automatyczne wyłącznie drukarki

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
waletko
Postów w temacie: 2
Posty: 20
Rejestracja: 10 maja 2021, 13:22

Re: automatyczne wyłącznie drukarki

Post autor: waletko »

Ja do obudowy zasilacza wsadziłem za włącznikiem Sonoff-a mini a pod styki sterujące podpiąłem krańcówkę wg projektu https://www.thingiverse.com/thing:3744808 . Zintegrowane przez HomeBridge z HomeKitem, dzięki czemu mam powiadomienia i kontrolę, oprócz tego działa samodzielnie bez wifi :)
Awatar użytkownika
Janek_Porzycz
Postów w temacie: 4
Posty: 743
Rejestracja: 26 wrz 2019, 22:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: K1 Max, Ender 3 V3SE
x 491

Re: automatyczne wyłącznie drukarki

Post autor: Janek_Porzycz »

Mozna wlutowac sie w microswitcha sonoffa krancowka. Tylko ze nie idzie moim zdaniem uruchomic przekaznika jezeli krancowka bedzie trwale wcisnieta. Przycisk na sonoffie jest chwilowy.
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 8
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: automatyczne wyłącznie drukarki

Post autor: cyfron »

Ja już ogarnąłem - integracja Moonraker'a z Home Asisstant załatwiła temat :)
waletko
Postów w temacie: 2
Posty: 20
Rejestracja: 10 maja 2021, 13:22

Re: automatyczne wyłącznie drukarki

Post autor: waletko »

Janek_Porzycz pisze:Mozna wlutowac sie w microswitcha sonoffa krancowka. Tylko ze nie idzie moim zdaniem uruchomic przekaznika jezeli krancowka bedzie trwale wcisnieta. Przycisk na sonoffie jest chwilowy.
Owszem, można. Ewelink przewiduje możliwość ustawienia przekaźnika w trybach NO/NC a także definiowanie rodzaju przycisku i jego zachowania (przycisk schodowy, odwrotny, opóźnienie i inne, w tym sterowanie zboczem, więc fakt wciśnięcia krańcówki i to, że zostanie ona potem w takiej pozycji w niczym nie przeszkadza). Poza tym nie można się wlutowywać w przycisk na płytce, bo on służy do testu a długie przytrzymanie woła hard-reset. Trzeba wejść mikrostykiem w normalne wyprowadzenia na przełącznik.
Załączniki
Adnotacja 2021-05-25 150446.png
Adnotacja 2021-05-25 150446.png (25.26 KiB) Przejrzano 2266 razy
Awatar użytkownika
Janek_Porzycz
Postów w temacie: 4
Posty: 743
Rejestracja: 26 wrz 2019, 22:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: K1 Max, Ender 3 V3SE
x 491

Re: automatyczne wyłącznie drukarki

Post autor: Janek_Porzycz »

Piszac to mialem na mysli sonoff basic ktory posiadam :P
wojas_007
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 2
Rejestracja: 28 kwie 2021, 22:52
Lokalizacja: Białystok/Hajnówka
Drukarka: Ender3 v2

Re: automatyczne wyłącznie drukarki

Post autor: wojas_007 »

Projekt automatu: https://www.thingiverse.com/thing:4852273 - jak zamontuję zdam relację, brakuje mi tylko krańcówki.
Awatar użytkownika
Elhape
Postów w temacie: 6
Posty: 186
Rejestracja: 28 sty 2020, 06:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Drukarka: w trakcie tworzenia
x 45

Re: automatyczne wyłącznie drukarki

Post autor: Elhape »

cyfron jesteś w stanie troszkę więcej powiedzieć na temat integracji moonraker z home assistant ??
Zainstalowałem home assistant supervisor w docker, dodałem do niego gniazdko wi-fi, oczywiście zainstalowane mam moonraker, klipper i mainsail.
I teraz nie wiem czy w plikach moonrakera mam coś dopisywać czy w plikach home assistant ??
Wyczytałem, żeby edytować plik configuration.yaml ale takiego nigdzie nie mogę znaleźć w innym miejscu pisali o moonraker.yaml którego też namierzyć nie mogę. Możesz mnie jakoś nakierować ??
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 8
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: automatyczne wyłącznie drukarki

Post autor: cyfron »

W moonraker.conf w trusted_clients musi być dodana pula adresów lub adres serwera HA. Na samym HA dodajesz moonrakera jako sensor:

