Podkładki do druku

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Podkładki do druku

Post autor: FlameRunner »

Artu pisze: Jak nie pęknie podczas wydruku, to już raczej nic się nie stanie :git:
Oczywiście jak zacznie pękać jeszcze "na stoliku", to po zdjęciu te pęknięcia się powiększają :evil:
No ale po co wydruk poddawać dodatkowym stresom temperaturowym, skoro można tego nie robić? ;)
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Podkładki do druku

Post autor: FlameRunner »

Kopytko pisze: Atutem jest też brak "stopy słonia" która niestety powstaje przy druku na szkle po rozsmarowaniu pierwszej warstwy. A tak poza tym polecam ją dla "świerzych drukarzy" ponieważ pomaga oswoić się z drukowaniem , są to takie boczne kółka do pierwszego rowerka.
Pytanie czy faktycznie trzeba PLA rozsmarowywać?

No i taka nurtująca mnie kwestia co do ustawiania dyszy nad podkładką... Ustawiamy ją, powiedzmy, żeby pozycja Z0 dawała na środku stołu odstęp 0,1 mm między powierzchnią podkładki a czubkiem dyszy. A potem dochodzi krzywizna stołu i w jednym rogu ta odległość to 0,15 mm, a w drugim 0,05 mm. Co wtedy się dzieje? W jednym się kompletnie nie trzyma, a w drugim odrywamy wydruk z kawałkiem podkładki?
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Podkładki do druku

Post autor: Kopytko »

FlameRunner pisze:
Kopytko pisze: Atutem jest też brak "stopy słonia" która niestety powstaje przy druku na szkle po rozsmarowaniu pierwszej warstwy. A tak poza tym polecam ją dla "świerzych drukarzy" ponieważ pomaga oswoić się z drukowaniem , są to takie boczne kółka do pierwszego rowerka.
Pytanie czy faktycznie trzeba PLA rozsmarowywać?

No i taka nurtująca mnie kwestia co do ustawiania dyszy nad podkładką... Ustawiamy ją, powiedzmy, żeby pozycja Z0 dawała na środku stołu odstęp 0,1 mm między powierzchnią podkładki a czubkiem dyszy. A potem dochodzi krzywizna stołu i w jednym rogu ta odległość to 0,15 mm, a w drugim 0,05 mm. Co wtedy się dzieje? W jednym się kompletnie nie trzyma, a w drugim odrywamy wydruk z kawałkiem podkładki?
To samo mamy na szybie...
Jeszcze rozerwać coropada mi się nie udało, niestety BuildTak ( po ok miesiącu użytkowania) owszem, przy odrywaniu ABS odpadał kawałkami, zrobił się jakby kruchy i łamała się jego warstwa odpadająca od kleju. Gdzieś na MR wrzucałem zdjęcia.
@FR ja nie chce nikogo na siłę przekonać do drukowania na podkłądkach , pisze tylko i wyłacznie o swoich własnych doświadczeniach i jak mi pomagała opanować drukowanie czegoś więcej jak 3 warstwy :)

Co do pytania" czy trzeba rozsmarować? "
Mi sie nie przykleiło nic bez rozsmarowania, ale nie testowałem jeszcze octu, tylko aceton IPa i denaturat ( którego kompletnie nie polecam:P to jest mega tłuste wbrew pozorom)
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Podkładki do druku

Post autor: FlameRunner »

Szyby nie zniszczysz jak trochę za bardzo rozsmarujesz w rogu, taka drobna różnica. :P
Jedynym znanym mi sposobem na kompletne rozwiązanie problemów z minimalnie krzywym stołem jest drukowanie na odrywalnym rafcie.

Ocet rządzi!
Awatar użytkownika
Artu
Drukarz
Postów w temacie: 6
Posty: 2422
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:37
Lokalizacja: Winnica k/Pułtuska
Drukarka: Anycubic Delta +
x 469
Kontakt:

Re: Podkładki do druku

Post autor: Artu »

Kopytko pisze:Jeszcze rozerwać coropada mi się nie udało...
Ja go nie rozerwałem, ale wyciąłem, bo gdzieś się zapodziała szpachelka, i "odrywałem" nożem :mrgreen:
Pozdrawiam, Artur

# Delta Anycubic - na sprzedaż...

# Bambu Lab A1 + AMS mini - drukuje jak szalona :mrgreen:

Moje wypociny na Thingiverse 8-)
Awatar użytkownika
Kopytko
Zasłużony
Postów w temacie: 11
Posty: 3452
Rejestracja: 19 kwie 2016, 11:27
Lokalizacja: Oleśnica
Drukarka: P3Steel v4.00
x 566

Re: Podkładki do druku

Post autor: Kopytko »

Artu pisze:
Kopytko pisze:Jeszcze rozerwać coropada mi się nie udało...
Ja go nie rozerwałem, ale wyciąłem, bo gdzieś się zapodziała szpachelka, i "odrywałem" nożem :mrgreen:
Tego nie wspominałem , bo tak samo mojego załatwiłem, ale to nie wina podkładki , dlatego postanowiłem zostawić to bez komentarza :P :P:P
:arrow: Pozdrawiam Patryk.
Aktualne drukarki :
:idea: Prusa i3 w wersji p3steel v1.00 :idea: Prusa i3 2 wersji p3steel v4.00 long :idea: Replicator 1 by CTC :idea: Delta Kossel :idea:UM2+extended
W budowie : COSIEK 70x70x70 :devil:
Awatar użytkownika
FlameRunner
Zasłużony
Postów w temacie: 14
Posty: 6568
Rejestracja: 15 kwie 2016, 21:26
x 2056

Re: Podkładki do druku

Post autor: FlameRunner »

Powierzchni szklanej, ceramicznej bądź laminatu tak łatwo nie przetniesz. ;)
Awatar użytkownika
Zoltan
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 15
Rejestracja: 20 kwie 2016, 15:24
Lokalizacja: Mielec
x 2

Re: Podkładki do druku

Post autor: Zoltan »

W coropadzie jest wbrew pozorom zbyt słaby klej, gdyby była możliwość zastosowania jeszcze mocniejszego to byłaby fajna uniwersalna podkładka. A tak to niestety ABS który mocno trzyma się podkładki, stygnąc kurczy się i odrywa ją od szyby.
Zastanawiałem się, czy np. przyklejenie bezpośrednio na płytę aluminiową coś by zmieniło (porowatość powierzchni) ale jak pomyślałem sobie o czyszczeniu po zużyciu podkładki to zrezygnowałem z tego pomysłu.
Awatar użytkownika
Sławek
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 34
Rejestracja: 19 kwie 2016, 19:25

Re: Podkładki do druku

Post autor: Sławek »

Mam buildtak i nie używam żadnych klejów, dimafixow, taśm i temu podobnych, po prostu drukuje i się nie zastanawiam czy się wydruk przyklei czy nie, czy to z pla czy abs ;)
Awatar użytkownika
KDJ
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 16
Rejestracja: 22 kwie 2016, 12:06

Re: Podkładki do druku

Post autor: KDJ »

a czemu nikt nie uzywa platformy perforowanej do reprapa? tego sie powinno wszystko trzymac.
mam: Zortrax M200
chce: Inventure
moze zbudowac reprapa dla zabawy?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”