Marlin, wznawianie druku po utraci zasilania i inne ustawienia

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
comandos21
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 128
Rejestracja: 21 gru 2019, 23:30
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie
Drukarka: Ender3 SKR Mini E3

Marlin, wznawianie druku po utraci zasilania i inne ustawienia

Post autor: comandos21 »

Hej; mam takie pytanie...

Płyta główna SKR Mini e3 V2.0

1.
Czy wystarczy włączyć opcję w konfiguracji adv. Marlina jak na załączonym obrazku?
Czy też konieczne jest założenie modułu UPS do drukarki?

Chodzi o to by drukarka po ponownym włączeniu napięcia sama nagrzała stół i dyszę do temperatury przed wyłączeniem prądu i wznowiła druk od warstwy, na której nastąpiła całkowita utrata zasilania.
I np. po włączeniu zasilania by lekko dysza w górę podjechała i dopiero ją obniżyła kontynuując już nagrzaną... Ewentualnie w róg zjechała by i nagrzała dyszę...
Filmik z YT:
https://www.youtube.com/watch?v=SjBWjWq ... hrevealers

2.
Kolejna sprawa to problem z opcją STOP z menu drukarki, po wciśnięciu stop, głowica zjeżdża w róg i wraca nad druk, drukując dalej ale już nie poprawnie. Gdzie włączyć by to działało jak należy?

3.
Do czego tak właściwie jest funkcja Hosta w Marlin(woła o nią octoprint po reinstalacji) i jak ją poprawnie włączyć? Czy na fotce dobrze to włączyłem czy może coś jeszcze trzeba?
Załączniki
tłumacz googla host
tłumacz googla host
host
host
recovery
recovery
Ender 3 z SKR Mini e3 V2.0, Titan extruder
Ender 3 z SKR Mini e3 V1.2, Titan extruder

TMC2209,
BLTouch,
Filament sensor,
Octoprint,
Marlin bugfix 2.0.X


Pozdrawiam
Grzesiek
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 1573
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 347

Re: Marlin, wznawianie druku po utraci zasilania i inne ustawienia

Post autor: Jarewa »

Musisz mieć ups, zapas energi przed sygnałem utraty zasilania by dysza się wycofala i zapisał bieżąca pozycje... No i po drugie musi być stół samohamujący czyli jak masz Tr8x8 bo takie przeważnie standard to marna Twoje grzebanie...


Funkcja host jest do oblusgi komend innych niż gcode przez port rs ale mogę się tu mylić.


W drugim to zapewnie błąd sprzętowy. Pozycjonowanie krancowe osi nie jest stała i przy funkcji home x/y są zawsze inna pozycja. Pogrzeb w sofcie w funkcji pauzy parking daj inna pozycje niż home...
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1783
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 757

Re: Marlin, wznawianie druku po utraci zasilania i inne ustawienia

Post autor: Andrzej_W »

Endery mają samohamowne śruby.
Co ma ci dać zapisanie po utracie zasilania?
Mi na standardowej elektronice tylko raz się przydało wznawianie po utracie zasilania jak prądu nie bylo kilka minut, większość podkładek czy klejów do poprawy adhezji ma taką właściwość że po wystygnięciu wydruk odchodzi od stołu i po ponownym nagrzaniu raczej się nie przyklei. Jeżeli masz problemy z siecią energetyczną to zainwestuj w UPS-y.
dziobu
Grzesinski
Postów w temacie: 3
Posty: 252
Rejestracja: 23 lis 2020, 12:18
x 53

Re: Marlin, wznawianie druku po utraci zasilania i inne ustawienia

Post autor: Grzesinski »

Standardowo płyty Creality, Bigtreetech (Marlin) itp mają opcje wznawiania wydruku po zaniku zasilania.
System zapisuje na karcie (czym przy okazji nieźle ją katuje) aktualnie wykonywaną linię g-codu.
Po zaniku i powrocie zasilania możliwe jest wznowienie od tego miejsca.
O ile pamiętam, ale mogę się mylić, konieczne jest zaakceptowanie wznowienia z menu urządzenia.
Rozwiązanie to ma dwie wady rozgrzana głowica niszczy punktowo model, do tego dochodzą wycieki z dyszy (głowica pozostaje w miejscu gdzie się zatrzymała przy zaniku). Jeśli wznowienie występuje na obrysie będą widoczne defekty.
Mini UPS ma zapobiegać powyższemu.
Bateria kondensatorów i system wczesnego ostrzegania o zaniku daje czas na podniesienie głowicy resztką energii.
Ale wiem, że były poważne błędy we współpracy modułu z MB i to nie tylko w zakresie związanym z jego działaniem.
Czy je poprawiono trzeba szukać na forach.

