Ender 3 v2 wypływający filament i kilka pytań laika

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
emilekbs
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 09 maja 2021, 09:08

Ender 3 v2 wypływający filament i kilka pytań laika

Post autor: emilekbs »

Siemka! Jestem nowym użytkownikiem forum jak i drukarki 3d, kupiłem drukarkę używaną lecz już po modyfikacjach, auto leveling, wiatraki od noctua oraz inne. Po przewałkowaniu o rodzajach filementu kupiłem filament PET-G.

1.Otóż pierwszy problem jaki napotkałem podczas drukowania to wylewający się samoczynnie filament. Po rozgrzaniu dyszy (nozzle) w stanie spoczynku czy już wciśnieciu startu do drukowania filament się wylewa i jest to dość problematyczne bo zbiera on za sobą już wydrukowaną warstwę. Udało mi się zrobić 1 wydruk ale to chyba po 20 próbie gdzie musiałem pilnować i usuwać ten nadmiar co nie było łatwe. - Co dotychczas zrobiłem czytając z posty z internetu:
-rozebrałem dysze i wyczyściłem
-wyregulowałem dysze z tą górną "śrubko-rurką" by były połączone a nie była jakaś przerwa między nimi.
-zrobiłem wdg tutorialu z yt regulację temperatury

Wyczytałem jeszcze że sama w sobie dysza może być już zużyta ale są 3 rodzaje do niej, hartowane, stalowe i jakaś tam jeszcze. Mógł by mi ktoś polecić którą kupić ? Nawet profilaktycznie chciał bym ją zmienić.

2.Auto leveling łóżka: jak to w zasadzie działa? gdy klikam na auto leveling oczywiście kołyska jeździ po łóżku i zbiera dane, następnie pyta czy wysłać je do eepromu, oczywiście klikam tak i co dalej? bo w sumie kółka od poziomowania same sie nie kręcą bo nie ma żadnego mechanizmu.

3.Łóżko- niewiem czy to jest spowodowane złym przygotowaniem czy może także jest zużyte ale dość często jest tak że filament nie przykleja mi się do łóżka, zawsze przed drukiem czyszczę je nawilżoną gąbką i przecieram ręcznikiem papierowym, widziałem jeszcze jak ludzie używają kleju w sztyfcie- tylko tego troche się boje że później ten klej nie odejdzie w całości, ma ktoś jakieś doświadczenie z tym? druki próbowałem robić z temp zalecanymi od producenta filamentu 230-250C i stół między 60 a 70C
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1597
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 365

Re: Ender 3 v2 wypływający filament i kilka pytań laika

Post autor: Jarewa »

Ad1 - To normalna rzecz, i z tym nic nie zrobisz bo zawsze wycieknie. Ja sobie troszkę poradziłem tym że wstawiam do gcode że po wydruku ma ekstruder cofnąć 5mm a przed drukowaniem podać te 5mm, zapobiega to większym ciśnieniem filamentu w dyszy sporo mam czyściej, muszę tylko pilnować jak przerwie druk żeby ręcznie cofnąć z poziomu LCD...

Ad2- Kółka nie będą się kręcić, posiadając mapę stołu oś Z robi korekty dysza-stół, ale chyba tylko do wysokości 10mm...

Ad3 - ja używam difmaxa w sztyfcie, a mam szkło bardzo ułatwia odrywanie wydruków od szyby, bo jak mocno wprasowałem w czystą szybę bo oderwać wydruk było wyczyn.. A klej jest rozpuszczalny w wodzie umycie jest proste...
emilekbs
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 2422
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 469
Kontakt:

Re: Ender 3 v2 wypływający filament i kilka pytań laika

Post autor: Artu »

emilekbs pisze: Po rozgrzaniu dyszy (nozzle) w stanie spoczynku czy już wciśnieciu startu do drukowania filament się wylewa
Jest to normalne "zjawisko". Filament rozgrzewając się w dyszy zwiększa swoja objętość, i wycieka z dyszy. Pomaga zastosowanie "rozbiegówki", tak zwany skirt.
emilekbs pisze:3.Łóżko- nie wiem czy to jest spowodowane złym przygotowaniem czy może także jest zużyte ale dość często jest tak że filament nie przykleja mi się do łóżka, zawsze przed drukiem czyszczę je nawilżoną gąbką i przecieram ręcznikiem papierowym...
Powierzchnia stołu powinna być dokładnie odtłuszczona. Należy wyczyścić na przykład IPA (spirytusem). Nie napisałeś co masz na stole. Samo szkło, czy jakaś "naklejka" ?
emilekbs
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
emilekbs
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 09 maja 2021, 09:08

Re: Ender 3 v2 wypływający filament i kilka pytań laika

Post autor: emilekbs »

Jarewa pisze:Ad1 - To normalna rzecz, i z tym nic nie zrobisz bo zawsze wycieknie. Ja sobie troszkę poradziłem tym że wstawiam do gcode że po wydruku ma ekstruder cofnąć 5mm a przed drukowaniem podać te 5mm, zapobiega to większym ciśnieniem filamentu w dyszy sporo mam czyściej, muszę tylko pilnować jak przerwie druk żeby ręcznie cofnąć z poziomu LCD...

Ad2- Kółka nie będą się kręcić, posiadając mapę stołu oś Z robi korekty dysza-stół, ale chyba tylko do wysokości 10mm...

