GCODE po zmianie warstwy

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Bubble
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 87
Rejestracja: 25 sie 2017, 12:47
x 7

GCODE po zmianie warstwy

Post autor: Bubble »

Witam, mam problem z ogarnięciem gcode po zmianie warstwy. Tzn jeszcze nie jestem pewien czy kod powinien znajdować się w polu po zmianie warstwy czy przed zmianą. Mam problem z opisaniem retrakcji za pomocą gcode.
Efekt jaki chciał bym uzyskać to po/lub przed zmianą warstwy dysza odjeżdża we wskazane miejsce z daną prędkością po drodze wykonując cofanie filamentu z inną prędkością, a następnie kiedy dysza powraca do wydruku cofnięty filament będzię wypuszczony. Chcę pobawić się w timelapsy, mam zrobiony cały system do robienia zdjęć, tylko problem jaki u mnie występuje to wyciekający filament podczas odjeżdżania dyszy do zrobienia zdjęcia.

Slicer: Slicer Prusa 2.4.0
Drukarka: Prusa i2
Filament: Pet-g Devil Design

Był by ktoś chętny pomóc mi przy napisaniu optymalnego oraz prawidłowego Gcodu ?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: GCODE po zmianie warstwy

Post autor: dziobu »

Nie wiem czy przed zmianą czy po zmianie warstwy. Logicznie było by PO ale w którym to jest konkretnie momencie w Slicerze - nie wiem. Musisz sprawdzić co będzie lepsze.

Ale do rzeczy:

Kod: Zaznacz cały

G91 ; pozycja wzgledna
G0 X5 Y5 Z5 E-5 ; +5X, +5Y, +5Z, -5 dla ekstrudera (retrakcja)
; TUTAJ dajesz kod wywołujący zdjęcie
G0 X-5 Y-5 Z-5 E5 ; wracasz o -wektor
G90 - jeśli w gcodzie masz pozycje bezwzględne, to musisz to dać
Co się zaś tyczy szybkości - w G0 możesz podać F* - i tu masz szybkość jazdy. Zasada działania tego cuda jest tak że jazda jest liniowa dla wszystkich osi (pomijam LA i inne bzdety) i tu prędkości składowe wyliczane są tak żeby podczas całego ruchu przejechać daną odległość. Jeśli więć chcesz jechać wolno osiami ale szybko ekstruderem to musisz ruch rozdizelic na dwa, np:

Kod: Zaznacz cały

G0 X1 Y1 Z1 E-5 F100 ; szybki ruch z retrakcją
G0 X4 Y4 Z4 F20 ; dojazd do pozycja do zdjęcia, ale już bez ekstrudera
Nie wiem czy to jest najlepsze rozwiązanie, ale nie widzę powodu żeby miało nie działać. Pauza działa na takiej samej zasadzie.
morf, Bubble
Bubble
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 2
Posty: 87
Rejestracja: 25 sie 2017, 12:47
x 7

Re: GCODE po zmianie warstwy

Post autor: Bubble »

Dzięki, będę kombinował. Jak coś uda mi się nagrać to wrzucę się pochwalić :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”