Kupno drukarki, przy braku pomieszczenia do druku

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
darekb
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 19 kwie 2022, 17:38

Kupno drukarki, przy braku pomieszczenia do druku

Post autor: darekb »

Cześć,
Od dluższego czasu myślę o kupnie drukarki 3d (prusa mini), problem w tym, że nie mam oddzielnego pomieszczenia gdzie będę drukował, na dodatek żona ma astmę, więc drukowanie w mieszkaniu odpada. Wpadły mi do glowy takie trzy pomysły:

1. Mam taras i mogę postawić drukarkę w jakiejś szafce. Tutaj rodzi się kilka problemów typu wahania temperatury, większa wilgotność, brak drukarki "na oku".
2. Umieszczenie drukarki w szczelnej obudowie np z plexi (lub akwarium z pokrywą plexi + uszczelki), ale tutaj też jest wiele pytań: czy temperatura nie będzie za wysoka, wzrost temperatury wewnątrz pewnie spowoduje podwyższone cisnienie w środku i pewnie trzeba będzie dodać np jakiś zawór upustowy. Po skonczonym wydruku bym wynosił wszystko na taras i otwieral do wywietrzenia.
3. Kupno drukarki z obudową i ją uszczelnić (flashforge lub ender).

Co o tym myślicie, miał ktoś podobny problem?
1kamil
Postów w temacie: 1
Posty: 311
Rejestracja: 16 cze 2020, 15:56
Lokalizacja: Waw
Drukarka: V0.2
x 42

Re: Kupno drukarki, przy braku pomieszczenia do druku

Post autor: 1kamil »

darekb pisze: 2. Umieszczenie drukarki w szczelnej obudowie np z plexi (lub akwarium z pokrywą plexi + uszczelki), ale tutaj też jest wiele pytań: czy temperatura nie będzie za wysoka, wzrost temperatury wewnątrz pewnie spowoduje podwyższone cisnienie w środku i pewnie trzeba
Drukarka w obudowie, z filtrem węglowym oraz wyciągiem. Sprawdza się nieźle, gdyż filtruje 90% zapachów. PLA przy zamkniętej komorze "jako tako da radę", ale inne materiały bez większych problemów. Ja mam Voron 0.1 tak skonfigurowanego.
Obecnie:
- Voron v0.2
- Voron v2.4r2 250^3 z KissMMU

Sprzedane:
- Voron v2.4r2 (Formbot 300^3)
- Prusa MK3S+ (BMG) z MMU2S
- Ender 5
darekb
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 19 kwie 2022, 17:38

Re: Kupno drukarki, przy braku pomieszczenia do druku

Post autor: darekb »

Drukarka w obudowie, z filtrem węglowym oraz wyciągiem
Nie dopisałem, że w miejscu gdzie miała być drukarka, nie ma możliwości podłączenia pod wyciąg :unknown:
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3223
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1594

Re: Kupno drukarki, przy braku pomieszczenia do druku

Post autor: morf »

Nie napisałeś co chcesz drukować tzn z jakich materiałów.
Prusa mini jest "odkrytą" konstrukcja zakładam więc że do ABS czy ASA nie kupujesz tej maszyny.
Nie chcę umniejszać choroby Małżonki, szczerze współczuję, ale wg mnie temat do zastanowienia czy wydruk z pla czy petg będzie jakkolwiek szkodliwy.
mcxmcx, Jose
Done is better than perfect.
darekb
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 19 kwie 2022, 17:38

Re: Kupno drukarki, przy braku pomieszczenia do druku

Post autor: darekb »

Drukowac chcę hobbystycznie nie duże elementy, nic specjalnego, bardziej dla zabawy i wciągnięcia dzieciaka w jakieś hobby. Materiał z którego chcę drukować ma być najbezpieczniejszy pod względem wydzielania mikrocząstek, czyli ABS odpada. Z drugiej strony PLA nie śmierdzi, ale z tego co czytałem też wydziela szkodliwe cząstki, które są mniejsze niż w przypadku ABS i łatwiej przedostają się do organizmu, np poprzez skórę. O PETG nie słyszałem i poczytam o nim.

