Fiberlogy czarny PETg - czy faktycznie wilgotny?

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
DragonAtelier
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 17
Rejestracja: 07 kwie 2022, 11:58
x 2

Fiberlogy czarny PETg - czy faktycznie wilgotny?

Post autor: DragonAtelier »

Koledzy drukarze.

Pierwszy raz zdarza mi sie sytuacja ze ogolnie nie wiem o co biega.
Filament czarny Fiberlogy PETg. Wydruuk wyglada postrzepiony a po zaladowaniu z dyszy wyszla taka nierowna nitka.
Czy moje domysly ze jest mega wilgotny sa trafne? W suszarce zamierzam przetrzymac do rana…conajmniej.

Ogolnie zawsze nowa szpule nawet z opakowania susze conajmniej 6godzin. Tak tez bylo w tym wypadku ale efekt nadal jak widac.
Załączniki
8C9676E8-5D04-4916-9554-6C2189458EC2.jpeg
7276029F-77F6-4A8F-92E0-24146315C467.jpeg
0252F532-9477-4A88-8B6F-1C62D0C4F0B8.jpeg
5B55BB8C-0727-4910-876E-3D1CED208507.jpeg
Awatar użytkownika
denior
Postów w temacie: 1
Posty: 423
Rejestracja: 04 maja 2020, 15:26
Lokalizacja: Kraków
x 164

Re: Fiberlogy czarny PETg - czy faktycznie wilgotny?

Post autor: denior »

Wyglada jakby za dużo materialu podawało
Drukarka Ender 3 Pro
Direct custom extruder + hydra
chłodzenie hydra 2x5015
Dual Z
#############################
Bambulab P1S
DragonAtelier
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 17
Rejestracja: 07 kwie 2022, 11:58
x 2

Re: Fiberlogy czarny PETg - czy faktycznie wilgotny?

Post autor: DragonAtelier »

Za duzo materialu nie ma opcji. Zauwaz ze po zaladuwwniu filamentu i primingu dyszy paseczek filamentu wychodzacy z duszy jest rowniez pofalowany a winien byc gladziutki jak pupa niemowlaka - nie mialem tego typu problemu z poprzednia szpula tego samego filamentu dlatego szukam przyczyn.

Dodatkowo uzyty zostal ten sam dopasowany profil w slicerze, a srednica mierzona mechanicznym mikrometrem wynosci ~1.74-1.77mm (mierzenia w paru miejscach)
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8940
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Fiberlogy czarny PETg - czy faktycznie wilgotny?

Post autor: dziobu »

DragonAtelier pisze:primingu dyszy
czego dyszy? :shock:
DragonAtelier pisze:jest rowniez pofalowany a winien byc gladziutki jak pupa niemowlaka
Tak, wygląda na wilgotny.
Mam teraz jedną taką szpulę do suszenia (DD PET-G Aluminiowy) która robi dokładnie to samo.
DragonAtelier
DragonAtelier
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 17
Rejestracja: 07 kwie 2022, 11:58
x 2

Re: Fiberlogy czarny PETg - czy faktycznie wilgotny?

Post autor: DragonAtelier »

dziobu pisze: czego dyszy? :shock:
U mnie z nomenklatura drukarska caly czas ciezko, w szczegolnosci jak szukam odpowiednika w j.polskim :lol:
Chodzilo mi o ten paseczek ktory wychodzi z dyszy po zaladunku filamentu. Czy to czasem nie nazywa sie „nozzle priming” ?
dziobu pisze: Tak, wygląda na wilgotny.
Mam teraz jedną taką szpulę do suszenia (DD PET-G Aluminiowy) która robi dokładnie to samo.
Tak tez myslalem. Podsusze przez nocni zobacze czy poskutkowalo
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8940
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5872
Kontakt:

Re: Fiberlogy czarny PETg - czy faktycznie wilgotny?

Post autor: dziobu »

DragonAtelier pisze:U mnie z nomenklatura drukarska caly czas ciezko, w szczegolnosci jak szukam odpowiednika w j.polskim :lol:
Chodzilo mi o ten paseczek ktory wychodzi z dyszy po zaladunku filamentu. Czy to czasem nie nazywa sie „nozzle priming” ?
Owszem, tak się nazywa czyszczenie czy zalewanie dyszy. Natomiast to co wylatuje to nitka filamentu.
Poza tym "nozzle priming" to chyba czasownik.
dziobu pisze:Tak tez myslalem. Podsusze przez nocni zobacze czy poskutkowalo
U mnie pomaga. Ciekawostką jest to, że filamenty trzymam razem w zbiorczych pudłach a suszyć muszę wybrane szpule. I to nie tak że kiedyś w międzyczasie ją trzymałem osobno czy coś. Nie. Kupuję, rozpakowuję, drukuję i jest OK. Wrzucał do pudła na miesiąc razem z ~5 innymi szpulami. Wyciągam i jest wilgotny. Tylko ten. I nie jest to powtarzalne jeśli chodzi o układ materiał-kolor.
DragonAtelier
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 17
Rejestracja: 07 kwie 2022, 11:58
x 2

Re: Fiberlogy czarny PETg - czy faktycznie wilgotny?

Post autor: DragonAtelier »

Dzieki za sugestie. Dam znac jutro czy po nocy suszenia jest efekt.
matikyle
Postów w temacie: 1
Posty: 119
Rejestracja: 03 maja 2019, 17:17
Lokalizacja: Zabrze
x 24

Re: Fiberlogy czarny PETg - czy faktycznie wilgotny?

Post autor: matikyle »

Jak kupiłem szpulę pet-g od fiberlogy na masterspoola to w środku była ulotka zalecająca suszenie. Teraz już wiem dlaczego.
DragonAtelier
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 6
Posty: 17
Rejestracja: 07 kwie 2022, 11:58
x 2

UPDATE

Post autor: DragonAtelier »

UPDATE: po calonocnym suszeniu, druk wyglada jak powinien. Dziekuje wszystkim za porady/opinie/sugestie.
Rada dla „potomnych” na przyszlosc. Pomimo iz filament nowy i ledwo wyciagniety, prenomowanego producenta, przesuszony przez 6h przed uzyciem….czasem wymaga dluzszego suszenia. Nie szukajcie przyczyn gdzie indziej…najpierw wysuszcie filament porzadnie!
matikyle pisze:Jak kupiłem szpulę pet-g od fiberlogy na masterspoola to w środku była ulotka zalecająca suszenie. Teraz już wiem dlaczego.
to wiem. Ja każdy filament susze przez około 6h po wyciągnięciu z pudła. Ale tego się nie spodziewałem że 6h będzie za mało.
d2f
Postów w temacie: 1
Posty: 82
Rejestracja: 25 paź 2018, 18:21
x 33

Re: Fiberlogy czarny PETg - czy faktycznie wilgotny?

Post autor: d2f »

A jak szuszysz te 6h?
Bo może wcale się nie suszy?
Ja niestety nie miałem jeszcze potrzeby suszenia, ale najwięcej drukuję obecnie z abs, później tpu, później pla. Petg ostatnio drukuję bardzo mało, z jakiegoś powodu..
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”