Wysokosc warstwy a zgodnosc wymiarow czy #winaslicera?

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3232
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1598

Wysokosc warstwy a zgodnosc wymiarow czy #winaslicera?

Post autor: morf »

Hej,
zeby nie robic balaganu w wątku świątecznym
Z tym modelem (a moze ogolnie - ale tutaj wyjatkowo) trzeba uwazac w slicerze, a przynajmniej w PrusaSlicer.
Nie wiem do konca dlaczego (czy chodzi o krotnosc wysokosci warstwy? ) ale z uporem maniaka z modelu, ktory ma 5.2 wysokosci robi 5.3.
W tym przypadku ma to znaczenie poniewaz czesci "wchodza w siebie".
Przykładowo:
prusa-slicer_PQmMOrKxPF.png
H=5.2

Dla warstwy 0.3 H=5.3
Dla warstwy 0.2 H=5.3
Dla warstwy 0.1 H=5.3?!
Dla warstwy 0.15 H=5.3?!
prusa-slicer_Jr1qcohgva.png
prusa-slicer_pgI81coCls.png
Inny model, na ktorym akurat zmiana wysokosci warstwy pomaga:
model ma 4mm wysokosci
prusa-slicer_uaXG2tK2h6.png
na warstwie 0.3 wydruk 4.1mm
na warstwie 0.2 wydruk 4mm
prusa-slicer_Qf469p2Nfa.png
prusa-slicer_axzS8he6PR.png
Prawdopodobnie liczac Initial Layer Height + x * Layer height wychodzi jakas liczba niecałkowita i slicer zaokrągla w góre.

Wyglada ze po wielu latach z reprapami wlasnie "odkrylem hameryke" :clap: ale liczyłem ze slicer troche inteligentniej podchodzi do tematu i jest w stanie sobie zmienic np wysokosc warstw bardziej dynamicznie bo priorytetem zdaje sie byc jednak dokladnosc wymiarow...
(Tak wiem PS ma opcje Variable Layer Height ale trzeba to manualnie załączyc i dobrac)
Wyglada na to ze miałem fart, bo akurat drukujac elementy, które wymagały dokładosci wymiarów trafiałem w całkowitą ilość warstw.

#winaslicera :rotfl:
Adinfo, dziobu, cyfron
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1600
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 368

Re: Wysokosc warstwy a zgodnosc wymiarow czy #winaslicera?

Post autor: Jarewa »

Tak naprawdę to zapomniałeś też najważniejszego "pokazać wysokość pierwszej warstwy" Bo to że pokazałeś H=5.3 przy warstwach 0.3,0.2itd nic nie mówi dopóki nie pokażesz wysokości pierwszej warstwy dodatkowo. A według Prusa Silcer jest to 120%..
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3232
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1598

Re: Wysokosc warstwy a zgodnosc wymiarow czy #winaslicera?

Post autor: morf »

Dla obu 0.3 i 0.2 mam initial layer 0.2 ustawione. Co jakby potwierdza tezę że brana jest tylko pod uwage
Initial Layer Height + x * Layer height wychodzi jakas liczba niecałkowita i slicer zaokrągla w góre

Niby może to oczywiste ale jakoś nie byłem tego świadomy żeby zawsze kontrolowac wysokość modelu vs output slicera.
Nie wiem czemu zakładałem że jak coś wychodzi mu niepełne to może dynamicznie zmieni sobie ilestam warstw żeby to wyrównać.

Człowiek uczy się całe życie
Adinfo
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1600
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 368

Re: Wysokosc warstwy a zgodnosc wymiarow czy #winaslicera?

Post autor: Jarewa »

U mnie PrusaSilcer 2.4.0-beta1 tnie normalnie bez błędów ten sam model dla warstw 0.2 i 0.1... Dopiero przy warstwach 0.3 gdzie pierwsza 0.35 tnie za mało na 5.1mm
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”