Wyciek stopinogo filamentu ponad blokiem grzejnym

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
dale
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 191
Rejestracja: 11 lis 2020, 13:23
Drukarka: Prusa i3 MK3S
x 29

Wyciek stopinogo filamentu ponad blokiem grzejnym

Post autor: dale »

Pytanie niby banalne, ale sprawa upierdliwa...
Drukarka Prusa, ostatnio demontowałem blok grzejny, no i zauważyłem że na jego górnej powierzchni, tam gdzie wchodzi "bariera cieplna" - tzn. nagwintowana rurka zbierał się, cos jakby, stopiony plastik - jakby wypływał przez gwint - od góry. Było tego niewiele. Po ostatnim (i pierwszym od nowości) demontażu zaczęło tamtędy wyciekać nieco więcej stopionego filamentu. Do tego stopnia, że przy druku 24 h, potrafił kapnąć na wydruk, stwardnieć i wstrzymać wydruk. Nie zawsze, ale się zdarza.
Chciałbym to poprawić i teraz następuje pytanie czy:
- kupić nowy blok oryginalny (np. z blackfrog)
- kupić lepszy blok (z miedzi e3d) ?
- kupić dowolny blok na allegro (bo przecież to nie fizyka rakietowa)

Przy okazji może ulepszył bym dyszę, obecnie mam 0,4 mm e3d z w/w sklepu, myślałem o założeniu utwardzanej i może nieco mniejszej średnicy - żeby zyskać na jakości i żywotności (ale znowu z tego co czytałem to większość ścierających materiałów woli grubsze dysze, mniejsze może zapychać)

No i przede wszystkim, czy można/trzeba dać taśme teflonową aby uszczelnić gwint pomiędzy blokiem a barierą, lub pomiedzy dyszą a blokiem?
jakubperson
Postów w temacie: 2
Posty: 271
Rejestracja: 19 lis 2019, 20:50
x 73

Re: Wyciek stopinogo filamentu ponad blokiem grzejnym

Post autor: jakubperson »

Rozbierz blok i ponownie porządnie go złóż według instrukcji:
https://wiki.e3d-online.com/E3D-v6_Assembly
Masz tylko nie do końca poprawnie skręcony blok i stąd ten wyciek.

Jeśli nie drukujesz materiałów, które są ścierne to zostaw oryginalną dyszę, będzie najlepsza.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1598
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 367

Re: Wyciek stopinogo filamentu ponad blokiem grzejnym

Post autor: Jarewa »

Nie zawsze wina jest źle skręcony blok... Bo może być winny jest lacznik albo dysza ale nie blok... Jeżeli nie mają płaszczyzny dobrej równej to skręcenie dobrze i tak będzie powodował przeciek... Dobry patent na to jest też dać pastę termo na gwinty zawsze doszczelni....
dale
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 191
Rejestracja: 11 lis 2020, 13:23
Drukarka: Prusa i3 MK3S
x 29

Re: Wyciek stopinogo filamentu ponad blokiem grzejnym

Post autor: dale »

martwi mnie że oryginalnie skręcony zestaw miał już delikatny przeciek górą. Dlatego teraz tym bardziej chciałem go poprawić problem w tym, że obecnie tak jest zawalony tworzywem, ze obawiam się o wykręcenie termistora czy grzałki. Dlatego chciałem kupić sobie drugi zestaw - blok, termistor i grzałkę, na wypadek problemów. no i nową dyszę. Stąd moje pytanie o blok. Spróbuję następnym razem dac trochę pasty termoprzewodzącej na koniec gwintu.
Ale kupowac oryginał czy niekoniecznie? No i czy miedziany blok cos więcej da mi?
Awatar użytkownika
BarToL
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 33
Rejestracja: 05 mar 2019, 18:48
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Dużo
x 6

Re: Wyciek stopinogo filamentu ponad blokiem grzejnym

Post autor: BarToL »

Pasta termo to nie uszczelniacz. Ją się daje tylko na część w radiatorze.
Pozdrawiam
Bartek

Drukarki
HEVO, Prusa MK3s+MMU2S, Anycubic PhotonSE, Voron 1.8 , Voron 0, Voron 2.4 , Prusa Mini , Anycubic Delta
jakubperson
Postów w temacie: 2
Posty: 271
Rejestracja: 19 lis 2019, 20:50
x 73

Re: Wyciek stopinogo filamentu ponad blokiem grzejnym

Post autor: jakubperson »

Ja mam miedziany blok i różnica jest niewielka, trochę lepiej sprawdza się w sytuacji gdy drukuję element, który na przemian ma fragmenty z bardzo dużym i bardzo niskim przepływem np. szybkie wypełnienie i drobny support. Poza tym nie zauważyłem różnicy.

Jeśli kupować to minimum Trianglelab, lepiej oryginał.

Dyszę również minimum od Trianglelab, dobrze od E3D.
dale pisze:martwi mnie że oryginalnie skręcony zestaw miał już delikatny przeciek górą. Dlatego teraz tym bardziej chciałem go poprawić problem w tym, że obecnie tak jest zawalony tworzywem, ze obawiam się o wykręcenie termistora czy grzałki.
Rozbierz nieco obudowę ekstrudera tak byś mógł wyjąć cały hotend, rozgrzej go normalnie z menu o 230 stopni i wyczyść kombinerkami / szpatułką czy czymkolwiek będzie wygodnie. Spokojnie doczyścisz cały blok bez problemu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”