Drukarka Tarantula Pro - ekstruder

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
amidar
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 19
Rejestracja: 30 kwie 2021, 13:27

Drukarka Tarantula Pro - ekstruder

Post autor: amidar »

Cześć,

Zacznę od tego, że moja wiedza dot. drukarek 3d jest niewielka. Dopiero zaczynam z nimi moją przygodę. Jakiś czas temu rozmawiałem ze znajomym co kupić i padło na Tarantulę Pro.
Poskładanie drukarki zajęło mi jednią dniówkę ;) odpaliła się, udało się na niej coś prostego wydrukować i super. Jednak już po kilku wydrukach pojawiły się problemy z podawaniem filamentu. Oryginalny ekstruder jest koszmarnie plastikowy i wygląda na to że to on jest źródłem problemu. Na necie znalazłem informacje dot. kalibrowania ekstrudera co uczyniłem, ale dalej jest problem. jedyna metalowa zębatka jeżeli podczas wydruku materiał (filament) jest na chwilę wycofywany, rzeźbi w nim dziurę. Kombinowałem z dociskiem, prędkością obrotową silnika i dalej jest to samo. Mam też wrażenie, że efekt coraz bardziej się nasila. Rozwiązanie to kupienie nowego ekstrudera.
Kupiłem Dual Drive Extruder na tej aukcji
https://allegro.pl/oferta/ekstruder-bmg ... 0477631535
Testy które wykonałem wydają się potwierdzać, że jest o niebo lepszy, ale... działa w "drugą stroną" ;) Widziałem na necie, że jest możliwość odwrócenia kierunku obrotów tylko poprzez zmianę firmware. Jednak gdziekolwiek bym nie sięgał to zawsze jest kilka różnych wersji. Jaką wersję firmwaru dobrać. Co przestawić/ustawić by było dobrze?

Kompilacja firmwaru mnie nie ominie, widziałem że jest to oparte na arduino i "Arduino IDE" powinno dać sobie z tym radę. I z samą kompilacją nie przypuszczam bym miał problem, to z doborem właściwego wsadu mam.
W środku jest płyta Mks Gen L V1.0.

Wracając jeszcze do ekstruderów. Czym się różni prawy od lewego? Jakie są w Tarantuli? Może kupić jednak jakiś inny niż bawić się we flashowanie?
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 585
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 236

Re: Drukarka Tarantula Pro - ekstruder

Post autor: Rozarh »

Kompilację firmware możesz pominąć o ile dasz radę obrócić wtyczkę silnika o 180st. Wtedy silnik będzie się obracać w drugą stronę ;)

Montując ten nowy ekstruder pamiętaj, aby go rozebrać i dokręcić mocniej małą śrubkę imbusową na radełku, które siedzi na ośce z plastikowym kółkiem napędzanym przez silnik. U mnie to się poluzowało po jakimś czasie pracy ekstrudera ;) Można też rozważyć wykręcenie śrubki, kapnięcie kropli cyjanoakrylu i zakręcenie śrubki z powrotem. U mnie jeszcze tego nie robiłem, ale jeśli śrubka znów się poluzuje to to zrobię
amidar
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1516
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 325

Re: Drukarka Tarantula Pro - ekstruder

Post autor: Jarewa »

Prawy lewy różni się tylko dźwignią, ma to sens w niektórych drukarkach albo jak robimy "dual"...
amidar
amidar
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 19
Rejestracja: 30 kwie 2021, 13:27

Re: Drukarka Tarantula Pro - ekstruder

Post autor: amidar »

Rozarh pisze:Kompilację firmware możesz pominąć o ile dasz radę obrócić wtyczkę silnika o 180st. Wtedy silnik będzie się obracać w drugą stronę ;)

Montując ten nowy ekstruder pamiętaj, aby go rozebrać i dokręcić mocniej małą śrubkę imbusową na radełku, które siedzi na ośce z plastikowym kółkiem napędzanym przez silnik. U mnie to się poluzowało po jakimś czasie pracy ekstrudera ;) Można też rozważyć wykręcenie śrubki, kapnięcie kropli cyjanoakrylu i zakręcenie śrubki z powrotem. U mnie jeszcze tego nie robiłem, ale jeśli śrubka znów się poluzuje to to zrobię

We wtyczce da się podmienić piny, wystarczy igła i 3 minuty dłubania. To dość dobra informacja. Odnośnie tej śrubki też nie powinno być problemy. Mocniej dokręcę. Dam znać jak zadziała.
Wielkie dzięki :)
amidar
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 19
Rejestracja: 30 kwie 2021, 13:27

Re: Drukarka Tarantula Pro - ekstruder

Post autor: amidar »

Tak jak obiecałem daję znać. Podmiana pinów rozwiązała problem kierunków. Ekstruder działa bez najmniejszych problemów.
Robbo
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 50
Rejestracja: 29 maja 2021, 09:47
x 1

Re: Drukarka Tarantula Pro - ekstruder

Post autor: Robbo »

To nie była wina eksrudera tylko źle włożonej lub źle dociętej rurki prowadzącej filament. Pomimo tego, że wygląda na plastikowy badziew to dobry ekstruder. Jest taki plastikowy żeby był lekki w przypadku zamontowania na głowicy. Ten nowy jest lepszy bo lepiej włożyłeś rurkę do heat break'a.
Awatar użytkownika
Jose
Postów w temacie: 1
Posty: 88
Rejestracja: 24 paź 2019, 21:50
x 21

Re: Drukarka Tarantula Pro - ekstruder

Post autor: Jose »

Rozarh pisze:Można też rozważyć wykręcenie śrubki, kapnięcie kropli cyjanoakrylu i zakręcenie śrubki z powrotem.
A słyszał kolega o czymś takim jak kleje do gwintów? ;-)
tomaszbunio
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 7
Rejestracja: 25 sie 2021, 08:35
Lokalizacja: Rzeszów
Drukarka: Tarantula Pro 32bit

Re: Drukarka Tarantula Pro - ekstruder

Post autor: tomaszbunio »

Ja też niedawno kupiłem tę drukarkę i miałem te same problemy. Okazało się że rurkę ptfe trzeba mocno wcisnąć do ekstrudera aż dojdzie do dyszy. W innym wypadku filament topi się w chłodnicy i blokuje się. Po rozkręceniu głowicy i usunięciu zastygniętego filamentu i wciśnięciu rurki problemy znikneły.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”