Ender 3v2 - żółte sprężyny - poziom stołu

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Bartekj001
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 16
Rejestracja: 24 paź 2021, 20:53

Ender 3v2 - żółte sprężyny - poziom stołu

Post autor: Bartekj001 »

Cześć, zakładam nowy temat na tak wydaje się banalne pytanie, ale mam chat zablokowany i tam nie mogę się zapytać. Dwa pytania.

1 - szukam rozwiązania na już, 2 - na razie chyba odpuszczę, może kiedyś jeśli będzie notoryczny problem

1. Ender 3v2 stock - kupiłem żółte sprężyny 4x8x20 (według opisu sprzedawcy do Ender, mierzyłem je, wymiar się zgadza) i chciałem je zamontować i pytanie czy one mogą być aż tak ściśnięte jak na zdjęciach ? Czy nie powinny mieć coś luzu ? Czy nie uszkodzi maty grzewczej od spodu po jakimś czasie ?
Po AutoHome lewa sprężyna (bez niebieskiej podkładki) jest wypoziomowana, ale śruba regulacyjna doszła do końca(mocny opór) i cofnięta o 1/4 obrotu, a prawa sprężyna (z niebieską podkładką) dysza na wysokości Z=1.5 dotyka stołu.


2. Niebieskie podkładki - znalazłem coś takiego co w zamyśle ma całkowicie wyeliminować samorozregulowywanie się stołu. Pomyślałem, że skoro i tak to rozbieram, to założę.
https://www.prusaprinters.org/prints/11 ... heel-clips
Okazało się, że zastosowanie ich jeszcze bardziej podnosi problem zgniecenia sprężyny i żeby to zastosować musiałbym prawdopodobnie podnieść krańcówkę osi Z

Co myślicie o takich blokadach ? Czy w przypadku żółtych sprężyn regulowanie stołu jest na tyle rzadkie, że nie warto tego stosować ?
Załączniki
VideoCapture_20220116-103543.jpg
VideoCapture_20220116-103451.jpg
VideoCapture_20220116-103414.jpg
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5843
Kontakt:

Re: Ender 3v2 - żółte sprężyny - poziom stołu

Post autor: dziobu »

Bartekj001 pisze:czy one mogą być aż tak ściśnięte jak na zdjęciach ? Czy nie powinny mieć coś luzu ?
Trochę luzu chyba mają. Tyle wystarczy.
Bartekj001 pisze:Czy nie uszkodzi maty grzewczej od spodu po jakimś czasie ?
To daj tam podkładkę.

Jeśli brakuje miejsca - podnieś krańcówkę.

Bartekj001 pisze:Po AutoHome lewa sprężyna (bez niebieskiej podkładki) jest wypoziomowana, ale śruba regulacyjna doszła do końca(mocny opór) i cofnięta o 1/4 obrotu, a prawa sprężyna (z niebieską podkładką) dysza na wysokości Z=1.5 dotyka stołu.
Czy oś X masz wypoziomowaną w stosunku do ramy drukarki?
Często jest tak że ktoś poziomowaniem stołu kompensuje krzywą oś X; wtedy wydruki też wychodzą przekoszone.
Bartekj001 pisze:Niebieskie podkładki - znalazłem coś takiego co w zamyśle ma całkowicie wyeliminować samorozregulowywanie się stołu.(...)
Co myślicie o takich blokadach ? Czy w przypadku żółtych sprężyn regulowanie stołu jest na tyle rzadkie, że nie warto tego stosować ?
Nie wiem czy kolor sprężyn ma jakieś znaczenie, ja mam wszędzie szare :D

Nie spotkałem się jeszcze z problemem samorozregulowania się stołu. Nie mam żadnych cudacznych nakrętek, blokad ani niczego. W jednej drukarce są zdaje się nakrętki samohamowne, ale tak to przeważnie motylki albo zwykłe nakrętki z jakąś nakładką. Właściwie to nie wiem co Ci powiedzieć bo nie pamiętam kiedy stół poziomowałem.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1294
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: DIY Prusa Bear
x 701

Re: Ender 3v2 - żółte sprężyny - poziom stołu

Post autor: JGFTW »

Bartekj001 pisze:Co myślicie o takich blokadach ?[...]
Jak dla mnie to jest to słabe rozwiązanie, ponieważ wystarczy dodać śrubę samohamowną (pod spód, jeżeli starczy śruby) albo zwyczajnie wymienić te kółka na takie, do którym można zamontować samohamowną nakrętkę:
m4_nylock_bed_knob.png
https://www.thingiverse.com/thing:2824131
https://www.thingiverse.com/thing:4619771
Natomiast kółka na śmietnik ;)

Osobiście wywaliłem te stockowe kółka z insertami na rzecz powyższych (pierwszy link) nie mam problemu z odkręcaniem się kółek, a też będzie wiele księżyców odkąd regulowałem stół ostatni raz.
Bartekj001
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 16
Rejestracja: 24 paź 2021, 20:53

Re: Ender 3v2 - żółte sprężyny - poziom stołu

Post autor: Bartekj001 »

Czyli jeśli sprężyny mogą być tak mocno ściśnięte, to postaram się dorzucić najcieńszą podkładkę, skręcić i testować.
dziobu pisze: Czy oś X masz wypoziomowaną w stosunku do ramy drukarki?
Często jest tak że ktoś poziomowaniem stołu kompensuje krzywą oś X; wtedy wydruki też wychodzą przekoszone.
Przepraszam za długość tekstu, ale odpowiedź "według mnie tak" chyba by nikogo nie satysfakcjonowała.

