Detal nie trzyma się stołu

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Michał_L
Postów w temacie: 2
Posty: 190
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

Detal nie trzyma się stołu

Post autor: Michał_L »

Dobry wieczór.

Ki diabeł to może być że detal nie trzyma się stołu. Już przy druku spódniczki, po kilku przejściach głowicy, plastikk odkleja się i ciągnie się za dyszą.
Wkurzające wyjątkowo, bo wczoraj wydrukowałem detal bez żadnych probleemów. Dziś ten sam filament, te same ustawienia drukarki i slicera i d*** z królika. Nie da się... Pogoda czy co?
Filament Sunlu PLA+, temp głowicy 210 st, temp stołu 65at, prędkość druku pierwszej warstwy i spódniczki 40mm/sek. Na stole szkło z kropeczkami - takie od Creality.
Na co mam zwrócić uwagę w pierwszej kolejności?

Z góry dziękuję za wszystkie sugestie.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1782
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 756

Re: Detal nie trzyma się stołu

Post autor: Andrzej_W »

Odtłuścić. Izopropanol.
Jak długo drukujesz na tym szkle. Może się zużyło, mi na tym szkle od Creality od początku nie trzymały się wydruki teraz drukuje na gładkiej stronie i stosuję środki do adhezji stołu.
Michał_L
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 3223
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1594

Re: Detal nie trzyma się stołu

Post autor: morf »

Odtluscic ipa j stosować środek adhezyjny
Michał_L
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 1
Posty: 471
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 159
Kontakt:

Re: Detal nie trzyma się stołu

Post autor: Igor »

Umyć jak talerze - trochę detergentu, szorować nową gąbką aż zacznie piszczeć, spłukać uczciwie wodą. Wtedy IPA. Sama IPA czasem nie pomaga jak się nią rozmazuje "paluchy" naniesione na podkładkę. Sprawdzone. Mam mocno przetłuszczające się paluchy i z początku miałem taki problem z wydrukami. I jakimś klejem pokryj czy innym fiksem, szkoda wydruki tracić. Mi na PVA (klej w sztyfcie rozbełtany z wodą) nawet lepiej trzymało i łatwiej się odrywało kiedy dostało trochę wody.
Michał_L
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
Michał_L
Postów w temacie: 2
Posty: 190
Rejestracja: 02 cze 2019, 10:08
x 2

Re: Detal nie trzyma się stołu

Post autor: Michał_L »

Dziękuję, drukowałem kilka godzin tylko. W zasadzie szkło nie miało kiedy się zużyć.
Nie mam co prawda isopropanolu ale aceton też odtłuszcza, no chyba że aceton te kropeczki zdezintegruje.
Oryginalnie szkło miało klej na spodniej stronie i teraz super się trzyma stołu. Nie będę próbował odrywać po co ryzykować.
bootboy
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 27
Rejestracja: 21 gru 2020, 13:43
x 3

Re: Detal nie trzyma się stołu

Post autor: bootboy »

Ja tam na swojej anycubic stosuje ten sam szuwaks którym pandemicznie ręce dezynfekuję - zwykły techniczny spiryt nieco rozcieńczony wodą, działa zacnie, plus daję parę stopni więcej na pierwszą warstwę, zwłaszcza przy druku kolorowym pla+...
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1782
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 756

Re: Detal nie trzyma się stołu

Post autor: Andrzej_W »

Aceton może zareagować tymi kropeczkami więc ja bym tego nie robił.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”