Problem z wymianą filamentu - Co tu zmienić

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Problem z wymianą filamentu - Co tu zmienić

Post autor: dragonn »

Dokładnie, full metal nawet przy filamentach typu PET-G potrafi poprawić jakoś wydruku jeśli działa dobrze (nie jest to żadna drastyczna zmiana, ale dostrzegalna, wynika to z tego że w danym momencie jest mniej roztopionego filamentu przez co precyzja ekstruzji jest lepsza i filament jest krócej rozgrzany).
Robbo
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 50
Rejestracja: 29 maja 2021, 09:47
x 1

Re: Problem z wymianą filamentu - Co tu zmienić

Post autor: Robbo »

dziobu pisze:Nie. PTFE jest doskonałym rozwiązaniem tam gdzie ma być tanio.
Czyli jest lepiej jak drogo i źle, niż tanio i dobrze...? :brawo:
Awatar użytkownika
epon
Postów w temacie: 2
Posty: 234
Rejestracja: 20 maja 2018, 20:24
Lokalizacja: Hajnówka
x 48

Re: Problem z wymianą filamentu - Co tu zmienić

Post autor: epon »

Robbo pisze:
dziobu pisze:Nie. PTFE jest doskonałym rozwiązaniem tam gdzie ma być tanio.
Czyli jest lepiej jak drogo i źle, niż tanio i dobrze...? :brawo:
jeżeli drukujesz tylko PLA to może być ale jak chcesz drukować filamenty o wyższej temperaturze topnienia to już te rozwiązanie jest niezbyt dobre. Sam drukuje na fullmetal bimetal PLA przy retrakcji 1,2 mm a wcześniej było i 4,5 mm i nie miałem problemu z zatykaniem.
H-bot w ciągłej budowie
Grzesinski
Postów w temacie: 4
Posty: 252
Rejestracja: 23 lis 2020, 12:18
x 53

Re: Problem z wymianą filamentu - Co tu zmienić

Post autor: Grzesinski »

dragonn pisze:Dokładnie, full metal nawet przy filamentach typu PET-G potrafi poprawić jakoś wydruku jeśli działa dobrze (nie jest to żadna drastyczna zmiana, ale dostrzegalna, wynika to z tego że w danym momencie jest mniej roztopionego filamentu przez co precyzja ekstruzji jest lepsza i filament jest krócej rozgrzany).
Ja tam się nie znam, ale czy nie jest akurat odwrotnie... PTFE to jednak izolator termiczny.
Mellow V6 selction guide (tak mniej więcej środek strony).
Awatar użytkownika
BobekNierobek
Postów w temacie: 18
Posty: 285
Rejestracja: 21 lip 2017, 18:03
Drukarka: AM8
x 236

Re: Problem z wymianą filamentu - Co tu zmienić

Post autor: BobekNierobek »

Odpowiadając na niektóre pytania.

Drukuje na dyszy 0,4 z prędkościami do 150 mm/s. Materiały to PLA, PET-G i ABS. Okazjonalnie jakiś nylon.
Dlaczego mam Volcano ? Pewnie mnie wyśmiejecie, ale główny powód to pionowo wyprowadzona grzałka.

Drukowałem kiedyś na łącznikach z PTFE, ale nawet przy podstawowych materiałach co jakiś czas musiałem wymieniać rurkę gdyż się degradowała.
Sam druk oceniałem wtedy na bezproblemowy.
Idąc w Fullmetal chciałem sobie zrobić jedną rzecz mniej do obsługi.

Obecnie pomijając te dziwne problemy na starcie to jak już druk ruszy to jest wszystko ok.
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Problem z wymianą filamentu - Co tu zmienić

Post autor: dragonn »

Grzesinski pisze: Ja tam się nie znam, ale czy nie jest akurat odwrotnie... PTFE to jednak izolator termiczny.
To jest izolator i właśnie z tego powodu tak się dzieje z dwóch powodów:
- tak, to jest izolator, ma to grubość jakiś 4mm + ścianka metalowa ~0.5mm która jest do okoła w miejscu przejścia. W full metal mamy samą ściankę metalową podobnej grubości, oczywiście będzie to przepuszczać mniej ciepła bo jest po prostu mniej jakiekolwiek materiału który przewodzi ciepło (pomijamy powietrze)
- jak już ciepło dostanie się wyżej to trudniej go schłodzić bo radiator gorzej odbiera ciepło z PTFE.
Bez nazwy.png
źródło: https://www.cnckitchen.com/blog/testing ... eat-breaks
Awatar użytkownika
dragonn
Zasłużony
Postów w temacie: 8
Posty: 6383
Rejestracja: 12 gru 2016, 21:50
Lokalizacja: Opole
Drukarka: LUME
x 1455

Re: Problem z wymianą filamentu - Co tu zmienić

Post autor: dragonn »

BobekNierobek pisze: Obecnie pomijając te dziwne problemy na starcie to jak już druk ruszy to jest wszystko ok.
A czy nie masz w g-code jakiegoś cofania filamentu pod koniec wydruku? Albo na starcie?
Awatar użytkownika
BobekNierobek
Postów w temacie: 18
Posty: 285
Rejestracja: 21 lip 2017, 18:03
Drukarka: AM8
x 236

Re: Problem z wymianą filamentu - Co tu zmienić

Post autor: BobekNierobek »

dragonn pisze:
BobekNierobek pisze: Obecnie pomijając te dziwne problemy na starcie to jak już druk ruszy to jest wszystko ok.
A czy nie masz w g-code jakiegoś cofania filamentu pod koniec wydruku? Albo na starcie?
Nie, nie mam.
Grzesinski
Postów w temacie: 4
Posty: 252
Rejestracja: 23 lis 2020, 12:18
x 53

Re: Problem z wymianą filamentu - Co tu zmienić

Post autor: Grzesinski »

dragonn pisze:Dokładnie, full metal nawet przy filamentach typu PET-G potrafi poprawić jakoś wydruku jeśli działa dobrze (nie jest to żadna drastyczna zmiana, ale dostrzegalna, wynika to z tego że w danym momencie jest mniej roztopionego filamentu przez co precyzja ekstruzji jest lepsza i filament jest krócej rozgrzany).
No a z rysunków powyżej wynika raczej że strefa MOLTEN jest większa dla fullmetal (a tu to nawet bimetal).
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 8906
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5841
Kontakt:

Re: Problem z wymianą filamentu - Co tu zmienić

Post autor: dziobu »

Bo ten rysunek jest trochę niefortunny. Podstawową różnicą jest fakt, że w fullmetalu masz wyraźną strefę ciepłą, potem kawałek gradientu a potem zimną. Zawse.
Tymczasem w PTFE strefa chłodna zaczyna się zaraz za dyszą, czyli jeszcze w bloku. Teoretycznie to fajna sprawa ale praktycznie PTFE z czasem też się nagrzewa i całość się rozjeżdża. Do tego jakiekolwiek chłodzenie od góry nie ma na to wpływu i jedyne co tak na prawdę chłodzi rurkę to wchodzący filament. W efekcie przy specyficznych wydrukach (np dużo retrakcji) taki układ zwyczajnie się nie sprawdza - a idealnym przykładem są oryginalne głowice Zmorpha (właśnie z PTFE) gdzie duże wydruki z PLA czy PETa wychodzą super natomiast N małych detali - nie. Pół godziny druku i dysza zablokowana. Tam gdzie do dyszy dochodzi rurka 3/2 sytuacja jest jeszcze gorsza.
dragonn
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”