Lume - reanimacja z wymianą reprap 1.4 na 1.6

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
gohu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 48
Posty: 55
Rejestracja: 18 lip 2021, 12:08
Lokalizacja: Jawor/Lubin
Drukarka: Lume
x 4

Re: Lume - reanimacja z wymianą reprap 1.4 na 1.6

Post autor: gohu »

Drukarka w pełni już złożona. Skalibrowanie osie X,Y,Z za pomocą czujnika zegarowego. Exruder za pomocą suwmiarki. Stół jeszcze wymaga dopieszczenia w niektórych miejscach. Elektronika zrobiona, dodane oświetlenie led oraz wentylator na stepsticki. Po przeglądaniu programów zdecydowałem się używać PrusaSlicer (chyba dobry wybór) i poki co wysyłam pliki przez Protonface. Filament jaki posiadam to Fiberlogy Easy Pet-G.Udało mi się już coś wstępnie wydrukować. Problem jaki mam to to ze głowica jak by jeździ w poprzedniej warstwie druku, nie wiem dokładnie jak to opisać. W jakim kierunku szukać problemu ? Poziomowanie, prostopadłość głowicy w stosunku do stołu ? Czy zostaje mi już głównie zabawa w samym sofcie i szukanie odpowiednich ustawień?
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 16
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Lume - reanimacja z wymianą reprap 1.4 na 1.6

Post autor: dragonn »

Zdjęcia.
Poziomowanie, prostopadłość głowicy w stosunku do stołu ?
I nie, jak już wcześniej mówiliśmy nie o takie rzeczy chodzi.
Słuchaj, to nie jest CNC które wymaga jakieś kosmiczne dokładności, tutaj 1mm w tą czy w stronę w prostopadłości często nawet nie jest zauważalny.
Obstawiam że masz dyszę za blisko stołu albo oś Z nie działa tak jak ma.
Awatar użytkownika
gohu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 48
Posty: 55
Rejestracja: 18 lip 2021, 12:08
Lokalizacja: Jawor/Lubin
Drukarka: Lume
x 4

Re: Lume - reanimacja z wymianą reprap 1.4 na 1.6

Post autor: gohu »

jest u mnie ewidentny problem z osią Z. Nie chodzi płynie, cała potrafi delikatnie opadać, miejscami szarpie, więc czeka mnie wymiana na pewno sprzęgła oraz prawdopodobnie śruby, niewiem czy łożysk na walkach i ogólnie się zastanawiam czy nie przebudować jej całej wraz z osią X. Dać na bokach ramy walki podparte a z karetki usunąć silnik exrudera, i zrobić X na profilu 20x20 i rolkach z openbuilds i przy okazji rozkminic jak dać drugi silnik lub śrubę na Z
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 16
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Lume - reanimacja z wymianą reprap 1.4 na 1.6

Post autor: dragonn »

Sprzęgło najlepiej dać drukowane z TPU, berg wrzuć linka do Twojego bo znowu będę szukał pół godziny :D.
Moim zdaniem jak coś szarpie to raczej nie wina śruby/sprzęgła ale łożysk/ich prowadzenia, coś się musi zakleszczać.
Awatar użytkownika
gohu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 48
Posty: 55
Rejestracja: 18 lip 2021, 12:08
Lokalizacja: Jawor/Lubin
Drukarka: Lume
x 4

Re: Lume - reanimacja z wymianą reprap 1.4 na 1.6

Post autor: gohu »

To jest ta pierwsza/pierwsza wersja lume a jak znam kolesia to była katowana bez żadnej konserwacji :) może faktycznie bym od tego zaczął, rozkręcił, wyczyścił łożyska nasmarował i zobaczył co się dzieje.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 16
Posty: 6384
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Lume - reanimacja z wymianą reprap 1.4 na 1.6

Post autor: dragonn »

Tak, to też i sprawdź też czy wałki osi idą w miarę równo do siebie, bo jeśli się zbięgają/rozbiegają w jakimś kierunku to może się klinować przez to.
Awatar użytkownika
gohu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 48
Posty: 55
Rejestracja: 18 lip 2021, 12:08
Lokalizacja: Jawor/Lubin
Drukarka: Lume
x 4

