Ender 3v2 - direct drive/extruder

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Grzesinski
Postów w temacie: 1
Posty: 252
Rejestracja: 23 lis 2020, 12:18
x 53

Re: Ender 3v2 - direct drive/extruder

Post autor: Grzesinski »

Grawitacja kasuje luz ale przy niewielkim przyspieszeniu ruchu osi Z.
Gwałtowny ruch do góry (np. Z-hop) i cała masa zawieszona na ramie X stuka na luzie śruby trapezowej.
Wtedy sprężyna może poprawić sytuację, o ile jest prawidłowo założona i współdziała z grawitacją. W przeciwnym wypadku ułatwia tylko podrzucanie ramy i tworzy drgający amortyzator. Jeśli popatrzy się na zdjęcia kupujących nakrętki POM z kasowaniem na Ali, to co najmniej połowa ma zamontowaną sprężynę jako amortyzator.
Nakrętki POM trochę poprawiają sytuację, maja mniejszy luz no i nie hałasują (stukają). Ale i mniejszą trwałość - u mnie luz POM jest już porównywalny z nakrętką mosiężną. Ale nadal nie stuka.
Niestety w Enderach 3 fabryczny extruder prowadzi filament w takim miejscu, że na sprężynę nie ma miejsca. Trzeba kombinować.
Mati
Postów w temacie: 2
Posty: 505
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 169

Re: Ender 3v2 - direct drive/extruder

Post autor: Mati »

A moim zdaniem robienie na siłę directa (a co za tym idzie dual-z) w drukarce z tak krótkim bowdenem mija się zupełnie z celem, przynajmniej dopóki nie drukujesz intensywnie z materiałów elastycznych.

Warto zaś wywalić stockową karetkę. V6 + heatbreak all-metal tytanowy + mocowanie z kanałami takie jak petsfang, hero me czy inne podobne robi robotę.
Coby nie być gołosłownym, mój enderek na bowdenie z v6 i bez drugiej zetki. Brak problemów z czopowaniem filamentu. Nawet seryjny, plastikowy ekstruder sobie radzi, choć prędzej czy później wleci do niego BMG.
1618867875321.jpg
Awatar użytkownika
DjAbra
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 12
Rejestracja: 10 cze 2021, 18:07

Re: Ender 3v2 - direct drive/extruder

Post autor: DjAbra »

karetkę to ty zostaw ;) do czegoś te v6 trzeba przykręcić :D sama blacha z rolkami się przyda :D czyli w wersji eko można połasić się na lepszy ekstruder np omg czy inny dual drive lub podobne, klasycznie zamontowane + customowe obudowy karetki. jeszcze jedno, które wiatraki w drukarce są sterowane (PWM itp) a które jedynie ON/OFF? myślałem nad zastosowaniem Noctuy tam gdzie działają on/off, bo na PWM nie znam patentu. Z tego co wydedukowałem to chyba jedynie wiatrak chłodzenia wydruku jest sterowany, reszta albo działa cały czas albo w trybie on/off bez regulacji obrotów.
"Nikt nie wie, czy wróżki mają ogony... To jak wieczna tajemnica, jak niekończąca się przygoda." - Makarov Dreyar
Ender 3v2
Mati
Postów w temacie: 2
Posty: 505
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 169

Re: Ender 3v2 - direct drive/extruder

Post autor: Mati »

Blacha z rolkami oczywiście zostaje, ale reszta kosz. Noctua sobie odpuść, drogie i nie warto. SilentiumPC masz za ułamek ceny a równie ciche. Albo Sunon, tylko trzeba wybrać cichy model. PWM jest tylko turbina od chłodzenia wydruku, reszta jest stale włączona.
Awatar użytkownika
DjAbra
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 12
Rejestracja: 10 cze 2021, 18:07

