Sapphire Pro - pare pytan odnosnie Marlin

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
witek_1308
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 20
Rejestracja: 19 lis 2021, 16:09
x 1

Sapphire Pro - pare pytan odnosnie Marlin

Post autor: witek_1308 »

Witam wszystkich,
jestem nowy na forum i nowy w 3D. Kupilem Sapphire Pro, zlozylem, drukuje sobie cos od paru dni i juz wiem na tyle sporo ze wreszcie umiem zadac podstawowe pytania. Mam kilka pytan odnosnie Marlin:

1. Wgralem Marlina bo z softwarem ktory byl oryginalnie w drukarce (takie starodawne czarno-biale ikony) nie moglem wypoziomowac stolu. Nie dosc ze nie dzialaly niektore guziki do poruszania w osiach (nie pamietam, chyba X i Y) to jeszcze jak ustawilem Home All to przejezdzal poza krancowke Z na pelnej petardzie, opieral stol o dysze, ogrmny pisk silnika Z, tylko wylaczenie pomagalo. Pytanie - jak to w ogole mozliwe? myslalem ze moze to moja wina ale przeciez dysza wyzej nie bedzie. Jest jakas opcja na to czy po prostu bug?

2. Z powodu powyzszego zaczalem eksperymentowac z roznymi softami (niby nazwanymi Sapphire Pro ale nie wiem czy testowane w pelni bo z kazdym z nich cos nie dzialalo) - a to nie dalo sie wyladowac filamentu (grzal dysze w nieskonczonosc) a to nie dzialach ruch, a to podobny problem jak w punkcie wyzej (co mi dalo do myslenia ze moze cos sie da w opcjach przestawic na to) itd. Moge dac linki do tych softow jesli trzeba ale najwyzej pozniej na wyrazna prosbe. Pytanie- czy ktos ma sprawdzony soft na standardowa Sapphire Pro bez przerobek zebym mogl wgrac i zaczac na czysto? Na kombinowanie po mojej stronie przyjdzie jeszcze czas, nie chce otwierac za duzo frontow bo jakos swiezak nie bede wiedzial czy to wina softu czy moich ustawien jak cos nie bedzie OK.

3. Chce zmienic obecnego Marlina z jednego powodu, nie zapamietuje ustawien. Drukuje OK, juz sie ucze na PETG i PLA, nie mam problemow funkcjonalnych, ale wkurza mnie brak zapamietywania. Jak wchodze w opcje 'EEPROM init' (nie pamietam dokladnej nazwy) to dostaje taki gluchy dzwiek z drukarki, Store settings nic nie daje, nie wiem czy czasem przy kompilacji zostalo to poprawnie wlaczone. Pytanie Czy to wszystko co trzeba zrobic czy moze pomijam jakis krok (moze cos na karcie z .bin ma byc wgrane?)
Awatar użytkownika
malyhenio1
Postów w temacie: 1
Posty: 603
Rejestracja: 30 lip 2016, 14:31
x 31

Re: Sapphire Pro - pare pytan odnosnie Marlin

Post autor: malyhenio1 »

lsnk
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 4
Rejestracja: 18 lis 2021, 20:38
Lokalizacja: DSW
Drukarka: Ender3,SapphirePro

Re: Sapphire Pro - pare pytan odnosnie Marlin

Post autor: lsnk »

Cześć, też jestem nowy .
Oryginalny firmware ma kolorowe ikony i działa (ostatnia wersja
https://twotrees3d.com/wp-content/uploa ... -10204.zip ).
Zrób tylko kalibrację PID (Tools-->Moore-->PID adjust)
Ale zacznij od sprawdzenia poprawności podłączenia, bo stół przejechać może tylko przez niesprawną lub nie podłączoną krańcówkę.

--
Awatar użytkownika
TheKari
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 4
Rejestracja: 04 kwie 2018, 21:46
Lokalizacja: Siedlce

Re: Sapphire Pro - pare pytan odnosnie Marlin

Post autor: TheKari »

Nie raz mi się w mojej szafirze kabelek od krańcówki obruszył, a głowica z mocą tysiąca słońc przywaliła w stół. Kolejnym powodem może być zbyt wysoko umieszczona krańcówka. Jeżeli z tym wszystko jest ok to sprawdź multimetrem czy na pewno jest sprawna. Co do EEPROMu to ja podłączam drukarkę przez USB do komputera i Repetierze ustawiam to co mnie interesuje. Jeśli chodzi o Marlina to tutaj masz link do instalacji Marlina. Może dotyczy on Endera ale masz tam potazane jak dostać się do przykładowych configów gdzie jest też Sapphire Pro. https://youtu.be/eq_ygvHF29I
witek_1308
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 20
Rejestracja: 19 lis 2021, 16:09
x 1

