pierwsze uruchomienie HEVO z duetem

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Panek88
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 25
Rejestracja: 22 paź 2019, 14:21
Drukarka: Hypercube evolution

pierwsze uruchomienie HEVO z duetem

Post autor: Panek88 »

Witam serdecznie, poprawiam drukarkę którą zbudowałem jakiś rok temu. Poprawa mechaniki, zmiana zasilania z 12v na 24v oraz przejście z rampsa na duecik. Mam kilka pytań dotyczących pierwszego uruchomienia duetu 2 wifi. Duet zaktualizowałem do wersji 3.2.2 ale przejście z rampsa nie należy do najprostszych :P
Po pierwsze posiadam endstopy optyczne 5v, a z tego co widzę duet obsługuje zasilanie 3.3v. Czy w tym przypadku powinienem zastosować inne endstopy/ wpiąć kable zasilające w wolny pin 5v / zastosować przetwornicę czy pójdzie z tym co jest?

Po drugie nie wiem czy dobrze rozumiem umieszczenie zworek na pinach „int 5v en” oraz „ext 5v en”. Jeżeli zasilam duet i resztę podzespołów (grzałki wiatraki itp.) z 24v powinienem umieścić zworkę na int 5v en a piny ext5v en zostawić wolne?

Po trzecie w drukarce mam zamontowane silniki 42byghm809 jaki prąd podać w rrf config tool? Silnik pobiera 1.7 A na cewkę, w zaleceniach duetu podają ze należy ustawić 70-85 % wartości wiec analogicznie przy 80 % 1.36A?

Po czwarte w jaki sposób mogę usztywnić wiązkę kablową karetki? Na chwilę obecną mam zastosowany peszel gumowy ale nie daje on odpowiedniej sztywności i wiązka przy ruchu karetki lata jak jej się podoba..

Po piąte ja ogarnąć ustawienia extrudera mk8 w rrf config tool?

Po szóste czy macie jakieś sugestie związane z tworzeniem pierwszej konfiguracji w rrf config?

Z góry dziękuję za podpowiedzi :)
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 2014
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: pierwsze uruchomienie HEVO z duetem

Post autor: Pjoter »

1) u mnie endstopy działa na 3.3V (też mam optyczne z opisem ze na 5V) podłącz i sprawdź czy będą działać, tu akurat nic nie rozwalisz jak nie zadzialaja
2) tak, zostaw na 5V internal
3) tak wychodzi :D jeśli będą za gorące po 2h druku to możesz się bawić w zmniejszanie prądu na silnikach aż do momentu gdy zaczną gubić kroki
4) ja używam kawałka nylonu 3 mm i oplotu na kable jak do Prusy. Ale nadal mam zbyt wiotka wiązkę. Nie spada ona jednak poniżej poziomu ramy
5) ilość kroków i kierunek kręcę ia silnika :P
6) nie śpiesz się. I komentuj sobie każda linijkę najlepiej :P
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
jakubperson
Postów w temacie: 1
Posty: 271
Rejestracja: 19 lis 2019, 20:50
x 73

Re: pierwsze uruchomienie HEVO z duetem

Post autor: jakubperson »

4) użyj rurki PTFE jako prowadnicy
Awatar użytkownika
artusiek
Postów w temacie: 1
Posty: 303
Rejestracja: 29 mar 2017, 22:51
Lokalizacja: Czadrów
Drukarka: PrusMK3s,Bambulab X1
x 54

Re: pierwsze uruchomienie HEVO z duetem

Post autor: artusiek »

