Ender 3 dual z axis

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Grzesinski
Postów w temacie: 12
Posty: 252
Rejestracja: 23 lis 2020, 12:18
x 53

Re: Ender 3 dual z axis

Post autor: Grzesinski »

Czyli gubienie, silniki sterowane są synchronicznie. Na ile zmniejsza się wysokość robocza?
Speedo
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 35
Rejestracja: 15 mar 2021, 14:38
Drukarka: Ender 3
x 2

Re: Ender 3 dual z axis

Post autor: Speedo »

52mm
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 8
Posty: 1421
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 365

Re: Ender 3 dual z axis

Post autor: cyfron »

Grzesinski pisze:Z rozwiązaniem osi Z na dwóch silnikach (z jednego stepstika) tak na prawdę wiąże się jeden poważniejszy problem.
Rozsynchronizowanie wysokości obu osi przy wyłączonych silnikach. Przypadkowe przesunięcie jednego końca osi przy wyłączonej drukarce spowoduje, że cały wydruk później będzie na skośnym stole. Przy niewielkim odchyleniu ABL może to skorygować ale jeśli będzie większe to niestety nie.
Należałoby kontrolować / korygować odległość stołu od np. ramy przed rozpoczęciem pracy. Włączając drukarkę nigdy nie ma pewności, że któraś oś nie zmieniła położenia. I tutaj przewagę ma rozwiązanie z paskiem.
Nie wiem, nie znam się, nie doświadczam takich problemów pomimo, że śruby są TR8x8 a nie TR8x2.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Ender 3 dual z axis

Post autor: Pjoter »

1) po budżecie - zrobić druga śrubę traoezowa i połączyć paskiem, bez dodatkowego silnika. Plus to mała modyfikacja, tanio. Minus to mniejszy możliwy zryw osi Z przy np. Z-hop.
2) a'la Prusa - drugi silnik na tym samym stepsticki. Możliwe większe wartości zrywu itp. Bazowanie odbywa się poprzez napierdalanie w górę ramy aż oba silniki równo pogubią kroki (tak jak w Prusie). Minus to możliwość orzekoszenia osi X. Dla lekkiej nie powinno być problemu, dla ciężkiej osi X warto zmienić śruby traoezowe.
3) rozwiązanie "True bed leveling" - dwa silniki Z na dwóch stepstickach. Bazowanie odbywa się poprzez dwie krancowka osi Z (tak jak w anycubic i3 mega) albo poprzez sondowanie stołu przy obu śrubach i firmware automatycznie podnosi jeden silnik jeśli ten jest za nisko. Druga opcja jest w RRF, używam i sobie chwalę w hevo. Chyba ma najmniej minusów, jest też chyba najdroższa i najwięcej trzeba zmieniać. Nie wiem czy w Marlinie też istnieje.

Każda opcja ma sens, zależnie od budżetu. W enderze ja bym unikał nr. 2. Mam wrażenie że rolki się zniszczą od napierdalania w opór w ramę. Zależnie od budżetu bym robił 1 lub 3. Do 3 jest fajna płyta od Mellow - FLY RRF E3 PRO V1.0

PS trochę się wpierdolilem jak dzika kuna w agrest ale to moje 5 gr na ten temat :D
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
konradsdev1
Postów w temacie: 1
Posty: 434
Rejestracja: 30 wrz 2020, 16:55
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: VORON 0
x 165

Re: Ender 3 dual z axis

Post autor: konradsdev1 »

Pjoter pisze:Bazowanie odbywa się poprzez dwie krancowka osi Z (tak jak w anycubic i3 mega) albo poprzez sondowanie stołu przy obu śrubach i firmware automatycznie podnosi jeden silnik jeśli ten jest za nisko. Druga opcja jest w RRF, używam i sobie chwalę w hevo. Chyba ma najmniej minusów, jest też chyba najdroższa i najwięcej trzeba zmieniać. Nie wiem czy w Marlinie też istnieje.
Używam wyrównywania dwóch silników osi Z za pomocą BLTouch w Marlinie oraz klipperze i działa to bardzo dobrze.
W Marlinie trzeba zdefiniować Z_STEPPER_AUTO_ALIGN i ustawić pozycje silników, wyrównywanie rozpoczyna komenda G34.
W klipperze trzeba zdefiniować w konfiguracji [z_tilt].
"Everybody needs a hobby" (Tony Stark).
VORON V0.2 (BTT SKR Pico + RPi 4B + Phaetus x Voron Dragon Hotend ST)
DIY MK4 + VORON Stealthburner (BTT SKR PRO V1.1 + RPi Zero 2 W)
Grzesinski
Postów w temacie: 12
Posty: 252
Rejestracja: 23 lis 2020, 12:18
x 53

Re: Ender 3 dual z axis

Post autor: Grzesinski »

