Konfiguracja krańcówki/endstopu jako wyłącznika awaryjnego

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
shogun_166
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 09 kwie 2021, 12:07
x 2

Konfiguracja krańcówki/endstopu jako wyłącznika awaryjnego

Post autor: shogun_166 »

Witam wszystkich. Jestem nowy na forum. Temat zakładam tutaj ponieważ nie bardzo wiem gdzie by pasował.

Od niedawna posiadam chińską drukarkę Geeetech Prusa i3 pro W. Z grubsza już ją rozgryzłem i poza kilkoma planowanymi modyfikacjami napotkałem na pewien problem, choć to chyba raczej specyfika tego typu drukarek.
Mianowicie wydruk odkleił się blokując mechanikę drukarki, doprowadzając tym do "zgubienia kroków", po chwili drukarka się odblokowała lecz przywaliła w krańcówkę i próbowała drukować dalej. Zdziwiło mnie to gdyż sądziłem że jeżeli podczas wydruku krańcówka zostanie naciśnięta maszyna powinna to uznać za awarię i zatrzymać proces wydruku. Przynajmniej na logikę wydaje mi się ze tak powinno właśnie być to rozwiązane, gdyż pole robocze znajduje się poza zasięgiem krańcówek.
I tu moje pytanie, czy da się skonfigurować marlina by naciśnięcie krańcówki podczas wydruku zatrzymywało pracę drukarki? Albo inaczej, czy jest taka opcja przewidziana w marlinie i wystarczy ją odkomentować? Bo jestem przekonany że da się to zaprogramować nawet jak producent/programista tego nie przewidział, ale na razie aż takich umiejętności nie posiadam.
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2474
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 310

Re: Konfiguracja krańcówki/endstopu jako wyłącznika awaryjnego

Post autor: mcxmcx »

W smoothie tak się da.
Ale ogólnie to nie potrzeba. Musisz ogarnąć maszynę a nie szukać obejścia.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8944
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Konfiguracja krańcówki/endstopu jako wyłącznika awaryjnego

Post autor: dziobu »

shogun_166 pisze:Zdziwiło mnie to gdyż sądziłem że jeżeli podczas wydruku krańcówka zostanie naciśnięta maszyna powinna to uznać za awarię i zatrzymać proces wydruku. Przynajmniej na logikę wydaje mi się ze tak powinno właśnie być to rozwiązane, gdyż pole robocze znajduje się poza zasięgiem krańcówek.
Tak działają maszyny przemysłowe. Ta drukarka (i 95% innych, zwłaszcza opartych na otwartym sofcie) taka nie jest. Swego czasu to zlewano nawet zabezpieczenia termiczne przez spaleniem grzałek.

W skrócie - nie warto zbytnio tu kombinować. Takie sytuacje są bardzo rzadkie a ewentualne szkody przeważnie znikome. Jak nie czujesz się na siłach żeby grzebać w Marlinie, to daj sobie spokój; a jak zgłębisz temat to zobaczysz że nie tędy droga (np. wtedy pojawi się problem zakłóceń z krańcówek i dziwnych przerwanych wydruków).
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3233
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1598

Re: Konfiguracja krańcówki/endstopu jako wyłącznika awaryjnego

Post autor: morf »

Marlin:

Kod: Zaznacz cały

// If you want endstops to stay on (by default) even when not homing
// enable this option. Override at any time with M120, M121.
//#define ENDSTOPS_ALWAYS_ON_DEFAULT

Kod: Zaznacz cały

  /**
   * This option allows you to abort SD printing when any endstop is triggered.
   * This feature must be enabled with "M540 S1" or from the LCD menu.
   * To have any effect, endstops must be enabled during SD printing.
   */
  //#define SD_ABORT_ON_ENDSTOP_HIT
dziobu, shogun_166, Berg
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8944
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Konfiguracja krańcówki/endstopu jako wyłącznika awaryjnego

Post autor: dziobu »

@morf
Dobrze wiedzieć że takie coś (już) jest żeby w razie czego móc wyłączyć :D
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3233
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1598

Re: Konfiguracja krańcówki/endstopu jako wyłącznika awaryjnego

Post autor: morf »

Jak widzisz z defaultu zakomentowane:)
Z kolei jeśli mnie pamięć nie myli 100 lat temu w repetier firmware były endstopy zawsze włączone domyślnie
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1601
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 369

