Skr Mini V1.1 + Bl Touch

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Avim
Postów w temacie: 18
Posty: 27
Rejestracja: 18 sie 2022, 20:22

Skr Mini V1.1 + Bl Touch

Post autor: Avim »

Witam. Mam problem z czujnikiem Bl Touch od Trianglelab. Zbudowałem drukarkę typu delta i wgrałem oprogramowanie Marlin 2.1.x, dodałem z różnych poradników wszystko co trzeba dodać w konfiguracji dla Bl Touch.
Na płycie SKR Mini v 1.1 używam pinów PB9 dla Z_MIN_PROBE oraz PB8 dla SERVO0 (Ze względu na to, że piny od endstopów mają filtry RC i mogą fałszować odczyty), są one umieszczone na złączu EXP2.
Po włączeniu drukarki czujnik reaguje poprawnie, wysuwa sondę i chowa dwukrotnie, ale gdy już chcę poziomować, to jedzie z schowaną do Z max, podnosi się o 5/10mm i trzykrotnie wysuwa i chowie sondę, a następnie wyrzuca błąd M999. Szukałem na różnych forach i nigdzie nie znalazłem pomocy.
Następnie chciałem zobaczyć, czy czujnik działa, wpisałem komendę 43 S1 i niby wszystko było okej, miałem aktywować szpilkę, ta załapała po 1mm podniosła się, test zakończony pozytywnie, więc ponownie wykonałem poziomowanie tym razem podłożyłem coś pod sondę, tak by się miała o co zatrzymać. Sonda zrobiła podobny manewr, jak poprzednio czyli zjazd do Z_MIN, podniesienie o 5/10mm, wypuszczenie sondy.
I tu pojawił się problem z którym nie mogę sobie poradzić. Szpilka trzykrotnie opuszcza się, ale nie chce odbijać, po prostu 3 razy uderza w stół, wyrzuca błąd m999 i na tym koniec. Sprawdzałem stany endstopów i Z_MIN jest zawsze triggered, kable sprawdzałem są okej, dodawanie bl touch w marlinie też kilka razy testowałem na różnych konfiguracjach i to samo. Ma ktoś jakiś pomysł co może być nie tak? To chyba moja ostatnia szansa na ratunek, bo już nie wiem gdzie szukać pomocy.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 12
Posty: 1600
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 369

Re: Skr Mini V1.1 + Bl Touch

Post autor: Jarewa »

Nic nie piszesz o zachowaniu się diody w czujniku a szkoda bo to najważniejsze...

I czy grzebałeś w tej śrubce do igły??
Avim
Postów w temacie: 18
Posty: 27
Rejestracja: 18 sie 2022, 20:22

Re: Skr Mini V1.1 + Bl Touch

Post autor: Avim »

Jarewa pisze:Nic nie piszesz o zachowaniu się diody w czujniku a szkoda bo to najważniejsze...

I czy grzebałeś w tej śrubce do igły??

Tak, grzebałem, bo radzili lekko dokręcić, jak nie łapała.
Kolory za chwilę sprawdzę, muszę tylko wyjąć czujnik, bo jest trochę zabudowany i nie widać niebieskiej diody.
Avim
Postów w temacie: 18
Posty: 27
Rejestracja: 18 sie 2022, 20:22

Re: Skr Mini V1.1 + Bl Touch

Post autor: Avim »

Po włączeniu zasilania czujnik 2 razy wysuwa i chowa szpilkę, następnie świeci na czerwono oraz niebiesko. Następnie wysuwa się ponownie świeci tylko niebieska dioda, chowa się i świeci już ciągle czerwona z niebieską, ledwie widoczną diodą. Przy komendzie M43 S1 wysuwa sondę, gdy jest wysunięta świeci tylko niebieska dioda, po wsunięciu obie. Przy poziomowaniu świecą obie, dojeżdża do Z_Max, podnosi się, jedzie niżej, czujnik łapie dość późno, podnosi się, drukarka opuszcza sondę jeszcze raz, wtedy mruga na czerwono i wyskakuje błąd M999.

Tak przy okazji zapytam, da się ustawić w config, aby drukarka jechała z wysuniętą sondą cały czas w dół? Wydaje mi się to bezpieczniejsze, niż Z_max, a następnie wysunięcie.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 12
Posty: 1600
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 369

Re: Skr Mini V1.1 + Bl Touch

Post autor: Jarewa »

To test przechodzi czujnik sprawny. W konfiguracji coś pomieszałeś bo właśnie powinno jechać z wysuniętą dokładnie to przy homing Z powinno 10mm w górę wysunąć igłę i zjeżdżać w dół.

Powiedz co zmieniałeś z tych poradników co znalazłeś. I wrzuć plik configuration.h
Avim
Postów w temacie: 18
Posty: 27
Rejestracja: 18 sie 2022, 20:22

Re: Skr Mini V1.1 + Bl Touch

Post autor: Avim »

To dopiero jutro dam radę niestety, ale configuration oraz configuration. Adv zmieniałem. Odkomentowałem bltouch dodałem servo0 pin oraz pin który ma być używany jako endstop. Poziomowanie 3 Point oraz menu do niego z sekcji delta. Z probing babysteps dodałem w adv, i zmieniałem położenie sondy względem dyszy, marginesy, servo dellay 300 nie ruszałem. Były jeszcze 4 ustawienia w poziomowaniu i chyba z 10 na 5 w jednym dałem. Wiecej nie pamiętam. Jutro wrzucę pliki od konfiguracji. A czy to normalne, że na komendzie m119 z ma zawsze triggered?
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 12
Posty: 1600
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 369

Re: Skr Mini V1.1 + Bl Touch

Post autor: Jarewa »

Avim pisze: A czy to normalne, że na komendzie m119 z ma zawsze triggered?
Tak, triggered to stan wysoki (marlin rozpoznaje dwa stany OPEN/TRIGGERED), czujnik wysyła krótki sygnał, ściąga sygnał do masy będzie wtedy open. Albo jak błąd czujnika co możesz wymusić wystarczy przy włączeniu przytrzymać igłę dioda będzie migać a w m119 zgłosi jako open.
Avim
Postów w temacie: 18
Posty: 27
Rejestracja: 18 sie 2022, 20:22

Re: Skr Mini V1.1 + Bl Touch

Post autor: Avim »

Właśnie tutaj jest problem, bo jest triggered, nawet jeśli czujnik jest całkowicie odłączony. Zamienić logiki też się nie da, bo błąd wyrzuca, że bltouch wymaga wartości false. Ale gdy skomentowałem bltouch, zrobiło się na open. Dość dziwne.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 12
Posty: 1600
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 369

Re: Skr Mini V1.1 + Bl Touch

Post autor: Jarewa »

Przeciesz pisałem że tak ma być. To jest prawidłowo...
Avim
Postów w temacie: 18
Posty: 27
Rejestracja: 18 sie 2022, 20:22

Re: Skr Mini V1.1 + Bl Touch

Post autor: Avim »

Ok, wybacz źle przeczytałem. Wieczorem będę miał możliwość wstawienia config.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”