Sapphire Pro - pare pytan odnosnie Marlin

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8938
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Sapphire Pro - pare pytan odnosnie Marlin

Post autor: dziobu »

witek_1308 pisze:2. przelaczenie portu na USB2.0 (mialem na 3.1)
I to mogło być powodem. Masa kontrolerów USB 3.* (konkretnie to sterowników) jest dość wybredna we współpracy z wybranymi urządzeniami, tymczasem HL-340 (zwłaszcza sterownik) to dno.
witek_1308
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 20
Rejestracja: 19 lis 2021, 16:09
x 1

Re: Sapphire Pro - pare pytan odnosnie Marlin

Post autor: witek_1308 »

czy znajde gdzies repozytoria z gotowym, skompilowanym Marlinem na Sapphire Pro? Albo jakis gotowy plik konfiguracyjny ktory dziala na tym modelu zeby skonfigurowac przed kompilacja?
Mam fabryczna konfiguracje (chociaz zauwazylem ze sa 2x TMC3308, jestem nowy ale zdaje mi sie ze nie montowali tego w poprzednich wersjach).

Kompilacja mnie nie przeraza ale obawiam sie ze rozgryzanie tych parametrow od 0 jak ktos to juz ma, jest bez sensu. Wczesniej sciagalem jakies gotowe softy z netu, ktore niby ludziom dzialaly a u mnie np pozycjonowanie bylo skopane albo nie drukowaly z karty albo cos jeszcze innego. W koncu zadzialal fabryczny podany w tym poscie Teraz chcialbym wrocic do tematu Marlina
Awatar użytkownika
fifrak
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 74
Rejestracja: 13 lis 2021, 19:01
Lokalizacja: Częstochowa
Drukarka: Sapphire Pro
x 1

Re: Sapphire Pro - pare pytan odnosnie Marlin

Post autor: fifrak »

GitHub Marlin'a weź sobie otwórz i tam masz sekcje przykładowych konfiguracji pod różne drukarki. Znajdziesz tam między innymi właśnie dla Sapphire Pro. Jedynie 2 pliki trzeba podmienić i tyle. No chyba, że masz jakieś mody typu 2209 BLTouch, etc. to trzeba osobno je aktywować.
witek_1308
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 20
Rejestracja: 19 lis 2021, 16:09
x 1

Re: Sapphire Pro - pare pytan odnosnie Marlin

Post autor: witek_1308 »

Skompilowalem sobie Marlina (z konfiguracja dla Sapphire Pro z w/w plikow, jedyna rzecz jaka zmienilem to kierunek pracy ekstrudera bo okazalo sie ze jest konieczny). Musialem od nowa ustawic stol i niestety nie szlo mi z wydrukami. Zle sa dobrane predkosci/ilosci filamentu chyba bo warstewka byla strasznie cienka i nie trzymala sie stolu. Drukarka zaczela pracowac zauwazalnie ciszej (inne sterowanie ekstruderem). Jako ze wczesniej mialem oryginalne oprogramowanie TwoTrees (na Marlinie 2.0.3) wymyslilem ze pewnie wystarczy tylko skopiowac plik robin_nano35_cfg.txt i bede mial dzialajace ustawienia na nowym sofcie. No i zonk. Mimo wgrania pliku bin i txt na karcie i flashowania, nie widzialem oczekiwanego zachowania. Wrocilem zatem do oryginalnego TT i po wypoziomowaniu stolu i PID adjustment smiga jak nalezy. Pytania:
- czy to co chcialem zrobic (Marlin 2.0.9 ze starym robin_nano35_cfg.txt) powinno zadzialac czy moze gdzies musze w sofcie odkliknac opcje zeby czytal te pliki?
- co w ogole moze byc przyczyna takiej sytuacji jak u mnie ze nowy soft niby wypycha filament ale nic sie nie trzyma. Dziwne to o tyle ze uzylem plikow od Sapphire Pro wiec zakladam ze innym dzialaja po lekkim tuningu (ale co by to mialo byc)?
z gory dziekuje
Awatar użytkownika
JohnJames
Postów w temacie: 1
Posty: 111
Rejestracja: 28 sie 2020, 20:56
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Sapphire Pro
x 15

Re: Sapphire Pro - pare pytan odnosnie Marlin

Post autor: JohnJames »

witek_1308 pisze:Zle sa dobrane predkosci/ilosci filamentu chyba bo warstewka byla strasznie cienka i nie trzymala sie stolu.
W konfiguracji Marlina kalibrujesz liczbę kroków silnika na jednostkę długości dla wszystkich osi (X, Y, Z, E0), kalibrujesz poziom stołu i jego wysokość (Z). Dodatkowo ustawiasz maksymalne wartości, jakie znosi sprzęt, na zasadzie zabezpieczenia.
Same prędkości ruchu osi ustawiasz w slicerze.
Jeśli jest problem z pierwszą warstwą, kalibrujesz wysokość (offset) głowicy i ilość podawanego filamentu już z poziomu slicera i ewentualnie zmniejszasz prędkość wydruku dla pierwszej warstwy. W zależności od tego, jaką masz powierzchnię stołu, możesz np. użyć preparatu adhezyjnego typu Hegron, Dimafix czy klej w sztyfcie. Z jednej strony to pomaga na trzymanie, a z drugiej na odrywanie :mrgreen:
witek_1308 pisze: - czy to co chcialem zrobic (Marlin 2.0.9 ze starym robin_nano35_cfg.txt) powinno zadzialac czy moze gdzies musze w sofcie odkliknac opcje zeby czytal te pliki?
AFAIR Marlin nie ma w ogóle koncepcji trzymania ustawień w osobnym pliku konfiguracyjnym. To był wynalazek forka Makerbase.
W Marlinie ustawiasz wartości w pliku konfiguracyjnym przez kompilacją, dzięki czemu są one potem zawarte w binarce. Jeśli masz jakieś ustawienia, które chcesz modyfikować, to włączasz obsługę EEPROM i oprogramowanie będzie sobie tam zapisywać modyfikacje dokonane z panelu sterowania drukarką.
Sapphire Pro - coś tam dłubię
witek_1308
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 13
Posty: 20
Rejestracja: 19 lis 2021, 16:09
x 1

Re: Sapphire Pro - pare pytan odnosnie Marlin

Post autor: witek_1308 »

dzieki, zastanawiajace ze standardowe ustawienia TT dzialaja pieknie a standardowe ustawienia Marlina, nawet pod ten model - nie bardzo jesli wciaz musze cos naklikac zeby mi to dzialalo. Zgodze sie ze jak juz ktos wie gdzie co poustawiac to Marlin oferuje multum opcji.

to teraz chyba wniosek jest taki - poniewaz plik konfiguracyjny z Makerbase robi co ja chce, to zeby to przeniesc to 'ogolnego' Marlina musze rozczaic format i zmapowac ta konfiguracje (co niekoniecznie bedzie proste i szybkie) albo nauczyc sie robic kompilacje Makerbase gdzie bede wrzucal nowego Marlina ale z tym moim plikiem konfiguracyjnym
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”