Kod: Zaznacz cały

sensor:
- platform: rest
  name: printer_1_sensor
  resource: "http://192.168.0.2:7125/printer/objects/query?heater_bed&extruder&print_stats&toolhead&display_status&virtual_sdcard"
  json_attributes_path: "$.result.status"
  json_attributes:
    - heater_bed
    - extruder
    - print_stats
    - toolhead
    - display_status
    - virtual_sdcard
  value_template: 'OK'
- platform: template
  sensors:
    printer_1_hotend_target:
      value_template: '{{ states.sensor.printer_1_sensor.attributes["extruder"]["target"]  | float | round(1) }}'
      device_class: temperature
      unit_of_measurement: '°C'
    printer_1_hotend_actual:
      value_template: '{{ states.sensor.printer_1_sensor.attributes["extruder"]["temperature"]  | float | round(1) }}'
      device_class: temperature
      unit_of_measurement: '°C'
    printer_1_bed_target:
      value_template: '{{ states.sensor.printer_1_sensor.attributes["heater_bed"]["target"]  | float | round(1) }}'
      device_class: temperature
      unit_of_measurement: '°C'
    printer_1_bed_actual:
      value_template: '{{ states.sensor.printer_1_sensor.attributes["heater_bed"]["temperature"]  | float | round(1) }}'
      device_class: temperature
      unit_of_measurement: '°C'
    printer_1_state:
      value_template: '{{ states.sensor.printer_1_sensor.attributes["print_stats"]["state"]}}'
    printer_1_current_print:
      value_template: '{{ states.sensor.printer_1_sensor.attributes["print_stats"]["filename"]}}'
    printer_1_current_progress:
      value_template: '{{ (states.sensor.printer_1_sensor.attributes["display_status"]["progress"])*100  | round(1) }}'
      unit_of_measurement: '%'
    printer_1_print_time:
      value_template: '{{ states.sensor.printer_1_sensor.attributes["print_stats"]["print_duration"] |timestamp_custom("%H:%M:%S", 0)}}'
    printer_1_time_remaining:
      value_template: '{{ (((states.sensor.printer_1_sensor.attributes["print_stats"]["print_duration"]/states.sensor.printer_1_sensor.attributes["display_status"]["progress"]- states.sensor.printer_1_sensor.attributes["print_stats"]["print_duration"]) if states.sensor.printer_1_sensor.attributes["display_status"]["progress"]>0 else 0)) | timestamp_custom("%H:%M:%S", 0)}}'
    printer_1_eta:
      value_template: '{{ (as_timestamp(now())+2*60*60+((states.sensor.printer_1_sensor.attributes["print_stats"]["print_duration"]/states.sensor.printer_1_sensor.attributes["display_status"]["progress"]- states.sensor.printer_1_sensor.attributes["print_stats"]["print_duration"]) if states.sensor.printer_1_sensor.attributes["display_status"]["progress"]>0 else 0)) | timestamp_custom("%H:%M:%S", 0)}}'
    printer_1_nozzletemp:
      value_template: '{{[( states.sensor.printer_1_sensor.attributes["extruder"]["temperature"]  | float | round(1)| string)," / ",( states.sensor.printer_1_sensor.attributes["extruder"]["target"]  | float | round(1)| string)]|join}}'
    printer_1_bedtemp:
      value_template: '{{[( states.sensor.printer_1_sensor.attributes["heater_bed"]["temperature"]  | float | round(1)| string)," / ",( states.sensor.printer_1_sensor.attributes["heater_bed"]["target"]  | float | round(1)| string)]|join}}'
gdzieś na stronie HA jest dokładny opis wszystkich czujników, które można wyciągnąć z moonrakera. Te które są powyżej w zupełności mi wystarczają.
Elhape
Awatar użytkownika
Elhape
Postów w temacie: 6
Posty: 186
Rejestracja: 28 sty 2020, 06:22
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Drukarka: w trakcie tworzenia
x 45

Re: automatyczne wyłącznie drukarki

Post autor: Elhape »

Ok, ogarnąłem sprawę cały mój problem polegał na tym, że nie mogłem odnaleźć pliku configuration.yaml i dopiero jak zainstalowałem dodatek file editor do HA to udało mi się dodać listę sensorów do tego pliku.
A teraz żeby wyłączyć drukarkę po zakończeniu drukowania to muszę w HA sobie skonfigurować automatyzacje ??
HA pokazuje mi dobrze temperatury itp z drukarki ale w powiadomieniach cały czas wywala taki błąd
Login attempt or request with invalid authentication from 192.168.0.101 (192.168.0.101). See the log for details.
Adres IP należy do drukarki, dziwne.
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 8
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: automatyczne wyłącznie drukarki

Post autor: cyfron »

1. HA mam na Debianie w docker, więc mam pełny system.
2. Wyłącznie drukarki - tak trzeba zrobić jakąś automatyzację. Korzystam z NodeRed ale to tylko jedna z opcji.
3. Co masz w logach?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”