EasyThreed X1

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
nop
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 26 lis 2021, 10:21

EasyThreed X1

Post autor: nop »

Witam,
Posiadam od już jakiegoś czasu drukarkę EasyThreed X1.
Kupiłem ją, by zacząć zabawę z drukowaniem 3D oraz, by zainteresować tym swoje dziecko ;-)
Przyznaję zabawa jest świetna zwłaszcza jak zaczyna się coś tworzyć samemu (jakieś przydasie do domu), by coś ulepszyć, poprawić itp.

Niestety ostatnio nie chce mi drukować. Wszystko zdaje się działać, no tak wszystko oprócz drukowania :-(
Znaczy drukarka reaguje dobrze na przyciski (głowica podnosi się lub opada), pobiera filament a po wciśnięciu przycisku start, przycisk mruga lecz głowica nie ustawia się i nie zaczyna drukować jakby nie mogła przeczytać danych z karty. Karta, na której jest plik jest jednak sprawna a plik nie jest uszkodzony.
Co jeszcze mogę sprawdzić ?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: EasyThreed X1

Post autor: dziobu »

Ale mimo wszystko sprawdziłeś inną kartę?
nop
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 26 lis 2021, 10:21

Re: EasyThreed X1

Post autor: nop »

.. mimo wszystko jeszcze nie (na złość nie miałem innej pod ręką), jednak sformatowałem ją i wgrałem tylko jeden potrzebny do wydruku plik.
Samą kartę sprawdziłem czy nie ma na niej uszkodzeń, błędów i nic. Oczywiście jak będę w domu i wyszukam jakąś inną kartę to sprawdzę tą możliwość. Dziwne bo z samą kartą w kompie nie ma problemu a i jak do tej pory w drukarce też się sprawdzała. Trochę się z niej już wydrukowało.
Pytam o pomysły, by w wolne posprawdzać możliwości.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: EasyThreed X1

Post autor: dziobu »

Nie znam tej drukarki ale karta to najczęstszy problem który przeważnie najprościej wyeliminować.
A to że w PC działa to niestety nic nie mówi - komputery są bardziej tolerancyjne w stosunku do wielu rzeczy. Poza tym Windowsy formatują kartę nie do końca zgodnie ze standardem; jak "dużym" sprzętom to przeważnie nie przeszkadza tak uC już wybrzydzają.

1.Czy jak zaczyna drukowanie z karty to zaczyna rozgrzewać się ale nie porusza?
2. Jakiego używasz oprogramowania do przygotowania plików do druku?
nop
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 26 lis 2021, 10:21

Re: EasyThreed X1

Post autor: nop »

Trochę czasu minęło (brak czasu), jeszcze raz sprawdziłem jak to mówią kabelki oraz przetestowałem na kilku kartach pamięci (2 i 32GB) niestety efekt ten sam (nie zaczyna drukowania).

1. po naciśnięciu przycisku "play", głowica powinna po chwili najpierw zjechać do rogu powierzchni stołu a następnie ustawić się na pozycję do druku od razu zaczynając druk. Niestety nawet nie drgnie, tylko cały czas mruga "play". Głowica się nagrzewa, przynajmniej jak wcisnę przycisk "+" to pobiera filament i roztopiony wychodzi z dyszy.
2. do przygotowania plików do druku używałem i używam dedykowany program "EasyWare EasyThreed" prosty, ale jak do tond się sprawdzał.

Mechanika wygląda na sprawną, zostaje oprogramowanie, no chyba, że elektronika (czytnik kart ?) Brak pomysłu co dalej, czego/gdzie szukać przyczyny ? :-(
rollduck
Postów w temacie: 2
Posty: 36
Rejestracja: 17 sty 2020, 10:31
Lokalizacja: Wawa
Drukarka: VSW
x 7

Re: EasyThreed X1

Post autor: rollduck »

Zbiór troubleshootingu dla tego maleństwa https://labists.com/blogs/learn-1/x1 przypadek nr3 pasuje do Twojego problemu.
---------
rollduck
nop
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 26 lis 2021, 10:21

Re: EasyThreed X1

Post autor: nop »

Nie do końca, bo w moim przypadku po naciśnięciu "play" miga przez cały czas dopóki sam jej nie wyłączę.
Opisany w "Cause 3" przypadek kiedyś miałem (dokładnie takie objawy) i wtedy był uszkodzony plik GCODE.
Obecnie opisane w "Cause 3" czynności już wcześniej wykonałem mimo, że przykład nie zgadza się co do przestania migania przycisku "play", bo miga cały czas i nie zaczyna drukowania.
Pobrałem firmware i spróbuje go wgrać ponownie do drukarki. Zobaczę czy to pomoże, bo nie przychodzi mi obecnie nic innego na myśl.
Dzięki za sugestie i czekam na kolejne jeśli się pojawią.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: EasyThreed X1

Post autor: dziobu »

A jak wygląda początek Twojego gcodu? Wrzuć tu jakiś plik. Może czyta rozkazy z karty tylko coś nie działa i na którymś się zawiesza.

Czy ta drukarka ma USB? Możesz sterować nią z komputera?
nop
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 7
Posty: 7
Rejestracja: 26 lis 2021, 10:21

Re: EasyThreed X1

Post autor: nop »

GCODE wygląda tak jak pozostałe, czyli raczej dobrze, bo wcześniej z tych innych było już drukowane dobrze.
Oto kawałek początku kodu:
"
;Print time: 40 minutes
M140 S0

M190 S0

M104 S180

M109 S180

G21

G90

M82

M106 S0

G28 X0 Y0

G28 Z0

G92 Z0

G1 Z15.0 F900

G92 E0

G1 F200 E10

G92 E0

M117 Printing
;Layer count: 185
;LAYER:-2
;RAFT
G0 F3000 X27.750 Y32.171 Z0.300
;TYPE:SUPPORT
G1 X30.889 Y32.171 E0.39151
G1 X31.689 Y31.371 E0.53262
"

Drukarka posiada USB i można sterować nią z komputera (choć jeszcze tego nie robiłem).
Wejścia w drukarce EasyThreed X1
Wejścia w drukarce EasyThreed X1
X1-porty.jpg (12.32 KiB) Przejrzano 1381 razy
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: EasyThreed X1

Post autor: dziobu »

Czy ta drukarka ma grzany stół?
Czy gcode jest z czasów gdy drukarka działała prawidłowo? Jeśli nie - masz jakiś STARY gcode który na pewno działał?

Zmieniałeś ostatnio oprogramowanie? Slicera?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”