Wszystkie pomiary głębokościomierzem manualnym czyli błąd pomiaru jeśli jest to znikomy =>1mm

Profil pionowy osi Z w stosunku do podstawy czyli osi Y udało mi się idealnie skręcić na kąt 90' dopiero za trzecim składaniem drukarki, ale już jest poprawnie.
Pomiędzy profilem poziomym górnym, a profilami pionowymi osi Z też jest kąt 90'
Odległość pomiędzy profilami osi Z równa się na dole i na górze drukarki.
Wysokość pomiędzy dolnym a górnym profilem poziomym drukarki zaraz przy profilach pionowych też się równa, więc drukarka jest prosto złożona.

Na śrubie osi Z na dole założyłem dystans silnika oraz u góry dystans z łożyskiem. Bardzo trudno to zmierzyć, ale pomiędzy śrubą trapezową, a profilem pionowym na górze i na dole mam +/- 0,2mm różnicy odległości co wydaje mi się dobrym wynikiem.

W tym Enderze po lewej stronie znajduje się ekstruder oraz silnik i on ciągnie całą oś X, na prawym profilu jest tylko wózek "ciągnięty" przez profil osi co samo w sobie wymusza jakieś różnice w wysokości. Nie zakładałem dual-Z. Wózki prawy oraz lewy starałem się naciągnąć na mimośrodach na tyle mocno oraz na tyle słabo, żeby dało się ręcznie podnosić oś tak, żeby drukarka się nie podnosiła. Gdy na próbę naciągnąłem mocniej, to silnik miał za ciężko podnosić i wydruki zmniejszały swoją wysokość. Zamiast 20mm wychodziło 18mm. Teraz wydruki wahają się w tolerancji (19,7mm-20,1mm/20mm) wiec wydaje mi się, że jest poprawnie.

Żeby zmierzyć poziom osi X zrobiłem AutoHome > X=110 > Z=225 > Z=5
Mierząc do ramy dolnej :
jadąc w górę :
Z=5 - różnica prawa/lewa = 0,5mm
Z=50 - różnica prawa/lewa = 0,5mm
Z=110 - różnica prawa/lewa = 0,5mm
Z=225 - różnica prawa/lewa = 0,5mm
jadąc w dół :
Z=110 = 0,5mm
Z=50 = 0,4mm
Z=5 = 0,4mm - Lewa 111,5mm , prawa 111,1mm


Więc za każdym razem strona lewa jest o 0,5mm wyżej niż prawa. wydaje mi się, że to nie powinno mieć istotnego wpływu, a jeśli ma to nie znam rozwiązania tego problemu innego niż dual-Z



Swoją drogą, po dokonaniu tych pomiarów, dochodzę do wniosków, że różnica wymiarów projektu z wydrukiem musi być spowodowana ustawieniami slicera, a nie drukarką ? :D
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 2
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: Ender 3v2 - żółte sprężyny - poziom stołu

Post autor: dekas »

Cześć,
zakładając nakrętki samohamowne musisz zabezpieczyć śrubki - by się nie kręciły.
Popełniłem podobny błąd - klej anaerobowy (aby ustawić i więcej nie kręcić).
Musiałem naciąć matę magnetyczną aby włożyć wkrętak.

Na zdjęciu @JGFTW widać śrubę nad sprężyną - ona chyba kontruje śrubę by się nie kręciła.

Po tym doświadczeniu zdjąłem kółka, założyłem gołe nakrętki, wypoziomowałem i zakontrowałem.
Kontrowana nakrętka się przesuwa, ale po kilku próbach się udało.
I jest absolutnie stabilne.

pozdrawiam, Tomek
Bartekj001
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 16
Rejestracja: 24 paź 2021, 20:53

Re: Ender 3v2 - żółte sprężyny - poziom stołu

Post autor: Bartekj001 »

Założyłem same sprężyny, wypoziomowałem, w zdjęciach załączam wydruk "first layer"
Nie wiem dlaczego, ale na środkowym i tylnym lewym, dysza za nisko odjeżdżała od wydruku i zarysowała powierzchnie.

Środkowy i prawy dolny kwadrat ma przerwy więc stół za wysoko, poprawię.

Kostka kalibracyjna
stopa słonia 20.24
X = 20.15
Y = 20.18
Z = 19.70


Przy okazji, tnę w Cura, Co dodać do kodu startowego, żeby po zadaniu pliku drukarka od razu włączyła grzanie dyszy + stołu równocześnie ? W tym momencie, ustawia grzanie stołu i dopiero jak stół się zagrzeje, to ustawia grzanie dyszy. Jeśli wszystko jest zimne, to stół się dość długo nagrzewa, a w tym czasie dysza już by była gotowa.
Załączniki
20220116_141647.jpg
20220116_141643.jpg
20220116_141615.jpg
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 2
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: Ender 3v2 - żółte sprężyny - poziom stołu

Post autor: dekas »

Cześć,
stół ma czujnik pod spodem, więc powierzchnia stołu zawsze dochodzi później niż to co widzisz na wyświetlaczu.
Stół ma szansę "dojrzeć" kiedy dysza się nagrzewa.

Może Twój stół nie jest płaski? A może pracuje kiedy się nagrzewa?

pozdrawiam, Tomek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”