Odnośnie UPS - jest to rozwiązanie lepsze/droższe przy krótkotrwałych zanikach, zwłaszcza że pomimo silników nie musi być true sinus output.
Ale jeśli zaniki są dłuższe to nie pomoże.
Awatar użytkownika
TDI-CAD
Postów w temacie: 1
Posty: 1545
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: K1C, Gate 1 fiber
x 568

Re: Marlin, wznawianie druku po utraci zasilania i inne ustawienia

Post autor: TDI-CAD »

Enndery mają śruby TR 8 - 4x2, czyli gwint czterokrotny. Każda spirala ma skok 8mm, odstęp pomiędzy zwojami to 2mm. Zdecydowanie nie jest to gwint samohamowny.
Grzesinski
Postów w temacie: 3
Posty: 252
Rejestracja: 23 lis 2020, 12:18
x 53

Re: Marlin, wznawianie druku po utraci zasilania i inne ustawienia

Post autor: Grzesinski »

Ale przy dual Z na TR 8 4x2 oś Z trudno nawet ręcznie przepchnąć, o samoczynnych zmianach nie ma mowy.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 5
Posty: 1573
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 347

Re: Marlin, wznawianie druku po utraci zasilania i inne ustawienia

Post autor: Jarewa »

Grzesinski pisze:Standardowo płyty Creality, Bigtreetech (Marlin) itp mają opcje wznawiania wydruku po zaniku zasilania.
System zapisuje na karcie (czym przy okazji nieźle ją katuje) aktualnie wykonywaną linię g-codu.
.

Ale ten system jest błędny bo silnik nie daje informacji zwrotnej w jakiej jest pozycji. Wiec w przypadku braku zasilania nie zawsze ten g-code wykona się do końca bo braknie prądu a program o tym nie wie bo niby skąd?? ... Dlatego tu wygrywa UPS 24/12V który podtrzymuje napięcie przez trochę i wcześniej da sygnał o zaniku by sterownik miał czas na to, do tego by ten g-cod wykonał się do końca i ustawił głowicę.

Mam moduł BTT UPS 24V i trzyma mi około 20s jeszcze prądu przy zaniku podczas drukowania. Specjalnie sobie go montowałem by dzielić duże wydruki na kilka razy...
Grzesinski
Postów w temacie: 3
Posty: 252
Rejestracja: 23 lis 2020, 12:18
x 53

Re: Marlin, wznawianie druku po utraci zasilania i inne ustawienia

Post autor: Grzesinski »

To do kompletu jeszcze:
M413 - Power-loss Recovery
i wszystko jasne.
Awatar użytkownika
comandos21
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 128
Rejestracja: 21 gru 2019, 23:30
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie
Drukarka: Ender3 SKR Mini E3

Re: Marlin, wznawianie druku po utraci zasilania i inne ustawienia

Post autor: comandos21 »

Grzesinski pisze:To do kompletu jeszcze:
M413 - Power-loss Recovery
i wszystko jasne.
Hm.. czyli jest też opcja bez modułu UPS :)
Ale czy musze aktywować to co na fotce tylko czy jeszcze coś?
Ender 3 z SKR Mini e3 V2.0, Titan extruder
Ender 3 z SKR Mini e3 V1.2, Titan extruder

TMC2209,
BLTouch,
Filament sensor,
Octoprint,
Marlin bugfix 2.0.X


Pozdrawiam
Grzesiek
Awatar użytkownika
comandos21
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 128
Rejestracja: 21 gru 2019, 23:30
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie
Drukarka: Ender3 SKR Mini E3

Re: Marlin, wznawianie druku po utraci zasilania i inne ustawienia

Post autor: comandos21 »

Jarewa pisze:
Grzesinski pisze:Standardowo płyty Creality, Bigtreetech (Marlin) itp mają opcje wznawiania wydruku po zaniku zasilania.
System zapisuje na karcie (czym przy okazji nieźle ją katuje) aktualnie wykonywaną linię g-codu.
.

Ale ten system jest błędny bo silnik nie daje informacji zwrotnej w jakiej jest pozycji. Wiec w przypadku braku zasilania nie zawsze ten g-code wykona się do końca bo braknie prądu a program o tym nie wie bo niby skąd?? ... Dlatego tu wygrywa UPS 24/12V który podtrzymuje napięcie przez trochę i wcześniej da sygnał o zaniku by sterownik miał czas na to, do tego by ten g-cod wykonał się do końca i ustawił głowicę.

Mam moduł BTT UPS 24V i trzyma mi około 20s jeszcze prądu przy zaniku podczas drukowania. Specjalnie sobie go montowałem by dzielić duże wydruki na kilka razy...
Mozesz podrzucić fotki jak to u cb wygląda?
W marlinie musze podać pin, ma którym jest sygnał modułu?

Te wszystkie pozycje na zielonio odblokować czy coś jeszcze?
Tu gdzie pin 44 w Marlinie zmienić na 22 czy nie?
Załączniki
skr.png
power loss recovery.JPG
Ender 3 z SKR Mini e3 V2.0, Titan extruder
Ender 3 z SKR Mini e3 V1.2, Titan extruder

TMC2209,
BLTouch,
Filament sensor,
Octoprint,
Marlin bugfix 2.0.X


Pozdrawiam
Grzesiek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”