Panek88 pisze: Po pierwsze posiadam endstopy optyczne 5v, a z tego co widzę duet obsługuje zasilanie 3.3v. Czy w tym przypadku powinienem zastosować inne endstopy/ wpiąć kable zasilające w wolny pin 5v / zastosować przetwornicę czy pójdzie z tym co jest?
Cóż ja mam Sensorlesshoming .... końcu to Duet ! Tu nie pomogę
Panek88 pisze: Po drugie nie wiem czy dobrze rozumiem umieszczenie zworek na pinach „int 5v en” oraz „ext 5v en”. Jeżeli zasilam duet i resztę podzespołów (grzałki wiatraki itp.) z 24v powinienem umieścić zworkę na int 5v en a piny ext5v en zostawić wolne?
Inaczej , zworką decyduje czy 5V będzie z płyty Dueta ... czy ze zewnetrznego źródła ,... przynajmniej ja to tak rozumiem
Panek88 pisze: Po trzecie w drukarce mam zamontowane silniki 42byghm809 jaki prąd podać w rrf config tool? Silnik pobiera 1.7 A na cewkę, w zaleceniach duetu podają ze należy ustawić 70-85 % wartości wiec analogicznie przy 80 % 1.36A?
Tak
Panek88 pisze: Po czwarte w jaki sposób mogę usztywnić wiązkę kablową karetki? Na chwilę obecną mam zastosowany peszel gumowy ale nie daje on odpowiedniej sztywności i wiązka przy ruchu karetki lata jak jej się podoba..
Ja mam w spiralnym oplocie ... działa . ale do przeróbki
Panek88 pisze: Po piąte ja ogarnąć ustawienia extrudera mk8 w rrf config tool?
Trochę nie rozumiem pytania ... przeliczyć kroki ... wpisać ... dopieścić ....
Panek88 pisze: Po szóste czy macie jakieś sugestie związane z tworzeniem pierwszej konfiguracji w rrf config?
Największa zaleta ( dla mnie ) to ... zmiana konfiguracji i restart ....
Poprawiasz i dopieszczasz aż będziesz zadowolony ... Moja obecna ( nadal do poprawy to chyba 11 wersja ...
Artusiek
Prusa MK3s ; Bambu X1 , Hevo ( prawie działa :thumbdown: )
Panek88
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 25
Rejestracja: 22 paź 2019, 14:21
Drukarka: Hypercube evolution

Re: pierwsze uruchomienie HEVO z duetem

Post autor: Panek88 »

W poprzedniej wersji drukarki miałem zastosowaną rurkę ptfe jako wzmocnienie wiązki ale nie koniecznie zdawało to egzamin. Kiedyś natknąłem się na wątek jakiejś taśmy do usztywnienia ale nie mogę tego znaleźć.
co do extrudera w rrf config mam takie 2 opcje które nie wiem czy dobrze rozumiem
hob diameter (wielkość radełka)
gear ratio (przełożenie w moim przypadku 1:1?)

co do zmiany konfiguracji bedzie to pierwsza ale na pewno nie ostatnia :D
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 2014
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: pierwsze uruchomienie HEVO z duetem

Post autor: Pjoter »

Dla wiązki >600 mm mi się PTFE nie sprawdzało. Zastanawiam się czy by nie wsadzić tam po prostu drutu ze stali sprężynowej (mam taki 2mm). Najpierw zobacze 2-3 kawałki nylonu 3mm, może to poprawi sprężystość całej wiązki.

Hmm kurde, RRF 3 jeszcze nie konfigurowałem. Z tym ekstruderem musisz zobaczyć jak wyglądają przykłądowe konfiguracje. Jak znam forum Dueta to na 100% jest to opisane z przykładami.
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Mati
Postów w temacie: 2
Posty: 507
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 170

Re: pierwsze uruchomienie HEVO z duetem

Post autor: Mati »

Te parametry ekstrudera o których mówisz to pomocnik, który oblicza ilość kroków na milimetr. Możesz wstępnie zmierzyć średnicę radełka, jeśli masz to radełko na wale silnika to przełożenie będzie na pewno 1:1. A potem dostroić liczbę kroków znanymi metodami kalibracji.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: pierwsze uruchomienie HEVO z duetem

Post autor: Berg »

Ja usztywniam spiralnym oplotem mocno zaciśniętym. Jak się mocno zaciśnie to robi się wszystko ładnie sztywne. Dodatkowo używam linki stalowej.

Co do prądu to ustaw gdzie w okolicach 1000-1100. Z tym 70-80% to nie do końca tak. Bo pytanie, czy mowa o maksymalnym, czy RMS. Podrukuj trochę i potem ew zwiększ lub zmniejsz w zależności od obserwacji. Tak jak ktoś pisał wcześniej czy silniki się przegrzewają, czy są zimne. 50'C jest ok.
Panek88
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 25
Rejestracja: 22 paź 2019, 14:21
Drukarka: Hypercube evolution

Re: pierwsze uruchomienie HEVO z duetem

Post autor: Panek88 »

Witam. Drukarka uruchomiona, wszystko ładnie śmiga, a praca na duecie to czysta przyjemność :) kalibracja extrudera poszła praktycznie za 1 razem z drobną poprawką w config.g bo o 1 mm za dużo podawało. Co do usztywnienia wiązki poradziłem sobie w ten sposób że, zastosowałem tak jak kolega Berg oplot spiralny dobrze zacisnąłem, złapalem trytytkami z rurką PTFE i trzyma tak jak powinno.

Jeszcze jedno pytanie jaki stosunkowo prosty Slicer polecacie do duetu?
Mati
Postów w temacie: 2
Posty: 507
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 170

Re: pierwsze uruchomienie HEVO z duetem

Post autor: Mati »

Jak prosty to PrusaSlic3r. Jak poziom wyżej to SuperSlic3r.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”