size: 34mm
Voltage being applied and test: 6V to 12V, recommended voltage 8V
Pins: 4
Condition: used excellent working

jakiś skrótowy opis z jakiegoś sklepu internetowego w Islamabadzie (nie, to nie żart).
Co ciekawe na stronach serwisantów sprzętu z którego pochodzą, figurują jako silniki 24V.

oraz:

*Mitsumi M35SP-9

tu już jest lepiej, bo przynajmniej są datasheety:
https://html.alldatasheet.es/html-pdf/1 ... 5SP-9.html
Te małe to Mitsumi, te duże to OKI
Te małe to Mitsumi, te duże to OKI
Moje dotychczasowe próby uruchomienia nie były skuteczne, a mianowicie:

Oba próbowałem uruchomić za pomocą sterowników a4988 (jednego nawet puściłem z dymem, przy próbie podnoszenia napięcia) sterowanych z Arduino Uno. Niestety jedyne co udawało mi się uzyskać:
Mitsumi: bardzo losowa, skokowa praca.
OKI: po chwili drgania i piskach zaczynał się kręcić, jednak próby zrobienia 1-go pełnego kontrolowanego obrotu w którąkolwiek stronę wyglądały bardziej jak nieudolne podrygiwania wskazówki zegarka z słabą baterią.

Napięcie Vref do ograniczenia maksymalnego prądu podawanego na cewkę udało mi się wyregulować prawidłowo i prąd był taki jaki miał być. Przynajmniej teoretycznie, jęśli wierzyć wzorom ze strony Pololu oraz moim pomiarom.

Dla jasności, nie zamierzam budować żadnej drukarki 3D, a coś takiego:
01_montagem_completa.jpg
https://delberson.blogspot.com/2020/07/ ... rk-vi.html
Pracuję nad upgrade kitem GOTO do teleskopu. OKI mają sterować ustawieniem w obu osiach, a Mitsumi sterować focuserem. Udało, mi się już skomunikować Arduino z Stellarium (takie wirtualne planetarium, z opcją sterowania teleskopem) więc żal mi porzucać ten projekt. A żadnym elektronikiem nie jestem, ani doświadczenia w tej dziedzinie nie mam.

W związku z tym mam kilka pytań oraz o ocenę czy to co planuję zrobić ma sens:
1. Czy warto zmienić sterownik dla OKI ML17A4 A na TB67S249FTG? Dają wyższe napięcie i natężenie prądu.
Myślałem jeszcze o TB67S109 4A, fajnie są, ale to chyba overkill.
DRV8825 odrzuciłem bo z testów przeprowadzanych na waszym forum wynika, że nierówno pracują. A potrzebuję dokładności. Współrzędne celów podawane są z dokładnością do 1/360 stopnia, a po namierzeniu montaż ma je możliwie jednostajnie śledzić.

2. Do MITSUMI M35SP-9 chcę zastosować STSPIN820. Dobrze? Te mitsumi mają duży krok, a ten sterownik może go podzielić na 1/256.

3a. Kwestia zasilania tych potworków. Wcześniej użyłem taniego zasilacza 12V/6A. Wiem, głupio. Dlatego chcę zmienić coś takiego jak Zasilacz montażowy do taśm i pasków LED 12V/16,6A/200W - SLIM albo Zasilacz montażowy S-120W-12V do taśm i pasków LED 12V / 10A / 120W.
Mówią, że zasilacze impulsowe to nie jest optymalny wybór do krokowców, ale ponoć umieszczenie kondesantora 4700uF przy wyjściu zasilacza tu pomaga. Prawda to?

3b. Jak ewentualnie zabezpieczyć sterownik? Bo podobno zasilacz impulosowy, może go uszkodzić. Możliwe, że z moimi a4988 tak się właśnie stało.

4. Napięcie zasilania chcę podbijać przetwornicą np.
DC-DC 7A 200W Step UP 55V TS-IPS-V03,
DC/DC Step UP podwyższajacy napięcie 250W 10-50V CC CV
Będzie to miało wpływ na pracę silników?

UWAGA!
Napięcie zasilania chcę mieć 12V tak żeby można było go zasilić, także z gniazdka zapalniczki w samochodzie oraz akumulatorem. W końcu to sprzęt terenowy :P Dlatego inne zasilacze raczej odpadają o ile nie są 12V.

5. Czy takie stepsticki, nie będą się za mocno grzać w zamkniętej obudowie? Otwarta konstrukcja nie wchodzi w grę. Wiadomo, że rosa na takim sprzęcie bardzo mu służył. :D

6. Jakie mogą być przyczyny wyżej wymienionych problemów?

Z góry dziękuję i mam nadzieje, że nie pogonicie z forum zbłąkanego astronoma amatora i majsterkowicza (jeszcze większego amatora).
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Dobór sterownikow oraz zasilania do OKI ML17A4 A oraz Mitsumi M35SP-9

Post autor: FlameRunner »

Typowe "drukarkowe" stepsticki takie jak A4988 są do silników bipolar.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Dobór sterownikow oraz zasilania do OKI ML17A4 A oraz Mitsumi M35SP-9

Post autor: Berg »