Re: Konfiguracja krańcówki/endstopu jako wyłącznika awaryjnego

Post autor: Jarewa »

Tylko że wtedy offset trzeba dać przy krańcówkach, a to zmniejszy pole robocze.
dziobu
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8944
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: Konfiguracja krańcówki/endstopu jako wyłącznika awaryjnego

Post autor: dziobu »

Tylko tak patrząc na kod marlina to odpalanie tych opcji nie ma sensu o ile krańcówki nie są na przerwaniach. Inaczej to może negatywnie wpłynąć na wydajność pracy.
shogun_166
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 2
Rejestracja: 09 kwie 2021, 12:07
x 2

Re: Konfiguracja krańcówki/endstopu jako wyłącznika awaryjnego

Post autor: shogun_166 »

@morf Dzięki wielkie za szybką odpowiedź, wiedziałem że to musi gdzieś tam być. :D :piwo: Będę robił testy, jeżeli nie będzie to stwarzało problemów to pewno zostanie włączone.
Byłem pewien że to kwestia tego czy programista to umieścił w kodzie, gdyż nic nie stoi na przeszkodzie by takie opcje zaimplementować.

@mcxmcx Moim zdaniem nie jest to żadne obejście, wszystkie profesjonalne maszyny mają to w standardzie, chroni to maszynę przed zniszczeniem. Oczywiście w przypadku takiej drukareczki nie jest to niezbędne, ale jeżeli będzie działać to nie widzę powodu by nie mieć tej opcji włączonej.

@dziobu Wiem że tak działają maszyny przemysłowe, stąd moje zdziwienie że nikt nie wpadł na zamieszczenie kilku linijek kodu który opcję endstopu udostępnia.
Nie pisałem nigdzie że boję się grzebać w marlinie, napisałem jedynie że nie potrafię sobie tej opcji "dopoisać" do marlina jeżeli jej by nie było, a to jest spora różnica. Właśnie czekam na dodatkowy stepstick do osi Z, gdyż jest zrealizowana na dwóch silnikach z jednego sterownika i na jednej krańcówce przez co trzeba ciągle poziomować "bramę". Da się to utrudnienie rozwiązać poprzez podpięcie drugiego silnika do sterownika drugiego ekstrudera i drugą krańcówkę. Jak standardowe krańcówki okażą się problematyczne to można je wymienić na mniej problematyczne, (boję się ze jak zacznę modyfikować to nie wiele z oryginału zostanie ;) ). W sumie to zakłócenia mogły by się pojawić gdy krańcówki są ustawione w trybie "normalnie zwarte", można to obejść odwracając ich działanie w marlinie i przepinając przewód na krańcówce. Nie wiem jak są skonfigurowane, sprawdzę.

Wiem że nie jest to kto wie jakiej jakości drukarka i nie wymagam od niej nie wiadomo czego, dałem za nią 350zł. Do nauki i prostych wydruków jest idealna, a jak okaże się nie wystarczająca to jest fajna bazą do budowy czegoś lepszego, lub wymieni się na coś lepszego. Ja po prostu chcę sobie ją skonfigurować według własnych potrzeb, poznać możliwości, oraz tak "udoskonalić" by uruchamiać drukowanie z marszu, bez ustawiania wszystkiego od nowa za każdym wydrukiem.

Dziękuję za zainteresowanie i pozdrawiam. ;) :thumbup:
morf, dziobu
Awatar użytkownika
tomek_3100
Postów w temacie: 1
Posty: 253
Rejestracja: 12 lis 2019, 08:33
Drukarka: Xy2 pro, V2
x 32
Kontakt:

Re: Konfiguracja krańcówki/endstopu jako wyłącznika awaryjnego

Post autor: tomek_3100 »

shogun_166 pisze:(boję się ze jak zacznę modyfikować to nie wiele z oryginału zostanie)
To tak jak z co najmniej połowy forumowych;)
To zaraźliwe bardziej niż covid (przez internet się przenosi)!!!
Anet A6---sprzedana:)
CoreXY ---sprzedana:)
Tronxy xy2 pro -- wół roboczy :)
CoreXY v2--- kalibruje...
Flsun i3- zmodowana/sprzedana
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”