Oś Z na paskach vs śruby

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Arti44
Postów w temacie: 2
Posty: 16
Rejestracja: 21 lip 2022, 22:29
x 2

Oś Z na paskach vs śruby

Post autor: Arti44 »

Mam pytanie do bardziej doświadczonych forumowiczów/ek. W tanich drukarkach napęd osi Z oparty jest na śrubach trapezowych, co jest dość oczywiste że względu na ich niską cenę. Wadą tych śrub jest niska precyzja wydruku (ze względu na ich jakość), oraz niska prędkość maksymalna (ale całkiem wystarczająca do tanich i wolnych drukarek). Ale są tanie, powszechnie dostępne i w razie przerwania wydruku os Z nie opada nawet pod dużym ciężarem.
Śruby kulowe to "wersja deluxe" - bardzo precyzyjne (dla jakościowych śrub oczywiście), niemal bezobsługowe, dużo szybsze od trapezowych. Ale przy tym chyba najdroższe rozwiązanie.
Z tego co obserwuję teraz trwa moda na oś Z na paskach. Owszem, paski są najszybsze, nie przenoszą wibracji, ale przy tym wymagają przekładni redukcyjnych aby zwiększyć precyzję, silników z hamulcem aby stół/głowica nie opadała w razie braku prądu. Uwzględniając koszt przekładni i silników z hamulcem nie są dużo tańsze od śrub kulowych. Przy tym konstruktorzy starają się zredukować długość pasków w osiach x i y, a w zamian za to dają długie paski w osi Z.

Po tym przydługim wstępie przechodzę do pytania. Czy ktoś z forumowiczów porównywał na tym samym, lub podobnym, sprzęcie oba rozwiązania - paski i śruby kulowe? Co wypadało w praktyce lepiej?

I od razu pytanie dodatkowe - o prowadnice liniowe. W osi X i Y szyna ma oczywistą przewagę, bo wystarczy jedna zamiast dwu równoległych walków. Ale w osi Z i tak trzeba dać 2 lub 3 prowadnice, zarówno szyny jak i wałki. Po co więc dawać dużo droższe szyny zamiast wałków? Czego nie dostrzegam?
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Oś Z na paskach vs śruby

Post autor: Berg »

1. z tą szybkością śrub kulowych to nie do końca - zależy jakie, o jakim skoku. Do śrub kulowych potrzebny jest znacznie mocniejszy silnik, ze względu na duży opór samej nakrętki, masę (bezwład śruby). Słaby silnik nie będzie działał płynnie i powtarzalnie a w konsekwencji warstwy będą gorsze niż z trapezowej.

2. Czy śruby trapezowe, czy paski, czy kulowe - nie ma znaczenia o ile wykonane jest starannie, zgodnie ze sztuką. Śruby trapezowe wydają się jednak najbardziej optymalne kosztowo a kulowe najmniej.

3. stare budżetowe konstrukcję właśnie były na paskach (albo śrubach metrycznych), śruby trapezowe weszły póżniej jako ta droższa opcja.

Rok 2015:
https://www.youtube.com/watch?v=l6goro9cF8c

https://www.thingiverse.com/thing:730199

4. Wałki vs prowadnice - podobnie starannie wykonane działają dobrze. nie starannie - źle. Przy czym łatwiej moim zdaniem zrobić źle drukarkę na prowadnicach, niż na wałkach. Wałki ciut więcej wybaczają błędów konstrukcyjnych. Za to bardzo dobrze zrobione prowadnice maja szanse działać lepiej.
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 2
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Oś Z na paskach vs śruby

Post autor: panWiadr0 »

Z doświadczenia mogę powiedzieć, że kółka v-slot + paski sprawdzają się bardzo dobrze jako oś Z.

