Stepstiki 2209 ale jakie?

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 2
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Stepstiki 2209 ale jakie?

Post autor: cyfron »

Rozarh pisze:I jeśli nie chcesz stosować stallguarda to chyba lepsze będą 2208 - przynajmniej w nowym stepsticku nie będziesz musiał ucinać nóżki (nie wiem czy w MKS trzeba).
W MKS nie trzeba obcinać nóżek, temat załatwiasz ustawieniem zworek na płycie. 2209 mają kilka usprawnień względem 2208 a cena porównywalna, więc jeżeli kupować nowe to 2209.
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 2
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Stepstiki 2209 ale jakie?

Post autor: cyfron »

czarobest pisze:Okej, zmiana czy w oprogramowaniu czy fizycznie nie stanowi większego problemu, byleby wiedzieć w którą stronę i nie uszkodzić tego przez ewentualne złe podłączenie :).
[...]
No i pozostaje kwestia tego przelutowania zworki, żeby UART się zgadzało, bo miałbym obawy żeby czegoś nie zepsuć przy złym ustawieniu - przelutować gdyby nie działało to żaden problem, ale jak się ma coś popsuć to gorzej.
Mam płytkę i 2209 od MKS - nic nie musiałem przelutowywać, żeby uruchomić UART, wystarczyło zworki poustawiać na płycie. W MKS GEN L V2.1 UART robisz zworkami, w stepstickach MKS TMC2209 też nic nie trzeba lutować. Nie wiem jak stepy od innych producentów współpracują z płytami MKS.

Zmiany w oprogramowaniu, to sprawa indywidualna - dla mnie to banał, dla kogoś kto nigdy tego nie robił i ma dwie lewe ręce do komputerów może stanowić to wyzwanie.
Awatar użytkownika
czarobest
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 20
Rejestracja: 22 wrz 2021, 13:17
Lokalizacja: Łódź
Drukarka: Tevo Tarantula
x 8
Kontakt:

Re: Stepstiki 2209 ale jakie?

Post autor: czarobest »

Zacznę od końca :).
cyfron pisze: Mam płytkę i 2209 od MKS - nic nie musiałem przelutowywać, żeby uruchomić UART, wystarczyło zworki poustawiać na płycie. W MKS GEN L V2.1 UART robisz zworkami, w stepstickach MKS TMC2209 też nic nie trzeba lutować. Nie wiem jak stepy od innych producentów współpracują z płytami MKS.

Zmiany w oprogramowaniu, to sprawa indywidualna - dla mnie to banał, dla kogoś kto nigdy tego nie robił i ma dwie lewe ręce do komputerów może stanowić to wyzwanie.
Okej, dzięki za informację, tak sądziłem właśnie z tymi MKS. Na płytce MKS SGEN L też tak właśnie powinno być.
Zmiana oprogramowania to dla mnie też nie problem, w sumie to praktycznie pierwsze co robiłem z drukarką, w końcu też jakiś tam kod robię, to odkomentowanie, po przeczytaniu co jest czym, nie jest wielkim wyzwaniem :lol: .

A moje wątpliwości dotyczą płytek od BIGTREETECH, różne oznaczenia wyjść już pomińmy, zakładam że pary są okej co najwyżej w odwrotną stronę. Tam właśnie trzeba chyba zmienić jeden lut na płytce, by podmienić pin UART, ale sam już nie wiem i nie mam pewności czy to by wystarczyło. No ale dobra, być może mieszam niepotrzebnie - po prostu zamówię MKS'y.
Berg pisze:luz. będzie działać.
Chyba mimo wszystko pewniej będzie zamówić MKS'y i się nie zastanawiać, a przecież się palić nie będą od być może minimalnie gorszego odprowadzania ciepła :D . I tak zresztą chce sobie dorysować mocowanie większego i cichszego wentylatora na stepsticki.
Jarewa pisze: Jesteś pewny?? przeciesz jeden steptik jest do "góry nagami" a firmy przeważnie inaczej oznaczają jedni AA,BB to pary drudzy 11,22 to pary..

Bo ja na zdjęciu widzę dwa takie same steptiki i moim zdaniem nie trzeba nic kombinować...
Nie wiem czy się nabijasz, ale serio wolałem zapytać, gdyby to było ustandaryzowane nie byłoby tematu, ale mając pierwszą styczność z drukarką i silnikami krokowymi od niedawna nie wszystko jest być może tak proste jak powinno, głównie w obawie nie zepsucia czegoś :D.
panWiadr0 pisze:Jakby ktoś chciał parę markowych Watterottów z protektorami to są na giełdzie :] Solidna baza, nie chiński dziad.
Wybacz, ja podziękuję, takie 4 i by było pewnie pół tej drukarki, a mój budżet na wszystkie hobby jeszcze nie jest taki jaki bym chciał :D.
noker
Postów w temacie: 2
Posty: 4
Rejestracja: 22 wrz 2021, 11:14
Drukarka: TEVO Tarantula

Re: Stepstiki 2209 ale jakie?

Post autor: noker »

W końcu dojrzałem do wymiany stepstików w tarantuli PRO.
Płyta główna ja wyżej pisałem to MKS SGEN_L v1.0.
Stepstiki które zakupiłem TMC 2209 v2.0 https://pl.aliexpress.com/item/1005004200353287.html
W porówaniu do tych które siedziały, montuję jakby na odwrót? Potencjometr z przeciwnej strony, z uwagą żeby czarna listwa pinów stepstika siedziała w czarnej listwie gniazd na płycie, kolorowa tak samo?

Napięcie Vref na potencjometrze trzeba ustawić na 0,95V?

i zdemontować któryś z jumperów pod sterownikiem?

Proszę o fachowe doradztwo ;)
Załączniki
370216360_1078520083151757_3117521085776600279_n.jpg
Awatar użytkownika
alucard321pl
Postów w temacie: 1
Posty: 188
Rejestracja: 11 lis 2020, 18:10
Drukarka: Ender 5 Pro
x 51

Re: Stepstiki 2209 ale jakie?

Post autor: alucard321pl »

Z partyjnym pozdrowieniem
Seba
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”