1. Polecam użyć tmc2209.
2. Najprawdopodobniej po prostu pomyliłeś kabelki zmiń środkową parę miejscami, jak nie pomoże do dwa skrajne (bez strachu, nie zepsujesz).
3. Prosty test na sprawdzenie, które pary przewodów to para cewki, oraz, czy silnik jest sprawny, to zwarcie ze sobą dwóch par na różne sposoby. Bez podłączania do czegokolwiek. Jeśli w którejś kombinacji silnik zaczyna stawiać opór przy kręceniu ręką, to znaczy, że znaleźliśmy dwie pary.
4. Silniki wymontowywane z różnego rodzaju sprzętu zazwyczaj są robione na zamówienie klienta i nie mają opublikowanej dokumentacji.
5. Silniki bipolarne zazwyczaj mają 4 przewody
6. Unipolarne 5 lub 6, często da się je przerobić na bipolarne.
Ostatnio zmieniony 18 sty 2021, 17:31 przez Berg, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
labRat
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 9
Rejestracja: 18 sty 2021, 14:19

Re: Dobór sterownikow oraz zasilania do OKI ML17A4 A oraz Mitsumi M35SP-9

Post autor: labRat »

To są bipolarne, bo oba modele mają po 4 przewody.
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Dobór sterownikow oraz zasilania do OKI ML17A4 A oraz Mitsumi M35SP-9

Post autor: FlameRunner »

Sorry, patrzyłem na specyfikacje, w obu jest "unipolar".
To w takim razie... eee... powinno działać. :D Jeśli kabelki są dobre i dobrze podpięte, to powinno po prostu działać. Jakieś takie różne śmieszne dziwne ruchy mogą być objawem, że coś nie styka.
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2474
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 310

Re: Dobór sterownikow oraz zasilania do OKI ML17A4 A oraz Mitsumi M35SP-9

Post autor: mcxmcx »

Te oki działają na 100% ze sterownikami 4988.

Nie polecam, gówno straszne, słabe i powolne.

Ale działają.

Mają pary jak wychodzą, czyli dwa lewe i dwa prawe to para, zewrzyj i zobaczysz że będzie trudniej ruszyć - sukces.

Na początek? Pełen krok i powoli. Najpewniej chcesz za szybko dla tego ustrojstwa.

(I zasilacz musi mieć 2-3A, nie jakieś popierdolki)
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
Marvin27
Postów w temacie: 1
Posty: 709
Rejestracja: 26 paź 2017, 19:00
Lokalizacja: Wielka Wieś k./Wojnicza
Drukarka: Prusa MINI
x 170

Re: Dobór sterownikow oraz zasilania do OKI ML17A4 A oraz Mitsumi M35SP-9

Post autor: Marvin27 »

Używasz jakiegoś shield CNC dla Arduino UNO ?
Awatar użytkownika
labRat
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 9
Rejestracja: 18 sty 2021, 14:19

Re: Dobór sterownikow oraz zasilania do OKI ML17A4 A oraz Mitsumi M35SP-9

Post autor: labRat »

Berg pisze:1. Polecam użyć tmc2209.
1. Ciekawy pomysł, wyglądają na solidne. Nie wiem tylko czy będą w stanie zakręcić slimakiem napędzającym oś skoro to tylko 28V. Ślimak napędzający oś montaży stawia pewien opór na zębatce. Ale i tak będzie tam przekładnia na pasie transmisyjnym więc może da radę. Może się skuszę.

Jak one (tmc2209) chodzą z silnikiem który musi pokonać opór? Nie wiem, ile ważą te głowice od drukarek, bo życiu takiego sprzętu w rękach, więc ciężko mi to porównać z montażem teleskopu.
Berg pisze: 2. Najprawdopodobniej po prostu pomyliłeś kabelki zmiń środkową parę miejscami, jak nie pomoże do dwa skrajne (bez strachu, nie zepsujesz).
3. Prosty test na sprawdzenie, które pary przewodów to para cewki, oraz, czy silnik jest sprawny, to zwarcie ze sobą dwóch par na różne sposoby. Bez podłączania do czegokolwiek. Jeśli w którejś kombinacji silnik zaczyna stawiać opór przy kręceniu ręką, to znaczy, że znaleźliśmy dwie pary.


2. Kabelki sprawdzałem multimetrem, które są które. Już dawno oznaczone. OKI faktycznie mają "przekładańca". Bo rozumiem, że jak mam już parę to oczywiście ma znaczenie którą z tej pary końcówkę podepnę do A+ a który do A-, bo zmieni mi się wtedy biegun pola magnetycznego.
mcxmcx pisze:
Nie polecam, gówno straszne, słabe i powolne.

Ale działają.
masz na myśli STSPIN­820?
Ostatnio zmieniony 18 sty 2021, 18:08 przez labRat, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
labRat
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 9
Rejestracja: 18 sty 2021, 14:19

Re: Dobór sterownikow oraz zasilania do OKI ML17A4 A oraz Mitsumi M35SP-9

Post autor: labRat »

Marvin27 pisze:Używasz jakiegoś shield CNC dla Arduino UNO ?
Nie, zajmie mi za dużo pinów, a potrzebuję jeszcze podpiąć joystick, parę przycisków i wyświetlacz.
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2474
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 310

Re: Dobór sterownikow oraz zasilania do OKI ML17A4 A oraz Mitsumi M35SP-9

Post autor: mcxmcx »

Te silniki OKI miałem na myśli, nie mają łożysk a tuleje.
Nadają się do delikatnego obciążenia, blokują się jak jest jakaś nierówno przyłożona siła, albo nie daj Bóg osiowo.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”