Ad3 - ja używam difmaxa w sztyfcie, a mam szkło bardzo ułatwia odrywanie wydruków od szyby, bo jak mocno wprasowałem w czystą szybę bo oderwać wydruk było wyczyn.. A klej jest rozpuszczalny w wodzie umycie jest proste...
-Super to wyjaśniłeś, dziękuje bardzo! Nie wpadł bym na to by cofnąć filament o te 5mm, już zaczynam próbować !
emilekbs
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 09 maja 2021, 09:08

Re: Ender 3 v2 wypływający filament i kilka pytań laika

Post autor: emilekbs »

Artu pisze:
emilekbs pisze: Po rozgrzaniu dyszy (nozzle) w stanie spoczynku czy już wciśnieciu startu do drukowania filament się wylewa
Jest to normalne "zjawisko". Filament rozgrzewając się w dyszy zwiększa swoja objętość, i wycieka z dyszy. Pomaga zastosowanie "rozbiegówki", tak zwany skirt.
emilekbs pisze:3.Łóżko- nie wiem czy to jest spowodowane złym przygotowaniem czy może także jest zużyte ale dość często jest tak że filament nie przykleja mi się do łóżka, zawsze przed drukiem czyszczę je nawilżoną gąbką i przecieram ręcznikiem papierowym...
Powierzchnia stołu powinna być dokładnie odtłuszczona. Należy wyczyścić na przykład IPA (spirytusem). Nie napisałeś co masz na stole. Samo szkło, czy jakaś "naklejka" ?

Posiadam samo szkło, oryginalne raczej z jakimś smokiem i napisem ender. Lepiej by kupić taką podkładkę plastykową czy samo szkło jest wystarczające ? Będę musiał zamówić tą IPE ze względu że mieszkam za granicą Polski i nie bardzo wiem gdzie tutaj mogę kupić taką chemię.

Edit: co do skirtu to na każdym modelu u mnie się to tworzy i niestety.. po skończenu skirtu jak jest moment gdy kołyska przechodzi do pierwszej warstwy tworzenia modelu idzie z takim glutem że tak czy owak przy 3ciej czy kolejnej zbierze tego gluta razem z całością. Musze wypróbować te cofnięcie filamentu i dam znać !
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1597
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 365

Re: Ender 3 v2 wypływający filament i kilka pytań laika

Post autor: Jarewa »

Szkło jest wystarczające, użyj kleju...

Ja używam PrusaSilcer i tam w zakładce ustawienia filenament jest opcja własny gcode, gcode startowy i końcowy dałem takie dwie linijki i za każdym razem jak coś potnę to sam wstawia, tylko ja mam direct a ty boldwen wiec odległości weź poprawkę..

http://prntscr.com/12ppm32
emilekbs
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1793
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: Ender 3 v2 wypływający filament i kilka pytań laika

Post autor: Andrzej_W »

To szkło z czarnymi kropeczkami to ich taki ultrabase. Teoretycznie po odtłuszczeniu wydruk powinien trzymać się tej czarnej warstwy a po wystygnięciu powinien puścić. Pierwszą warstwę spróbuj wolniej drukować. Jak dalej będą problemy z przyczepnością to poczytać viewtopic.php?f=70&t=7300
emilekbs
emilekbs
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 09 maja 2021, 09:08

Re: Ender 3 v2 wypływający filament i kilka pytań laika

Post autor: emilekbs »

Andrzej_W pisze:To szkło z czarnymi kropeczkami to ich taki ultrabase. Teoretycznie po odtłuszczeniu wydruk powinien trzymać się tej czarnej warstwy a po wystygnięciu powinien puścić. Pierwszą warstwę spróbuj wolniej drukować. Jak dalej będą problemy z przyczepnością to poczytać viewtopic.php?f=70&t=7300
a premium jakieś istnieje ?
emilekbs
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 5
Posty: 5
Rejestracja: 09 maja 2021, 09:08

Re: Ender 3 v2 wypływający filament i kilka pytań laika

Post autor: emilekbs »

Jarewa Jeszcze mam pytanko co do kleju, na stronie której zamawiam filamenty i reszte gratów to mam 2 rodzaje tej marki, w sprayu:
https://www.3djake.be/fr-BE/dimafix/spray-adhesif-1

lub coś takiego (to chyba sztyft):
https://www.3djake.be/fr-BE/dimafix/stick-adhesif

który jest lepszy w użytku?


Edit

Oraz czy mógł by mi ktoś pomóc w wyborzy IPY z tej strony, w wyszukiwarce wpisałem ipa to jakieś dziwne produkty mi wyskoczyły po za jednym "isopropanol" -dobre by to było?:

https://www.3djake.be/fr-BE/recherche?keyword=ipa
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1597
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 365

Re: Ender 3 v2 wypływający filament i kilka pytań laika

Post autor: Jarewa »

Dwa są takie same wydajność taka sama różnią się aplikacją, osobiście używam w sztyfcie bo najmniej brudzi mi komorę, aplikacja/nakładanie wolniejsze ale nie brudząca okolice. Spray jak to spray uwala wszystko dookoła ale wygodne w użyciu/aplikacji...

Uwierz nie ma co się bawić z innymi metodami tanimi taśmy niebieskie, kapton itd. klej to klej ja miałem problemy z przyklejaniem i teraz po tym wszystkie problemy mi znikły, to unas kosztuje 50zł ale to nie majątek a znikają problemy większości z stołem..


Jak zastosujesz klej nie trzeba IPA.... wystarczy wtedy szmatka z wodą..
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”