Jak drukować śruby?

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Michał_L
Postów w temacie: 2
Posty: 190
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

Jak drukować śruby?

Post autor: Michał_L »

Wczoraj wydrukowałem śrubę i nakrętkę M20x2.5. Projektowane w Fusion, ustawiony ten sam typ, skok i średnica gwintu dla obu. I nie daje się wkręcić jednego w drugie. Drukowałem z PLA+ (Sunlu).

Jak drukować żeby to wszystko razem działało? I śrubę i nakrętkę drukowałem jednocześnie więc jeśli to wina skurczu materiału to chyba dla obu elementów powinien być identyczny? Czyli w teorii to powinno się jedno w drugie wkręcać, choć może niekoniecznie trzymać idealnie wymiary M20x2.5.
Rozumiem że mogę użyć gwintownika i/lub narzynki i poprawić gwint ale po pierwsze największe jakie mam to M16, a po drugie dlaczego elementy drukowane razem, z tego samego materiału mają różny skurcz?
Pytanie "jak drukować?" komplikuje się jeśli drukowana śruba ma współpracować z nakrętką wykonaną w fabryce...
Jak Wy sobie z tym radzicie?

Z góry dziękuję za jakiekolwiek sugestie.
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2012
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: Jak drukować śruby?

Post autor: Pjoter »

Zwyczajny problem. Rozbijasz się o dokładność technologi druku 3d FDM/FFF (dokładność ta wynika z kilku rzeczy) . Chodzi o to że np zamodelowaniu otwór 3mm zawsze będzie mniejszy w rzeczywistości.
Jak sobie z tym radzę? Modeluje z uwzględnieniem luzu. Luz możesz albo dobrać eksperymentalnie albo wykonać testy (modele na thing).
Michał_L
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1783
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 757

Re: Jak drukować śruby?

Post autor: Andrzej_W »

Michał_L
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8940
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Jak drukować śruby?

Post autor: dziobu »

U mnie każdy profil daje niemal identyczny błąd (~<1/4 szerokości ścieżki) więc jak chcę detale "na styk" to robię szparę w projekcie. Standardowo drukuję dyszą 0.4 i szparę ustawiam na 0.1/0.15mm. Jest to (u mnie) o tyle istotne że używam wielu materiałów i różnych drukarek i to po prostu musi pasować. Reszta to doświadczenie i testy. I jeszcze więcej drukowania.

Tu są elementy drukowane m.in na styk: viewtopic.php?f=9&t=6095&start=20#p105828
A tu przykład drukowanej śruby ~M14: viewtopic.php?f=9&t=1090&start=460#p122218 (drukując obie strony gwintu nie musisz trzymać się standardów).

Udało mi się kiedyś stworzyć profile które pozwalały drukować elementy na styk (właśnie śruba/nakrętka), ale to wymagało użycia kompensacji poziomej i z perspektywy czasu stanowczo NIE polecam tego rozwiązania. Już lepiej przeskalować w slicerze detal o te 1-2%.
Michał_L
Awatar użytkownika
obrms
Postów w temacie: 1
Posty: 192
Rejestracja: 29 cze 2020, 09:58
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Crapality K1C, KP3S
x 124

Re: Jak drukować śruby?

Post autor: obrms »

dziobu pisze:ale to wymagało użycia kompensacji poziomej i z perspektywy czasu stanowczo NIE polecam tego rozwiązania.

Czemu nie polecasz? Własnie miałem to zasugerowac jako rozwiązanie problemu. Zawsze korzystam z tej opcji dzięki czemu otwory mam zgodne z projektem. A jak potrzebuje elementy pasowane to projektuje je ze stosownym luzem.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8940
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Jak drukować śruby?

Post autor: dziobu »

Bo:
  • to działa tylko w poziomie; detal w pionie będzie niezmieniony; przy rzeczach ukośnych robi się pośredni badziew,
  • kompensacja "odchudza" detal więc wymiary wewnętrzne które standardowo są zalewane nagle będą dobre, ale zewnętrzne - które akurat były OK - nagle są do dupy,
  • przy cienkich ściankach ciężko zapanować nad ich faktyczną grubością; 0.5mm w projekcie po kompensacji -0.05 (*2!) da 0.4mm które może się już nie chcieć wydrukować. Trzeba w projekcie przewidywać takie sytuacje co tylko dodaje pracy.
Jest oczywiście kilka sytuacji gdzie to faktycznie działa i jednym z nich jest właśnie śruba z nakrętką projektowane na styk i drukowane w pionie. Dodam że śruba leżąca - jak w drugim linku z mojego poprzedniego posta - w ten sposób już nie przejdzie. Dlatego IMHO to bardzo specyficzne rozwiązanie na bardzo specyficzne sytuacje i dobrym nawykiem jest rozwiązywanie problemu inaczej.
marviz, Michał_L
Michał_L
Postów w temacie: 2
Posty: 190
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

Re: Jak drukować śruby?

Post autor: Michał_L »

Dziękuję wszystkim bardzo. Trzeba będzie poprawić projekt...
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8940
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Jak drukować śruby?

Post autor: dziobu »

A no i jeszcze jedna wada mi się przypomniała - jak detal składasz z kilku części (STLi) drukowanych razem ale z innymi profilami to kompensacja pozioma wstawia szpary. I tu nic na to nie poradzisz.
(to akurat jest z S3D, ale widziałem że inne slicery robią podobnie, przynajmniej kiedyś)

Projekt (zaznaczyłem drugi detal który leci z innym profilem):
scr1.png
Tu bez kompensacji poziomej:
scr2.png
a tu z "-0.5" (dużo na potrzeby wizualizacji):
scr3.png
Michał_L
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”