Pjoter pisze:1) po budżecie - zrobić druga śrubę traoezowa i połączyć paskiem, bez dodatkowego silnika. Plus to mała modyfikacja, tanio. Minus to mniejszy możliwy zryw osi Z przy np. Z-hop.
Chyba niewiele mniejszy. Poruszana jest ta sama masa, dochodzą jedynie opory związane z obracaniem drugiej osi.
Prawdopodobnie zmniejszą się opory toczne pasywnego (przed zmianą) wózka, który nie będzie skoszony.
Ale pojawia się pasek i to na górze... jego naciąganie itp.
Pjoter pisze: 2) a'la Prusa - drugi silnik na tym samym stepsticki. Możliwe większe wartości zrywu itp. Bazowanie odbywa się poprzez napierdalanie w górę ramy aż oba silniki równo pogubią kroki (tak jak w Prusie).
To Prusa też tak ma ?? Raczej rozważałbym pozycjonowanie ręczne każdej osi do dolnej belki z położonym na chwilę elementem ustalającym (coś jak ten na górze). Tyle że to trochę upierdliwe. Zużycie nakrętek trapezowych, ew. łączników elastycznych itp. przy uderzaniu w ramę w stealthChop nie powinno być duże, ale i tak budzi wątpliwości.
Pjoter pisze: PS trochę się wpierdolilem jak dzika kuna w agrest ale to moje 5 gr na ten temat :]
I za to należą się podziękowania...
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Ender 3 dual z axis

Post autor: Pjoter »

Tak, prusa tak ma i to działa. Ale prusa jest na wałkach i TMC2130. Nie za bardzo widzę to na rolkach. Dodanie na górze jakiegoś elementu stopującego wymodelowanego tak aby nie blokował kółek a blachę pewnie by polepszyło dokładność. Na pewno ten element który ktoś zapostował co zjada 50mm osi Z, to fail. To da radę lepiej zrobić.
Jeśli chcesz się bawić to bym szedł w dwa niezależne silniki. Bo kupienie płyty która to obsługuje już Ci dużo da, a jak sie takie rozwiązanie znudzi to zawsze można drugi ekstruder wjebać i mieć 2in1out mieszanie filamentu :D
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Grzesinski
Postów w temacie: 12
Posty: 252
Rejestracja: 23 lis 2020, 12:18
x 53

Re: Ender 3 dual z axis

Post autor: Grzesinski »

Rozpatruje to w kategoriach pasek czy dwa silniki na jednym stepie (Ender, SKR mini itp - czyli 4 stepy on board, dodatkowe 5 wyjście na MB lub przejściówce).

Gotowe zestawy obu rozwiązań są w bardzo podobnej cenie, zrobienie samemu pasków na Mellow/Gates też nie wyjdzie jako super tanio. Chociaż biorąc pod uwagę przełożenie pewnie można dać tu jakąś taniochę.

2SIlniki/1Stp - prostsze mechanicznie, potencjalnie możliwe jałowe przekoszenie belki X. Czy duże ciężko powiedzieć. Obie osie mają trzykółkowe wózki, które ograniczają tę możliwość. Zastanawia mnie czy poziomowanie metodą brute force można robić przy automatycznie zmniejszonym Vref (UART). A może Prusa też tak ma? In plus zawsze mamy zaczątek prawdziwej drugiej osi na przyszłość (tylko czy warto wymieniać MB tylko z tego powodu?)

Rozwiązanie na pasku to dwa problemy. Dobór paska i jego naciąg oraz boczne naprężenia wałków gwintowanych (wobble). Szczególnie dla tanich pasków/zębatek mogą pojawiać się artefakty na wydruku. Wyliczając dokładnie długość paska i tak się nie utrafi, chyba był jakiś wątek na forum. Zresztą same koła napędowe mają podawane różne średnice (15-16mm Mellow vs Triangle) a mogą różnić się tylko wysokością bocznej kryzy.

Wydruki dwukolorowe to osobny temat. Mocno w powijakach podobnie jak kolorowy e-papier ale przyszłościowy. Stawiam na barwienie w głowicy. Zamiast dziesiątek pudeł z kolorowym plastikiem sam biały.
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 8
Posty: 1421
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 365

Re: Ender 3 dual z axis

Post autor: cyfron »

To ja dodam jeszcze swoje kolejne 5gr. Rozwiązanie hybrydowe stosowane swego czasu w Sapphire Plus - dwa silniki osi Z, dodatkowo śruby połączone paskiem - łączy zalety obu rozwiązań - większy moment obrotowy/zryw w porównaniu z jednym silnikiem, raz ustawiony poziom nie ucieka.
Grzesinski
Postów w temacie: 12
Posty: 252
Rejestracja: 23 lis 2020, 12:18
x 53

Re: Ender 3 dual z axis

Post autor: Grzesinski »

Ale podwójne koszty. Eliminuje problemy z poziomem, w mniejszym stopniu problemy z paskiem (no można go mniej napiąć).
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”