Zgrubienia na cienkich ściankach modelu

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Mati
Postów w temacie: 3
Posty: 507
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 170

Zgrubienia na cienkich ściankach modelu

Post autor: Mati »

Mam sobie taki oto przykładowy model:
1630748435892.jpg
Model ma wymiary 60x21x20mm. Podstawa ma grubość 5mm. Problem polega na tym, że powyżej podstawy i poniżej otworu ścianka modelu wychodzi zauważalnie grubsza niż powinna.
1630748435897.jpg
1630748435900.jpg
Taki sam efekt jest na ściankach bocznych, zaś z drugiej strony jest dużo lepiej.
1630749104200.jpg
Ścianka z małym otworem ma 0,6mm grubości. Boczne i ta "ładniejsza" mają 1,2mm

Wydaje mi się, że gdzieś ktoś na forum poruszał już taki temat, ale jak na złość nie mogę znaleźć :(
Jakieś pomysły? ;)
Awatar użytkownika
ethanak
Postów w temacie: 2
Posty: 207
Rejestracja: 28 cze 2018, 19:33
Drukarka: Anet A8 (kiedyś)
x 22

Re: Zgrubienia na cienkich ściankach modelu

Post autor: ethanak »

Jaka dysza?
Ostatnio zrobiłem błąd w projekcie i zrobiłem wnękę 1mm zamiast 1.2mm - podobny efekt plus zgrubienia naokoło wnęki. Na szczęście od wewnątrz, czyli pięć minut zabawy z nożykiem... Dysza 0.4, cura najnowsza.
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 3
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: Zgrubienia na cienkich ściankach modelu

Post autor: dekas »

Jeżeli masz dyszę 0,4 to ścianka 0,6 może się kiepsko składać. Na wysokości otworu slicer zapewne inaczej policzył. Zrób ściankę 0,8 i porównaj.
Ścianka 1,2 nie zmuszała slicera do dylematów gdzie dodawać, gdzie ujmować. Dlatego się odwdzięczył i wyszło lepiej.

Pozdrawiam Tomek
Awatar użytkownika
ethanak
Postów w temacie: 2
Posty: 207
Rejestracja: 28 cze 2018, 19:33
Drukarka: Anet A8 (kiedyś)
x 22

Re: Zgrubienia na cienkich ściankach modelu

Post autor: ethanak »

Takie moje zasady których się trzymam: jeśli szerokość linii jest x, ilość ścian to n, to wymiary wszystkich pionowych elementów poniżej (2×n+1) × x muszą być wielokrotnością x. Drukuję dużo małych elementów, i jeśli się tego trzymam - zawsze wychodzi.
Awatar użytkownika
konradsdev1
Postów w temacie: 1
Posty: 455
Rejestracja: 30 wrz 2020, 16:55
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: VORON 0
x 178

Re: Zgrubienia na cienkich ściankach modelu

Post autor: konradsdev1 »

Mati czy przypadkiem zgrubienia nie wychodzą w miejscach gdzie głowica poruszała się w przeciwną stronę?
Jeśli tak to przyczyną mogą być źle naciągnięte paski lub blokujące się prowadnice.
"Everybody needs a hobby" (Tony Stark).
VORON V0.2 (BTT SKR Pico + RPi 4B + Phaetus x Voron Dragon Hotend ST)
DIY MK4 + VORON Stealthburner (BTT SKR PRO V1.1 + RPi Zero 2 W)
Awatar użytkownika
czasnagli
Postów w temacie: 2
Posty: 196
Rejestracja: 18 lis 2019, 19:07
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: custom CoreXY
x 64

Re: Zgrubienia na cienkich ściankach modelu

Post autor: czasnagli »

a wszystkie prędkości masz takie same? Inner wall, outer wall, bottom? Przy bowdenie tak będzie, jeśli poprzednia ścianka/bottom była drukowana np. z prędkością 50mm/s, a zewnętrzna 25mm/s to przez pewien czas ścieżka będzie trochę szersza. Jeśli seam (szew) miałbyś ustawiony w jednym rogu to tego efektu pewnie byś nie zauważył.
Mati
Postów w temacie: 3
Posty: 507
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 170

Re: Zgrubienia na cienkich ściankach modelu

Post autor: Mati »

Projekt nie zawsze można lub chce się zmienić. To nie jest rozwiązanie, a jedynie obejście problemu. Nie o to mi chodzi. Zresztą kiedyś nawet przy grubych wydrukach (tj. takich z wypełnieniem, nie tylko z samych ścianek) uzyskiwałem podobne efekty, jak na ściance był otwór. Nie pamiętam jak sobie z tym wtedy poradziłem.