Powiem tak, tutaj decyzja jest taka, że drukowanie ma nie wpływac na zdrowie rodziny, czyli jeżeli będzie z tym cieżko to rezygnuję z kupna i nadal będę drukował u kolegi :)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8936
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5869
Kontakt:

Re: Kupno drukarki, przy braku pomieszczenia do druku

Post autor: dziobu »

Nie zrobisz hermetycznej obudowy; to wcale nie jest łatwe ani tanie. Takie problemy rozwiązuje się wymuszeniem obiegu powietrza - zgrubnie uszczelniasz obudowę (czyt. minimalizujesz szpary), robisz przyzwoity filtr na wyjściu i wentylator który zapewnia podciśnienie w komorze wydmuchując powietrze przez niego. To da się zrobić i jest stosunkowo tanie. Wady - przeważnie hałas.

...ale...

Mam oczyszczacz powietrza koło drukarek. Największego głupa dostaje po rozpyleniu dimafixu, a trochę wskazanie idzie w górę jak drukuję dużo z ABSu/ASA/innych cudów. Przy większości PLA/PET-G/TPU (bo nie każdych ;p) nic nie czuć, a on nic nie wskazuje.
Może być tak że otwarcie okna na "czyste" miasto to większy problem zdrowotny niż takie drukowanie.
Abys, morf, Jose, JGFTW, emartinelli
Awatar użytkownika
dekas
Postów w temacie: 1
Posty: 365
Rejestracja: 23 sty 2021, 21:28
x 130

Re: Kupno drukarki, przy braku pomieszczenia do druku

Post autor: dekas »

Styren wydobywający się z ABSu jest szkodliwy nie tylko dla alergików. A PLA nic nie wydziela.
Może po prostu Twoja małżonka nie chce byś kupował drukarkę? Ma nadzieję, że dzięki trudnym wymaganiom projekt się po prostu wyłoży w sposób naturalny? Ot, taka małżeńska dyplomacja.
Niemniej źle zaopiekowania drukarka może utleniać jakieś resztki przylepione do dyszy czy inne izolacje, a to już może być kłopotliwe przy poważnej alergii.
mcxmcx
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 1
Posty: 1431
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Kupno drukarki, przy braku pomieszczenia do druku

Post autor: cyfron »

Nie masz piwnicy?
dale
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 191
Rejestracja: 11 lis 2020, 13:23
Drukarka: Prusa i3 MK3S
x 29

Re: Kupno drukarki, przy braku pomieszczenia do druku

Post autor: dale »

Mam pełną prusę, w pokoju użytkowym. Stoi zabudowana w szafce za drzwiami. Drukuję głownie z pet-g, czasem pla i tpu. Bez żadnego filtra, obok stoi akwarium morskie, bardzo wrażliwe na wszelaką chemię. Myślę że jeśli zabudujesz szczelnie i zrobisz ze dwa otwory wentylacyjne wyciągające, z filtrami węglowymi (nawet te z okapów można zaadaptować, będzie dobrze. Załóż tylko włókninę na otwory wlotowe żeby kurz nie gromadził się w środku i będzie OK.
A nawet lepiej, bo drukarka w czasie pracy będzie działała jako oczyszczacz powietrza - wyłapywała kurz z powietrza :)
dziobu
darekb
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 4
Posty: 4
Rejestracja: 19 kwie 2022, 17:38

Re: Kupno drukarki, przy braku pomieszczenia do druku

Post autor: darekb »

Dzięki za rady, czyli obudowa + filtr węglowy powinno załatwić sprawę :)
Nie masz piwnicy?
niestety nie mam.

Jeszcze jedno pytanie, na oryginalną Prusę Mini czeka się trochę długo, myślicie że warto kupić klona od Fysetec? Oryginalne części prusy będą pasowały?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”