Czy Hiwiny są ogólnie głośne ?

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Czy Hiwiny są ogólnie głośne ?

Post autor: dziobu »

A może tak zapytać co producent proponuje? :D

https://www.hiwin.us/wp-content/uploads ... ctions.pdf
Awatar użytkownika
BobekNierobek
Postów w temacie: 4
Posty: 285
Rejestracja: 21 lip 2017, 18:03
Drukarka: AM8
x 236

Re: Czy Hiwiny są ogólnie głośne ?

Post autor: BobekNierobek »

dziobu pisze:A może tak zapytać co producent proponuje? :D

https://www.hiwin.us/wp-content/uploads ... ctions.pdf
Ooo Panie. 28 stron. Tu już trzeba wykształcenia wyższego :D
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

Re: Czy Hiwiny są ogólnie głośne ?

Post autor: majek »

Z tym smarowaniem, to przy chińczykach jest różnie - zależy od luzów. Mam trochę tego badziewia i już przerabiałem różne opcje (na własną odpowiedzialność):
1. Na porządną/normalną prowadnicę daję olej z teflonem (Motip z PTFE).
2. Na większe luzy można się pokusić o smar biały z teflonem (K2 litowy z PTFE), ale powoduje on, że ciężej ruszyć wózek z miejsca - później już śmiga ładnie.
3. Jak wózek lata, to olej Rohloff do łańcucha rowerowego (polecany na YT) - on ma znowu odwrotne właściwości od smaru: start jest łagodny, ale daje większy opór przy szybkich ruchach (jest dość gęsty).

Najlepiej na początek o ile się da, to zlikwidować luzy - u mnie Robodigg-i miały kulki każda z innej parafii i trzeba było je pomierzyć i później odpowiednio zaaplikować. Ja akurat miałem za ciasno, to wszystkie większe dałem na jedną stronę wózka, mniejsze na drugą i się zrobiło akceptowalnie. Jeżeli wózek za dużo lata, to największe trzeba rozdystrybuować pomiędzy obie strony, żeby luz zmniejszyć.

Tak na słuch z filmu, to chyba masz tam spore luzy i się wzbudza, albo jeździ na sucho i kulki się czasem zacinają. Zdejmij wózek, wyczyść w benzynie ekstrakcyjnej i później nasmaruj. Jak opanujesz mycie, to możesz spróbować różnych smarowideł i zobaczyć co się najlepiej sprawdza.
BobekNierobek
Awatar użytkownika
Stanley_B
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 306
Rejestracja: 16 kwie 2020, 00:22
Lokalizacja: UK
Drukarka: Kossel Plus
x 88

Re: Czy Hiwiny są ogólnie głośne ?

Post autor: Stanley_B »

Ja bym sugerował to, co sam zrobiłem z wózkami. Nie mogłem znaleźć przyczyny, że niektóre jeżdżą płynnie, a inne skokowo, albo nierówno.
Przyczyną okazał się źle obrobiony kanał powrotu kulki do środka alu-obudowy. Wystarczy minimalna różnica w obróbce, a kulki tam utykają i nie wchodzą do środkowego kanału płynnie.

Tu się dzieje chińska magia:
61GrWngy3YL._SL1001_.jpg
Wystarczy mały okrągły pilnik, okulary z lupą i zaokrąglenie tego łukowatego wejścia = krawędzi wlotu, ale tylko w części aluminiowej.
Kulki umyte w izopropie, olejone z PTFE i święty spokój. Co parę miesięcy po kropli-dwie do wózka.


W ten sposób "wyleczyłem" nowe i stare wózki, które pracują codziennie bez żadnego problemu.
cyfron, Zepco
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”