Paski napięte są dobrze, a wózki poruszają się bez zacięć, choć prawdą jest, że zmiany pojawiają się wraz z odwróceniem kierunku ruchu głowicy.
Co do prędkości to nie, nie były takie same. Obrysy zewnętrzne 40mm/s, reszta 80mm/s. Wyrównałem te prędkości do 80mm/s, szew na wyrównany i wydrukowałem element jeszcze raz (choć tym razem z trochę cieńszą podstawą).
1630768765470.jpg
1630768765465.jpg
Jest jakby lepiej, ale nie do końca.
Jbc to wydruki z Endera (czyli bowden): e3d v6 bimetal z dyszą 0,5mm i bmg mini.
Awatar użytkownika
czasnagli
Postów w temacie: 2
Posty: 196
Rejestracja: 18 lis 2019, 19:07
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: custom CoreXY
x 64

Re: Zgrubienia na cienkich ściankach modelu

Post autor: czasnagli »

przy tak małym wydruku to prędkość dałbym niżej, ok. 50mm/s.

Jest jeszcze taka funkcja w Cura, która daje takie objawy: Combing mode. Sprawdź czy masz na Off.
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 3
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: Zgrubienia na cienkich ściankach modelu

Post autor: dekas »

Mati pisze:To nie jest rozwiązanie, a jedynie obejście problemu.
Jedna z metod rozwiązania problemów polega na eksperymentach. Jeżeli nie możesz zmieniać tego projektu to zrób nowy z podobnymi elementami.
My tylko zgadujemy, nie widzimy Twojej kuchni i maszyny.
Zgadujemy w oparciu o nasze własne błędy z naszej kuchni.
Ja miałem niedopasowanie, ktoś inny swoisty "backslash".
Ktoś następny da Ci trzecią możliwość.
Ale Ty musisz sprawdzić, która sugestia była właściwa.
Weź też pod uwagę, że Twoja maszyna ma inne problemy - wydruk ma trochę niedoskonałości. To się może wzajemnie wzmacniać.

Pozdrawiam, Tomek
Mati
Postów w temacie: 3
Posty: 507
Rejestracja: 10 maja 2020, 17:28
Lokalizacja: Okolice Poznania
Drukarka: Ender 3, V-Core2 i 3
x 170

Re: Zgrubienia na cienkich ściankach modelu

Post autor: Mati »

Używam Super/Prusa Slicer. Odpowiednikiem combing mode jest chyba "avoid crossing perimeters", które mam wyłączone.
Dekas, nie zrozumiałeś mnie. Do testów to ja sobie mogę przygotować cokolwiek, ale czasem trzeba radzić sobie również z takimi przypadkami, gdzie niewiele /nic/ nie można zmienić, zwłaszcza że kiedyś działało, więc da się :D
Co do eksperymentów to coś tam udało się poprawić i wygląda to już zdecydowanie lepiej. Choć tak na prawdę mogę powiedzieć jedynie, że poprawiłem wszystko inne niż, to co jest przedmiotem tego tematu.
1630791600080.jpg
1630791600077.jpg
1630791600075.jpg
Z istotnych zmian to szerokość ekstruzji miałem ustawioną na 0,45mm. To trochę za mało dla dyszy 0,5mm - zmienione na 0,55mm. Druga zmiana to podkręcenie trochę jerk i akceleracji (dzięki czemu rogi stały się bardziej ostre). Następnie wyznaczyłem współczynnik k do pressure advance (miałem wcześniej wyłączone dla tego materiału). To poprawiło z kolei drobne braki materiału po retrakcji czy zmianie warstw. Wydruk ten wygląda teraz znacznie lepiej, ale problem nierównych ścianek dalej pozostał. Co ciekawe z lewej strony (patrz zdjęcia) ścianka jest prawie równa, zaś z prawej ten cienki pasek pod otworem zauważalnie bardziej odstaje. W środku zaś jest odwrotnie - z lewej odstaje, z prawej jest prawie ok. Także coś jeszcze musi być do poprawy
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”