Tinkercad i gwinty metryczne (ISO)

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
kozikowski11
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 8
Rejestracja: 08 sty 2022, 12:07

Tinkercad i gwinty metryczne (ISO)

Post autor: kozikowski11 »

Witam wszystkich forumowiczow

Od jakiegos czasu projektuje sobie rozne elementy przy uzyciu tinkercad. Narzedzie proste, dowolne ksztalty i otwory - do mojego uzytku w sam raz. Ale mam problem z wygenerowaniem poprawnego gwintu metrycznego. Korzystam z Shape Generator -> ISO metric thread. Jezeli generuje zarowno gwint meski jak i zenski (otworowanie) - wszystko pasuje, jedno na drugie sie wkreca.
Ale jak wezme metalowa srube/dowolna srube z gwintem metrycznym, to wydrukowanie zenskiego gwintu graniczy z cudem - 10x prototypow i ocena pasowania vs zmiana skoku gwintu vs jego srednicy i moze dopiero wtedy sruba wkreca sie prawidlowo w wydrukowany element.

Podaje zdjecie elementu, ktory wewnatrz ma miec gwint M8 o standardowym dla niego skoku 1.25mm. Zadajac takie wartosci do generatora ISO w praktyce wychodzi mi cos zblizone do M6, bo te w miare sie wkreca, a na M8 otwor jest stanowczo za maly. Zwiekszajac srednice do 9, zaczyna w miare M8 pasowac, choc czuc ze skok gwintu nie jest prawidlowy. Oczywiscie nie ruszam za "rogi" tego ksztaltu, bo zauwazylem ze zmiana jego rozmiaru inaczej niz przez generator - popsuje go.
Screenshot_2022-04-15_11-03-31.png
Screenshot_2022-04-15_11-03-31.png (522.64 KiB) Przejrzano 2774 razy
Jak prawidlowo tworzyc / przeliczac te gwinty, zeby nie drukowac dziesiatek modeli i sprawdzac ich pasowania za kazdym razem?
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Tinkercad i gwinty metryczne (ISO)

Post autor: dziobu »

Ale od początku - masz problem z gwintem czy z drukarką?
Czy jak wydrukujesz detal z okrągłym otworem to ten ma odpowiednią średnicę czy jest za ciasny?
kozikowski11
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 8
Rejestracja: 08 sty 2022, 12:07

Re: Tinkercad i gwinty metryczne (ISO)

Post autor: kozikowski11 »

Witam, dziekuje za odpowiedz

Drukarka trzyma wymiar, problem jest na poziomie gwint vs tinkercad. Dla przykladu: stworzylem dwie tuleje 10x10mm, otworowane:
1. walcem 8mm
2. gwintem M8 (tym samym co screen z pierwszej wiadomosc)

Po wydrukowaniu:
1. otwor 8mm ma 8mm srednicy
2. gwint m8 po wlozeniu do niego suwmiarki ma 5.5mm.

Prosze rzucic okiem na przekroj jaki generuje taki gwint - jakby "rdzen" gwintu byl za malej srednicy lub "lopatki" za szerokie.
Załączniki
Screenshot_2022-04-15_12-57-08.png
Screenshot_2022-04-15_12-57-08.png (654.94 KiB) Przejrzano 2732 razy
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 3
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Tinkercad i gwinty metryczne (ISO)

Post autor: dziobu »

Nie znam TinkerCADa, ale trafiłem na pewną nieścisłość.
Generator gwintów tworzy obiekt ze spiralą. OK. Podaje się średnicę i krok. OK. Tyle że średnica...w sumie nie pasuje do niczego.
Tutaj gość skaluje gwint jak każdy inny obiekt, a potem zmienia średnicę która też na coś wpływa. Tyle że w sumie to nie wiem na co, bo jak gwint (obiekt) ma rozmiar zewnętrzny 55x55, to średnica 10.29 trochę do tego nie pasuje:
q1.png
q1.png (638.49 KiB) Przejrzano 2691 razy
(src: https://www.youtube.com/watch?v=1Osx9BZafJI)

Może ten generator działa trochę inaczej niż by wynikało z opisów na etykietach w okienku?
Jak wygenerujesz gwint tak bez skalowania obiektu, to wymiary ma prawidłowe?