Re: Lume - reanimacja z wymianą reprap 1.4 na 1.6

Post autor: gohu »

Rozkręciłem. Luzy na łożyskach, może dwa by jeszcze się nadawały, podobnie jak luzy na śrubie wiec skończy się na zakupie nowych łożysk oraz śruby i chyba też skuszę się na nowe sprzęgło. Czymś specjalnym się kierować podczas zakupu łożyska na wałek 8mm ?
Awatar użytkownika
gohu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 48
Posty: 55
Rejestracja: 18 lip 2021, 12:08
Lokalizacja: Jawor/Lubin
Drukarka: Lume
x 4

Re: Lume - reanimacja z wymianą reprap 1.4 na 1.6

Post autor: gohu »

Łożyska zakupione i zamontowane. szczególnie w osy X jest mega poprawa w ruchu a w Z dalej są problemy a dodatkowo pojawił się taki problem, ze silnik działa tylko w jedna stronę. Pojawił się wcześniej błąd połączenia TCM. Posprawdzałem wszystko i było ok, po ponownym uruchomieniu drukarki błędu już nie było ale pojawił się problem z osia Z , dodatkowo silnik się mega grzeje. Co posprawdzać?
Awatar użytkownika
gohu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 48
Posty: 55
Rejestracja: 18 lip 2021, 12:08
Lokalizacja: Jawor/Lubin
Drukarka: Lume
x 4

Re: Lume - reanimacja z wymianą reprap 1.4 na 1.6

Post autor: gohu »

Reanimacje można uznać za udaną !! Dzięki świetnej pomocy kolegi TDI-CAD za którą jeszcze raz dziękuje udało się rozwiązać problemy, a główny mechanicznie tkwił po stronie sprzęgła. Z ciekawostek to drukarka ma teraz na pokładzie skr e3 dip v1.1 gdyż na poprzedniej prawdopodobnie poszedł stepstick od Z. Jak na pierwsze wydruki jestem mega zadowolony biorąc pod uwagę ze parametry w prusa slicer dobierałem trochę na czuja. Są oczywiście pewne parametry do poprawy ale jak na pierwszy konkretny raz jestem bardzo bardzo zadowolony po tym co z nią przeszedłem. Filament to Easy Pet-g temp. 230 stopni, stół 40 stopni.
panopek.jpg
kot_pierwsza.jpg
a Tutaj już w miejscu docelowym oraz jej większy dalszy kuzyn własnej konstrukcji (pole robocze 126 cm / 170 cm)
garaz.jpg
cnc.jpg
dragonn
Awatar użytkownika
gohu
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 48
Posty: 55
Rejestracja: 18 lip 2021, 12:08
Lokalizacja: Jawor/Lubin
Drukarka: Lume
x 4

Re: Lume - reanimacja z wymianą reprap 1.4 na 1.6

Post autor: gohu »

Trochę już filamentu poszło na rożne testy i inne pierdoły i to co ogólnie to co chce uzyskać względem jakości do pewnego projektu mnie bardzo zadowala ale mam pytanie. Podejrzewam, że mam jakiś delikatny problem z osią X. Kostka forumowa wychodzi ok ale Marviny za każdym razem z z jednej strony są przesunięte, i raz na 3 testy wyskoczy farfocel. Dodatkowo chciałem zrobić ustawienia flow, gdyż jeszcze tego nie robiłem i jako ze model trzyma wymiarów to ścianki są rożnej grubości, maja mieć 0.8 a wąchają się to od 0.92 do 1.1. Można jakaś podpowiedz ? co może być? gdzie się kierować ? naciąg paska na X? gdyż mam tam znienawidzoną chyba tutaj sprężynkę :) Dodatkowo drukarka jest odbiciem lustrzanym z czym sobie poradziłem odbijając model lustrzanie w prusa slicer , ale czy można gdzieś to dodatkowo ustawić orientacje osi drukarki ? pytam z ciekawości gdyż jakoś specjalnie mi to nie przeszkadza.

Flow
boki.jpg
Kostka forumowa
kostka_forumowa2.jpg
kostka_forumowa.jpg
Przesunięta warstwa
flow.jpg
tyly.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”