Re: Sapphire Pro - pare pytan odnosnie Marlin

Post autor: witek_1308 »

Witam, dzieki za odpowiedzi. Zanim zaczne testowac to sie odniose:
- krancowka dziala dobrze na Marlinie (musze zerknac ktory to, na pewno z tego linka: https://www.mediafire.com/file/xnwv83nb ... o.rar/file
- jesli chodzi o Repetier to moge go podlaczyc na sucho i cos moze poustawiac ale nie moge z niego drukowac (dostaje timeouty w komunikacji mimo poczatkowego dobrego polaczenia). Nie wiem czy winic firmware drukarki czy Win10 ale do tego stopnia potrafi sie to posypac ze wywala mi blue screen na Windows (nie za kazdym razem tzn blad polaczenia w kazdej probie druku to tego stopnia ze to staje wszystko a blue screen co 3-4 takie razy). Poddalem sie na razie i drukuje z karty. Probowalem i Repetier Host i Server (najnowsze).
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8938
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Sapphire Pro - pare pytan odnosnie Marlin

Post autor: dziobu »

[OT]
witek_1308 pisze:Nie wiem czy winic firmware drukarki czy Win10 ale do tego stopnia potrafi sie to posypac ze wywala mi blue screen na Windows (nie za kazdym razem tzn blad polaczenia w kazdej probie druku to tego stopnia ze to staje wszystko a blue screen co 3-4 takie razy).
Wybacz ale firmware w drukarce ma taki wpływ na blue screeny jak szyba w passacie somsiada.
Masz pokaszanione jakieś sterowniki i to prawdopodobnie do kontrolera USB albo chipsetu. Drivery do urządzeń USB takie jak wirtualny port szeregowy mogą się wysypać ale BSODa nie wygenerują. Tj zaprojektowane przyzwoicie - nie powinny.
No albo masz faktycznie uwalony komputer, co też się zdarza.

W każdym razie nie jest to wina drukarki czy jej elektroniki, nawet jeśli jest uszkodzona.
witek_1308
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 20
Rejestracja: 19 lis 2021, 16:09
x 1

Re: Sapphire Pro - pare pytan odnosnie Marlin

Post autor: witek_1308 »

zainstalowalem oryginalny software ktory polecil kolega lsnk, zrobilem kalibracje PID, ladnie dzialal ruch we wszystkich osiach ale nie dziala wydruk z pliku (z Cury, w innych softach ladnie dzialal - drukarka nie zaczyna grzac stolu ani extrudera, po prostu stoi w tym menu bezczynnie). Musze sprobowac czegos innego niestety...
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8938
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Sapphire Pro - pare pytan odnosnie Marlin

Post autor: dziobu »

Skoro PIDa zrobiłeś to grzanie działa.
Może w gcodzie masz jakąś kiche?
witek_1308
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 20
Rejestracja: 19 lis 2021, 16:09
x 1

Re: Sapphire Pro - pare pytan odnosnie Marlin

Post autor: witek_1308 »

Nie sadze, bo ten sam plik startuje bez problemu pod jednym ze starych, standardowych marlinow.
Pod tym softem oryginalnym jest opcja zeby recznie ustawic extruder po zadaniu wydruku ( i grzeje) z tym ze nie ma jak ustawić grzania stolu. No i jakby program wydruku ignorowal te ustawienia, nawet jak nagrzalrm ręcznie extruder to nie startuje.
A czy kolega ktory polecił te software moze drukować z pliku (najlepiej z Cura)?
witek_1308
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 20
Rejestracja: 19 lis 2021, 16:09
x 1

Re: Sapphire Pro - pare pytan odnosnie Marlin

Post autor: witek_1308 »

Odnośnie problemow z COM rzeczywiście blue screen to bedzie problem z windą, z tym ze sterowniki mam standardowe z Windows jak większość użytkowników. Nie widze nawet zeby bylo coś innego do ściągnięcia czy to od MS czy producenta HW. A jakie macie ustawienia tego portu po stronie OS? Standardowe czy cos modyfikowaliscie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”