Re: Ender 3v2 - direct drive/extruder

Post autor: DjAbra »

tak sobie teraz myślę, patrząc na twoją karetę, że nie ma co się spinać, już prędzej bym wsadził hotenda swiss, wchodzi bez adapterów, ponoć fajnie działa, do tego wydrukowana obudowa z nawiewami i nic tylko drukować. co do ekstrudera, to myślałem o my3d OMG v2-S
https://ae01.alicdn.com/kf/H33c5005ffb7 ... 32525K.jpg
https://ae01.alicdn.com/kf/H6237403f2d6 ... 64f79j.jpg

co do wentylatorów to faktycznie można by było by inne zamontować byle nie mniej wydajnie i nie głośniejsze, Sunon obił mi się o uszy :)
zwłaszcza że fajny tuning widziałem odnośnie wentylatorów zasilacza i mainborda -
https://www.thingiverse.com/thing:4627925
albo wersja hardcore
https://www.thingiverse.com/thing:4742032
"Nikt nie wie, czy wróżki mają ogony... To jak wieczna tajemnica, jak niekończąca się przygoda." - Makarov Dreyar
Ender 3v2
Awatar użytkownika
DjAbra
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 12
Rejestracja: 10 cze 2021, 18:07

Re: Ender 3v2 - direct drive/extruder

Post autor: DjAbra »

"Nikt nie wie, czy wróżki mają ogony... To jak wieczna tajemnica, jak niekończąca się przygoda." - Makarov Dreyar
Ender 3v2
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 9
Posty: 2004
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 877

Re: Ender 3v2 - direct drive/extruder

Post autor: Pjoter »

Hotend - na chwilę obecną ja bym szedł w coś co ma unieruchomienie heatblocku względem radiatora:
- klon Mosquito od Mellow - link
- Dragon hotend od TL - link
Nie ma zdjęć produktów ponieważ amerykanie się biją o patent i jego respektowanie.
Mosquito jest dobrze znany i jest dużo projektów pod niego. Dragon ma taki sam wymiar jak v6 więc z automatu jest pod niego dużo rozwiązań. Zdaje się że oba przeze mnie wymienione pasują do Hero Me Gen5. Ja polecam ten projekt karetki ze względu na masę możliwości.

Ekstruder - nie wiem czemu tak się uparłeś na my3d OMG v2-S. Dla mnie projekt mało znany. "Na dzień dobry" ja polecam BMG od TL (v2 ma ulepszone prowadzenie filamentu, o ile mi wiadomo dostępne jest tylko u TL). Jeśli ktoś ma inne wymagania to wtedy trzeba się zastanowić czy warto wybrać coś innego. BMG ma ten plus że jest dobrze znane, rozpracowane i jest masa rozwiązań pod BMG. Będziesz chciał przejść na direct? Bez problemu, dokupisz tylko lżejszy Nema17 a karetkę znajdziesz w internecie (pierwszy link z Google który mi wyskoczył, nie wiem czy najlepszy dostępny projekt).

Z mojej strony temat już wyczerpany. I z tą wiedzą Cię zostawiam. Dalej rób co chcesz :P
DjAbra
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
DjAbra
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 12
Posty: 12
Rejestracja: 10 cze 2021, 18:07

Re: Ender 3v2 - direct drive/extruder

Post autor: DjAbra »

podkusiła mnie waga 64g, i 2 zestawy rolek, BMG ma jeden zestaw rolek prowadzących, ale obie są napędzane i obie mają zęby w miejscu styku z filamentem, OMG to w zasadzie 2x zwykły extruder (jedna rolka ma zęby, druga gładka, jak w zwykłym ekstruderze tyle że w omg mamy to x2) + przełożenie 1:3 (czy tam 3:1). Ile waży BMG od TL bez silnika?
Na chwilę obecną prawie wszystko już wiem, kiedyś może jakieś przyjemne AiO wleci (Hemera, Matrix, lub BIQU H2 itp.) albo dajrekt na V6 z BMG.
Na razie dzięki za namiary na heatbrejka, zapewne się przyda :)
"Nikt nie wie, czy wróżki mają ogony... To jak wieczna tajemnica, jak niekończąca się przygoda." - Makarov Dreyar
Ender 3v2
Awatar użytkownika
epon
Postów w temacie: 1
Posty: 234
Rejestracja: 20 maja 2018, 20:24
Lokalizacja: Hajnówka
x 48

Re: Ender 3v2 - direct drive/extruder

Post autor: epon »

Posiadam ten ekstruder my3d OMG v2 i prowadzenie jest dobre, drukowałem TPU. Filament idzie kanałami i i wychodzi bezpośrednio na rolki, nawet miedzy rolkami jest prowadzony kanałem.
H-bot w ciągłej budowie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”