Ender 3 dual z axis

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 8
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Ender 3 dual z axis

Post autor: cyfron »

Faktycznie dochodzi koszt ok 30zł za dodatkowy silnik + sprzęgło :) - mam nadzieję, że nie zrujnuje to domowego budżetu.
Grzesinski
Postów w temacie: 12
Posty: 252
Rejestracja: 23 lis 2020, 12:18
x 53

Re: Ender 3 dual z axis

Post autor: Grzesinski »

W tej cenie to na Alledrogo chodzi moje sprzęgło kłowe...
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 8
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Ender 3 dual z axis

Post autor: cyfron »

Standardowe sprzęgło samocentrujące kosztuje na aliexpress 5zł, silnik NEMA17 kupisz poniżej 25zł. Podałem ceny sprzętu na poziomie fabrycznego Endera, jeżeli masz dołożony osprzęt z wyższej półki, to i koszta będą wyższe. Nikt nie napisał, że modyfikujemy Mercedesa E.
Grzesinski
Postów w temacie: 12
Posty: 252
Rejestracja: 23 lis 2020, 12:18
x 53

Re: Ender 3 dual z axis

Post autor: Grzesinski »

I tak klasą E pojechaliśmy na offtop.
rado
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 21 paź 2017, 22:19

Re: Ender 3 dual z axis

Post autor: rado »

Takie małe pytanie, gdzie kupić silnik za 25 złotych??
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1332
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 710

Re: Ender 3 dual z axis

Post autor: JGFTW »

Poszukaj na Aliexpress: https://www.aliexpress.com/wholesale?ca ... xt=nema+17

Ewentualnie na Allegro, ale zapewne w tej cenie to używki: https://allegro.pl/listing?string=nema% ... e-1-3-0611

Przy czym najłatwiej i najpewniej jest kupić taki sam silnik jaki jest w Enderze (np kupując go w sklepie Creality) albo poszukaj po oznaczeniach i kup ten model lub posiadający te same parametry - raczej nie będzie kosztował 25zł tylko co najmniej 45zł (podejrzewam, że cyfron zrobił pewien skrót myślowy nie bazując na konkretnym przykładzie, ale jeżeli się mylę to na pewno wrzuci tu link).

25zł to za sam kabel ;) https://www.aliexpress.com/item/4000628833026.html

Kwestia wyboru silnika to nie jest pełna dowolność - najlepiej poczytaj o tym więcej, żeby nie wtopić.
Oczywiście można kupić silnik w takich pieniądzach, ale trzeba się upewnić, że nie będzie z nim problemów.
Speedo
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 35
Rejestracja: 15 mar 2021, 14:38
Drukarka: Ender 3
x 2

Re: Ender 3 dual z axis

Post autor: Speedo »

Jak zakładałem dualZ z drugim silnikiem to przyszedł silnik chiński, podobny do Creality wizualnie, ale bez żadnych oznaczeń, założyłem - i on jakiś trochę inny od tego co posiadałem oryginalnie - wyższy, ten czarny magnes ciut innego kształtu, pokrywa też inaczej uformowana, olać to, ma działać. No i działał, ale ile razy bym nie jechał do góry (poziomowanie z naparzaniem w górną belkę jak tu kolega opisał) to po stronie tego chińskiego silnika zawsze było niżej, wydruki takie se - pełno nici z petg, warstwy w pionie gorzej jak przed dualZ, pierwsza warstwa jakby ją pies pogryzł. Zacząłem się zastanawiać - a zmieniałem z pięć rzeczy naraz (wiem, że tu piszą żeby tak nie robić) - dualZ, direct, hotend itp i ciężko było wydedukować co spieprzyłem. Myślę sobie kupię oryginał creality i dam zamiast chińskiego i się zobaczy. Kupiłem w Botlandzie jak zwykle, bo w porównaniu do innych rzeczy to silniki mają dziwnie tanio (34zł chyba) ;) Przyszedł i co się okazało - idento jak ten chiński tylko wygrawerowany laserowo creality itp i nadal całkiem różny od tego co miałem ori w enderku. No to siup, dałem ten chiński i ten z botlandu a ori wywaliłem. Kontrola - ile razy bym nie jechał do góry to oś jest równo. Sukces. Zapuściłem pierwszy wydruk i oniemiałem z zachwytu - nić chyba jedna się trafiła na 4h druku taka krótka zamiast całych kłębków, pierwsza warstwa książka, no nie mogłem się napatrzeć.

Aha, reasumując - dobór drugiego silnika nie musi być taki trywialny i oczywisty ;)
Grzesinski
Postów w temacie: 12
Posty: 252
Rejestracja: 23 lis 2020, 12:18
x 53

Re: Ender 3 dual z axis

Post autor: Grzesinski »

Oryginalne silniki do osi Endera mają oznaczenia 42-34 BJ42D15-26V10 (do ekstrudera jest inny).
W sklepie Creality Ali sprzedawane w zestawach po 2szt / 25$ czyli około 50PLN/szt.

W podobnej cenie są na Allegro (szukaj "42-34 ender").
rado
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 21 paź 2017, 22:19

Re: Ender 3 dual z axis

Post autor: rado »

Czyli jeśli mam dwa bliźniacze silniki Nema 17 to mogę je bez problemów zastosować zamiast oryginalnego Creality na osi Z?

Przypadkiem mam 2 szt Nema 17 model 17HS4401 1,7A 0,42N.M

Czy takie będą się nadawać? Czy lepiej dokupić ten jeden silnik z Allegro?
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 1
Posty: 1544
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 568

Re: Ender 3 dual z axis

Post autor: TDI-CAD »

Tak, będą się nadawać.
rado pisze:Czyli jeśli mam dwa bliźniacze silniki Nema 17 to mogę je bez problemów zastosować zamiast oryginalnego Creality na osi Z?

Przypadkiem mam 2 szt Nema 17 model 17HS4401 1,7A 0,42N.M

Czy takie będą się nadawać? Czy lepiej dokupić ten jeden silnik z Allegro?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”