Stepstiki 2209 ale jakie?

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
noker
Postów w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 22 wrz 2021, 11:14
Drukarka: TEVO Tarantula

Stepstiki 2209 ale jakie?

Post autor: noker »

Dzień dobry.

Jestem użytkownikiem TEVO Tarantuli PRO z płytą główną MKS SGEN_L v1.0.
Chciałem zapytać jakie stepstiki serii 2209 najlepiej zakupić do tej drukarki?

Przefiltrowałem alledrogo i są dostępne oferty z wersjami v1.1 v1.2 v2.0 v3.1, ma to jakieś znaczenie dla samej drukarki?

Czym się mogą różnic poszczególne modele tych sterowników?

Pozdrawiam
Dziękuję
Awatar użytkownika
Rozarh
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 585
Rejestracja: 12 kwie 2021, 10:45
Lokalizacja: opolskie
Drukarka: Fenix, A20M, TT1SM..
x 236

Re: Stepstiki 2209 ale jakie?

Post autor: Rozarh »

Wersje to bajer - każdy z producentów tworzy swoją implementację i nadaje jej numer nie mający nic wspólnego z innymi producentami. Do płyty MKS szukaj stepsticków MKS - i te są wersji v2.0 i v1.0

I jeśli nie chcesz stosować stallguarda to chyba lepsze będą 2208 - przynajmniej w nowym stepsticku nie będziesz musiał ucinać nóżki (nie wiem czy w MKS trzeba).

Ja osobiście na osiach X i Y mam 2209 - bo używam stallguarda, a na reszcie (x, x1, x2 i e) mam 2208 no i spokój sumienia, że nie psułem nowych rzeczy :D
Parafrazując wpis by artusiek:
Nie chcesz grzebać? Kup Prusę lub Bambu Labs
Kupiłeś coś co dopieszczasz? Naucz się grzebać!!!
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1517
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 325

Re: Stepstiki 2209 ale jakie?

Post autor: Jarewa »

3.1 jest lepsze jeżeli chce korzystać z urat bo ma wbudowany już rezystor Tx, Td...

A 2.0 raczej nie kupi w Polsce..
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Stepstiki 2209 ale jakie?

Post autor: Berg »

a te wszystkie "wersje" są od tego samego producenta? Każdy ma własne numerki chyba.
Wydaje mi się, że najnowsza wersja od BTT jest ok.
Awatar użytkownika
czarobest
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 20
Rejestracja: 22 wrz 2021, 13:17
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: Tevo Tarantula
x 8
Kontakt:

Re: Stepstiki 2209 ale jakie?

Post autor: czarobest »

Berg pisze:Wydaje mi się, że najnowsza wersja od BTT jest ok.
Cześć, podłączę się pod temat, bo też jestem posiadaczem Tarantuli (z tej samej promocji co Noker :D ) i też chciałbym w przyszłości przejść na TMC2209 oraz korzystać z nich w trybie UART. Najbardziej podobają mi się te BIGTREETECH TMC2209 V1.2 głównie przez dobrze wyglądające odprowadzanie ciepła.
Mam jednak już wątpliwości co do pinów. Patrząc na wersję od Makerbase zamienione są wyjścia na silnik, ale nie wiem czy to są po prostu inne oznaczenia, czy faktycznie coś jest pozmieniane - choć wydaje się to bez sensu.
Do tego zmieniony jest pin UART który w BTT można zmienić lutowaną zworką - tylko czy faktycznie trzeba?
A do tego myli mnie to, że Makerbase opisane są jako kompatybilne z płytką MKS SGEN L oraz SKR V1.4, a BTT w opisie mają tylko SKR V1.4, ale na logikę w takim razie powinny tak jak i te od Makarbase być kompatybilne z MKS SGEN L ale już nie wiem :search: .
Może ktoś to lepiej ogarnia i byłby w stanie nieco wyjaśnić?

A być może nie ma co się zastanawiać i to chłodzenie nie daje jakiejś wielkiej różnicy, szczególnie że silniki w Tarantuli nie są na prądy zbliżone do maksymalnych i po prostu wziąć Makerbase bez zastanawiania się o kompatybilność?
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Stepstiki 2209 ale jakie?

Post autor: Berg »

często wyjścia na silnik są w odwrotnej kolejności. najczęściej wynika to z tego, czy sam chip jest po górnej albo dolnej stronie płytki.
W praktyce wiąże się to z tym, że silnik kręci się w przeciwną stronę, co należy skorygować albo w firmware albo zmienić kolejność kabelków we wtyczce od strony silnika lub elektroniki (a (w core XY wystarczy zamienić miejscami kabelki X z Y - czyli lewy z prawym)
czarobest
Awatar użytkownika
czarobest
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 20
Rejestracja: 22 wrz 2021, 13:17
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: Tevo Tarantula
x 8
Kontakt:

Re: Stepstiki 2209 ale jakie?

Post autor: czarobest »

Okej, zmiana czy w oprogramowaniu czy fizycznie nie stanowi większego problemu, byleby wiedzieć w którą stronę i nie uszkodzić tego przez ewentualne złe podłączenie :).
Ale jestem nieco zgubiony, bo patrząc w ten sposób wygląda jakby oznaczenia były zamienione i to mnie chyba głównie zbija z trupu, łatwiej by było gdyby były chociaż takie same. Ale widząc zależność powtarzania się drugiej i pierwszej wartości można by powiedzieć, że to powinno być to samo :unknown: .
stepsticki.png
No i pozostaje kwestia tego przelutowania zworki, żeby UART się zgadzało, bo miałbym obawy żeby czegoś nie zepsuć przy złym ustawieniu - przelutować gdyby nie działało to żaden problem, ale jak się ma coś popsuć to gorzej.

EDIT: Dobra, mój błąd, załącznik dodany.
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 7563
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2661

Re: Stepstiki 2209 ale jakie?

Post autor: Berg »

luz. będzie działać.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1517
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 325

Re: Stepstiki 2209 ale jakie?

Post autor: Jarewa »

Berg pisze:luz. będzie działać.

Jesteś pewny?? przeciesz jeden steptik jest do "góry nagami" a firmy przeważnie inaczej oznaczają jedni AA,BB to pary drudzy 11,22 to pary..

Bo ja na zdjęciu widzę dwa takie same steptiki i moim zdaniem nie trzeba nic kombinować...
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 1
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Stepstiki 2209 ale jakie?

Post autor: panWiadr0 »

Jakby ktoś chciał parę markowych Watterottów z protektorami to są na giełdzie :] Solidna baza, nie chiński dziad.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”