Dobór sterownikow oraz zasilania do OKI ML17A4 A oraz Mitsumi M35SP-9

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Dobór sterownikow oraz zasilania do OKI ML17A4 A oraz Mitsumi M35SP-9

Post autor: Berg »

labRat pisze:
Berg pisze:1. Polecam użyć tmc2209.
1. Ciekawy pomysł, wyglądają na solidne. Nie wiem tylko czy będą w stanie zakręcić slimakiem napędzającym oś skoro to tylko 28V. Ślimak napędzający oś montaży stawia pewien opór na zębatce. Ale i tak będzie tam przekładnia na pasie transmisyjnym więc może da radę. Może się skuszę.
Nie wiem o czym piszesz z tym napięciem. To dość normalne, że silnik ma ruszyć coś, co stawia opór. W specyfikacjach silników zazwyczaj podają moment trzymający (co może nie odpowiada momentowi obrotowemu, w dużym uproszeniu zazwyczaj im większy trzymający tym większy moment obrotowy - Panowie, na ten moment proszę nie rozpoczynać tu dyskusji ;) )
labRat pisze:
Berg pisze: Jak one (tmc2209) chodzą z silnikiem który musi pokonać opór? Nie wiem,
Dokładnie tak samo chodzą jak inne sterowniki silników krokowych z tym, że lepiej.
Awatar użytkownika
labRat
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 9
Rejestracja: 18 sty 2021, 14:19

Re: Dobór sterownikow oraz zasilania do OKI ML17A4 A oraz Mitsumi M35SP-9

Post autor: labRat »

Berg pisze:
labRat pisze:
Berg pisze:1. Polecam użyć tmc2209.
1. Ciekawy pomysł, wyglądają na solidne. Nie wiem tylko czy będą w stanie zakręcić slimakiem napędzającym oś skoro to tylko 28V. Ślimak napędzający oś montaży stawia pewien opór na zębatce. Ale i tak będzie tam przekładnia na pasie transmisyjnym więc może da radę. Może się skuszę.
Nie wiem o czym piszesz z tym napięciem. To dość normalne, że silnik ma ruszyć coś, co stawia opór. W specyfikacjach silników zazwyczaj podają moment trzymający (co może nie odpowiada momentowi obrotowemu, w dużym uproszeniu zazwyczaj im większy trzymający tym większy moment obrotowy - Panowie, na ten moment proszę nie rozpoczynać tu dyskusji ;) )
labRat pisze:
Berg pisze: Jak one (tmc2209) chodzą z silnikiem który musi pokonać opór? Nie wiem,
Dokładnie tak samo chodzą jak inne sterowniki silników krokowych z tym, że lepiej.
Specyfikacja którą udało mi się znaleźć do tego silnika jest mocno wątpliwa :P Pisałem o tym w pierwszym poście. Trzeba ją traktować z przymrużeniem oka.

Chodziło mi o to, że napięcie sterownika powinno być x razy wyższe od napięcia znamionowego silnika. A przynajmniej tak się naczytałem. :) Jeśli ten OKI znamionowe ma 12V,to przy zastosowaniu tcm2209 29V/ 2A, napięcie zasilania jest ok 2 razy wyższe od znamionowego. Dla TB67S249FTG 47V/1,6A będzie to ponad 3 razy. Z tego co udało mi się do tej pory dowiedzieć, im ta "krotność" wyższa tym silnik może uzyskać wyższą prędkość i moment obrotowy.

Aczkolwiek całkiem możliwe, że ten tcm2209 sprawdzi się nawet lepiej:
- Microstep 1/256 to większa dokładność i bardziej jednostajna praca
- jest określany jako SilentStepsSick więc zakładam że silniki będą ciszej pracować, przynajmniej nie będę wkurzać są sąsiadów rzępolącymi silnikami w środku nocy krokowcami i nikt mnie widłami nie pogodni :rotfl:
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Dobór sterownikow oraz zasilania do OKI ML17A4 A oraz Mitsumi M35SP-9

Post autor: Berg »

Raczej określając elektryczne parametry silników krokowych posługujemy się prądem i indukcyjnością niż napięciem.

Poza tym pisałeś, że chcesz zasilać 12V. Zatem dalsze rozważania o napięciu są bez sensu :D Niektórzy (na przykład ja ) stosują przetwornicę step-up do zasilania silników w takiej sytuacji. JEśli prędkość będzie dla Ciebie problemem, to tak, będziesz musiał podnieść napięcie, szukać silników o niskiej indukcyjności, większym kącie np 5' a nie 1.8, jeśli one napędzają przekładnię ślimakową, to pewnie precyzja nie jest tak istotna.
Ew zamiast tmc 2209 możesz użyć starszy model - tmc2208 im potencjalnie będziesz mógł zapodać 35V. Są jeszcze inne ale to by był overkill dla takiego rozwiązania. Zawsze też można zrobić przekładnię z innym przełożeniem.

Pytanie też do czego chcesz te stepstiki wsadzić, bo tu też w zależności od tego co wybierzesz to możesz mieć limit napięcia.

tutaj silnik napędza przekładnię ślimakową poprzez wał elastyczny. Na moim filmiku widać jakie prędkości osiąga silnik. Potem dodałem jeszcze przełożenie 4:1 o stronie silnika żeby zwiększyć prędkość wału.
viewtopic.php?f=76&t=4222&start=10
Awatar użytkownika
labRat
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 9
Rejestracja: 18 sty 2021, 14:19

Re: Dobór sterownikow oraz zasilania do OKI ML17A4 A oraz Mitsumi M35SP-9

Post autor: labRat »

Berg pisze: Poza tym pisałeś, że chcesz zasilać 12V. Zatem dalsze rozważania o napięciu są bez sensu :D Niektórzy (na przykład ja ) stosują przetwornicę step-up do zasilania silników w takiej sytuacji. JEśli prędkość będzie dla Ciebie problemem, to tak, będziesz musiał podnieść napięcie, szukać silników o niskiej indukcyjności, większym kącie np 5' a nie 1.8
Pisałem o stosowaniu przetwornicy step-up już w pierwszym poście (pytanie nr.4) Wiem, rozpisałem się trochę :P
Berg pisze: to pewnie precyzja nie jest tak istotna.
Jest istotna i faktycznie ślimak ją zapewni nawet przy pełnych krokach. Przynajmniej jeśli chodzi o namierzanie. Jednak mikrokrok może być przydatny przy gładkim prowadzeniu/śledzeniu. Przy tych powiększeniach nawet tupnięcie sprawia, że widok w okularze telepie na wszystkie strony, a byle wibracje pogarszają jakość obrazu.
Berg pisze: Pytanie też do czego chcesz te stepstiki wsadzić, bo tu też w zależności od tego co wybierzesz to możesz mieć limit napięcia.
przyznam, że nie rozumiem co, co rozumiesz przez "do czego chcesz te stepsticki wsadzi", i jaki ma być tu związek z limitem napięcia? :shock:
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Dobór sterownikow oraz zasilania do OKI ML17A4 A oraz Mitsumi M35SP-9

Post autor: Berg »

No stepstick się wsadza do gniazda na stepstick. Tak jak żarówkę się wkręca w lampę.
Chyba, że robisz sam swoje PCB.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”