edit.
Założyłem tam konto i wygenerowałem gwint M8; po zwymiarowaniu wyszło że to nie jest M8.
Wydruki masz OK, po prostu gwint jest do bani. Jak robisz obie strony sam to nie ma problemu - ważne żeby męski i żeński były identyczne. Jak chcesz się dopasować do standardu to musi być już zgodnie z tabelami.


edit 2,
q2.png
q2.png (146.03 KiB) Przejrzano 2686 razy
Adinfo, JGFTW
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1754
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 745

Re: Tinkercad i gwinty metryczne (ISO)

Post autor: Andrzej_W »

Tu masz wymodelowane w F360 bez żadnych zmian w wymiarach samego gwintu.
Ja jak sobie modeluję gwint pod własne potrzeby to dodaję sobie odpowiednie tolerancje pasowania pod swoja drukarkę.
Załączniki
Sruba.stl
(839.73 KiB) Pobrany 80 razy
Nakretkaaa.stl
(464.54 KiB) Pobrany 74 razy
kozikowski11
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 8
Rejestracja: 08 sty 2022, 12:07

Re: Tinkercad i gwinty metryczne (ISO)

Post autor: kozikowski11 »

Dziekuje za odpowiedzi
dziobu pisze: Wydruki masz OK, po prostu gwint jest do bani
Tak jak przypuszczalem, Tinkercad mnie oszukuje. Czyli nie pozostaje nic innego, jak zmienic oprogramowanie.
Tu masz wymodelowane w F360 bez żadnych zmian w wymiarach samego gwintu.
Musialbym puscic ta nakretke do druku, zeby zobaczyc czy jej wymiar jest wlasciwy. Czy w F360 te gwinty mozna generowac wlasciwie? tj. z zachowaniem prawdziwych wymiarow gwintow metrycznych ISO?

Pytam, bo zeby to postawic pod Linuxem to bedzie akcja z VM - wole sie upewnic, nim pare godzin nad tym przesiedze, a na koncu sie okaze, ze generuje mi to samo co tinkercad :D
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1754
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 745

Re: Tinkercad i gwinty metryczne (ISO)

Post autor: Andrzej_W »

F360 jest typowym programem CAD w każdym sobie go wymodelujesz. Możesz sobie posprawdzać nawet inne z darmowych programów.
Wydrukuj sobie te modele i będziesz wiedział czy nie trzeba ich sobie modyfikować pod swoją drukarkę. Np. na swojej jak wydrukuję modele gwintu bez poprawek ti nie pasują do siebie, nakrętka wychodzi mi za ciasna :DD
kozikowski11
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 8
Rejestracja: 08 sty 2022, 12:07

Re: Tinkercad i gwinty metryczne (ISO)

Post autor: kozikowski11 »

Nie wiem czy dobrze sie zrozumielismy. Zdaje sobie sprawe z "kosmetycznych" poprawek gwintu ze wzgledu na druk 3D. Natomiast czy F360 bazowo wygeneruje mi wlasciwy gwint metryczny ISO, czy bedzie to jak w tinkercadzie - zadaje parametry, ale paremtry sobie a gwint sobie?
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

Re: Tinkercad i gwinty metryczne (ISO)

Post autor: majek »

kozikowski11 pisze: Pytam, bo zeby to postawic pod Linuxem to bedzie akcja z VM
To może od razu przerzuć się na jakieś natywne narzędzia?
Klikalnym odpowiednikiem jest FreeCAD. Niektórzy to i w Blenderze projektują :smile2:
Jeżeli bardziej wolisz klepać kod, to polecam OpenSCAD-a (widziałem, że jest biblioteka do gwintów, ale nie testowałem).
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1754
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 745

Re: Tinkercad i gwinty metryczne (ISO)

Post autor: Andrzej_W »

kozikowski11 pisze:Nie wiem czy dobrze sie zrozumielismy. Zdaje sobie sprawe z "kosmetycznych" poprawek gwintu ze wzgledu na druk 3D. Natomiast czy F360 bazowo wygeneruje mi wlasciwy gwint metryczny ISO, czy bedzie to jak w tinkercadzie - zadaje parametry, ale paremtry sobie a gwint sobie?
Wygeneruje na pewno gwint :D nie wiem czy poprawny do standardów ISO bo nie wiadomo jak programiści się za to zabrali.
Przeważnie gwinty w modelach i na rysunkach są uproszczone, operator odpowiada za prawidłowe wykonanie gwintu.
Nie zastanawiałem się do tej pory nad ich poprawnością odwzorowania bo nie było mi to potrzebne.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”