Tarantula Pro i wydruk z karty SD (drukarka nie widzi karty)

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
amidar
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 19
Rejestracja: 30 kwie 2021, 13:27

Tarantula Pro i wydruk z karty SD (drukarka nie widzi karty)

Post autor: amidar »

Cześć,

Pojawił, a w zasadzie był od samego początku problem z drukarką. Myślałem, że walnięty jest moduł MKS MINI12864 v2.1. Zamówiłem nowy, w końcu przyszedł. Szybka wymiana i zero efektu.
Gdy wkładam kartę, pojawia się informacja, że karta została włożona, jednak w menu gdy próbuję wejść do zawartości karty pamięci, jest informacja, że jednak kart nie ma.
Poniżej link do krótkiego filmiku pokazującego o co chodzi.
https://drive.google.com/file/d/1Z6-4BX ... sp=sharing

Użyłem kilku dwóch rodzajów kart, dostarczonej z drukarką 512MB, 4GB. Obie formatowane na komputerze, Fat16. Kilka plików w kilku formatach. Efekt zawsze ten sam niestety. Zastanawiam się co dalej.

Chińczyk u którego kupowałem drukarkę wysłał mi linka do firmware
https://drive.google.com/file/d/1Z6-4BX ... sp=sharing

Tyle, że flashowanie przez kartę SD odpada. Trochę się boję kompilacji i wysłania danych przez port USB. Pewnie dlatego, że z drukarką nie miałem zbyt wiele jeszcze do czynienia.
Tzn. Może inaczej. Kompilacja przeszła pod Sloeberem, ale boję się wysłać, bo nie wiem który firmware jest do mojej wersji. Zrzut listy firmware-ów do drukarki dodałem jako załącznik.
Najbardziej mi pasuje z nazwy PRO_Gen-mainboard.zip, ale jest "dziwnie" mały. ;)
Płyta główna to MKS Gen L V1.0. Więc wszystkie SGeny odpadają.

Problemów jak widać jest kilka choć sprowadzają się do braku odczytu karty SD.

Z góry dziękuję za odpowiedź.
amidar
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 19
Rejestracja: 30 kwie 2021, 13:27

Re: Tarantula Pro i wydruk z karty SD (drukarka nie widzi karty)

Post autor: amidar »

Jeszcze jedno pytanie dot. tej drukarki. Czy sterownik silnika krokowego TMC2225 będzie poprawnie działał z tą drukarką? Czy coś trzeba będzie robić w sofcie? Kompilacja? Zmiana jakiś parametrów? Czy wymiana tych sterowników jest "przezroczysta" dla systemu?
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 1
Posty: 1547
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 569

Re: Tarantula Pro i wydruk z karty SD (drukarka nie widzi karty)

Post autor: TDI-CAD »

Zrób format w jakimś zewnętrznym programem do kart. Co się stanie jak klikniesz na te dwie kropki?
amidar
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 19
Rejestracja: 30 kwie 2021, 13:27

Re: Tarantula Pro i wydruk z karty SD (drukarka nie widzi karty)

Post autor: amidar »

TDI-CAD pisze:Zrób format w jakimś zewnętrznym programem do kart. Co się stanie jak klikniesz na te dwie kropki?
Robienie formatu karty SD zewnętrzną aplikacją dla mnie nie ma większego sensu (jeżeli z kartą nic dziwnego się nie robiło, starczy polecenie format, ew w połączeniu z diskpart). Ale ok. Odpaliłem SD Card Formatter. Kazałem mu sformatować te karty. Pełny format - dla pewności. Wrzuciłem pliki i.... jest dokładnie to samo. SD Card formatter nie daje pełnej kontroli nad formatem. Mniejsza karta została sformatowana z użyciem FAT16, ta większa jako FAT32.

Te dwie kropki to zwykle przejście do katalogu wyżej... tutaj efekt jest zerowy. Brak reakcji. Co mnie w tym przypadku specjalnie nie dziwi.
Awatar użytkownika
japim
Postów w temacie: 1
Posty: 704
Rejestracja: 12 lis 2019, 14:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: W sumie 19...
x 205
Kontakt:

Re: Tarantula Pro i wydruk z karty SD (drukarka nie widzi karty)

Post autor: japim »

Walnięte gniazdo SD. Wkładając karte aktywuje się tylko pin obecności karty - taka mechaniczna zworka. Ale piny danych nie kontaktują. Możesz kupić i 10 szt a 8 może być walniętych. Taka chińska jakość.

Ja naklejam kawalek tasmy izolacyjnej na kartę na końcu nad pinami. To dopycha kartę do pinów. Gdzieś na YT mam nawet filmik jak to działała.
amidar
Pozdrawiam,
Przemek

Moje projekty 3D: https://www.thingiverse.com/Japim/designs
Aktualne projekty modelarskie: https://www.rcgroups.com/forums/member.php?u=174992
amidar
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 19
Rejestracja: 30 kwie 2021, 13:27

Re: Tarantula Pro i wydruk z karty SD (drukarka nie widzi karty)

Post autor: amidar »

japim pisze:Walnięte gniazdo SD. Wkładając karte aktywuje się tylko pin obecności karty - taka mechaniczna zworka. Ale piny danych nie kontaktują. Możesz kupić i 10 szt a 8 może być walniętych. Taka chińska jakość.

Ja naklejam kawalek tasmy izolacyjnej na kartę na końcu nad pinami. To dopycha kartę do pinów. Gdzieś na YT mam nawet filmik jak to działała.
Nie wróżyłem sobie sukcesu, a jednak....

W "starym" module sprawdziłem kontakt wszystkich pinów po przerobieniu przejściówki microSd na SD tak by można było sprawdzić czy jest kontakt. Kontakt był na wszystkich pinach. Dlatego zamówiłem nowy moduł. Tyle, że na tym dalej nie czytało mi kart. Stąd wątek na forum.
Zacząłem testować 2 karty... jedna oryginalna i druga microSD 4GB w przejściówce na SD.
Po oryginale wiele się nie spodziewam, bo mimo napisu Kingstone jakoś nie wierzę, że to jest firmowe.
Za to po obklejeniu przejściówki, okazało się, że karta 4GB jest widziana przez drukarkę.
Odkopałem więc przejściówki z MicroSD na SD i sprawdzałem po kolei Na przejściówce z Kingstone-a karta działa, podobnie jak na tej z Samsunga. Inne np. GoodRam czy Adata nie współpracują ;)
Tak więc wyjaśniła się przyczyna i przynajmniej mam jedną kartę która działa.

Co ciekawe karty SD (nie micro) które posiadam nie są widoczne na tej drukarce. Przy czym teraz wiem, że to jednak kwestia styków.

Dzięki za podrzucenie rozwiązania :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”