Przekładnia napędzająca taką oś MUSI być koniecznie oparta o zamknięte paski. Przełożenia w zależności od liczby osi i wagi stołu 4-10:1
Jeżeli ktoś twierdzi, że równie dobrze sprawdzi się przekładnia zębata (prosta, kątowa, dowolna inna) to nie ma pojęcia o tym co mówi.
pma_
Postów w temacie: 1
Posty: 148
Rejestracja: 15 wrz 2021, 22:00
x 27

Re: Oś Z na paskach vs śruby

Post autor: pma_ »

A czy paski się nie rozciągają w Z? Bo jak patrzę na Voron 2.x to mam trochę wątpliwości.
Awatar użytkownika
Janek_Porzycz
Postów w temacie: 2
Posty: 743
Rejestracja: 26 wrz 2019, 22:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: K1 Max, Ender 3 V3SE
x 491

Re: Oś Z na paskach vs śruby

Post autor: Janek_Porzycz »

pma_ pisze:A czy paski się nie rozciągają w Z? Bo jak patrzę na Voron 2.x to mam trochę wątpliwości.
Dobre paski (Gates) sie nie rozciagaja. Ja wybralem po analizie roznych wariantow sruby trapezowe zintegrowane z nema 17 a do tego nakretki POM z kasowaniem luzu + prowadnice mgn 12 hiwin
Arti44
Postów w temacie: 2
Posty: 16
Rejestracja: 21 lip 2022, 22:29
x 2

Re: Oś Z na paskach vs śruby

Post autor: Arti44 »

Janek_Porzycz pisze:[...] wybralem po analizie roznych wariantow sruby trapezowe zintegrowane z nema 17 a do tego nakretki POM z kasowaniem luzu + prowadnice mgn 12 hiwin
Napisz proszę, czemu wg. Ciebie śruby zintegrowane są lepsze od tych na sprzęgle lub od takiego rozwiązania jak w tych 2 projektach https://bytechlab.com/content/uploads/2 ... nder-2.jpg
albo rozwiązanie z solidworks https://3ddistributed.com/corexy-3d-pri ... er-motors/
W obu powyższych przypadkach można łatwo w każdej chwili zmienić ustawienie z 1 na 3 (2)silniki, oraz dzięki prostej przekładni uzyskuje się wzrost szybkości.
Dodatkowe pytanie, czemu używasz szyn zamiast walków na osi Z. Jaka jest ich przewaga nad znacznie tańszymi wałami. W osi x i y przewaga szyn jest dla mnie oczywista.
Awatar użytkownika
panWiadr0
Postów w temacie: 2
Posty: 1255
Rejestracja: 25 sty 2019, 14:06
Drukarka: niesforny reprap
x 839

Re: Oś Z na paskach vs śruby

Post autor: panWiadr0 »

pma_ pisze:A czy paski się nie rozciągają w Z? Bo jak patrzę na Voron 2.x to mam trochę wątpliwości.
Gates 10mm na pewno się nie rozciąga. Stół ok 4-5kg
Awatar użytkownika
Berg
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 7569
Rejestracja: 05 lis 2016, 11:57
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Lume, K8400, HC Evo
x 2675

Re: Oś Z na paskach vs śruby

Post autor: Berg »

Dobre paski, na przykład Gates, Magadyne mają dokładnie podane parametry w jakich mają pracować, w tym wzory z których można obliczyć jak się rozciągają.
W przypadku Magadyne, to w ogóle trudno kupić konkretne paski :D. Sprzedawca (przepraszam, konsultant techniczny) na siłę chcę poznać wszystkie wymagania i sam Ci dobrać takie paski, które zapewnią wymagane parametry. Oczywiście zakładane parametry są osiągane jedynie przy zastosowaniu również kół pasowych tej samej firmy.
Awatar użytkownika
Janek_Porzycz
Postów w temacie: 2
Posty: 743
Rejestracja: 26 wrz 2019, 22:15
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: K1 Max, Ender 3 V3SE
x 491

Re: Oś Z na paskach vs śruby

Post autor: Janek_Porzycz »

Arti44 pisze:
Janek_Porzycz pisze:[...] wybralem po analizie roznych wariantow sruby trapezowe zintegrowane z nema 17 a do tego nakretki POM z kasowaniem luzu + prowadnice mgn 12 hiwin
Napisz proszę, czemu wg. Ciebie śruby zintegrowane są lepsze od tych na sprzęgle lub od takiego rozwiązania jak w tych 2 projektach https://bytechlab.com/content/uploads/2 ... nder-2.jpg
albo rozwiązanie z solidworks https://3ddistributed.com/corexy-3d-pri ... er-motors/
W obu powyższych przypadkach można łatwo w każdej chwili zmienić ustawienie z 1 na 3 (2)silniki, oraz dzięki prostej przekładni uzyskuje się wzrost szybkości.
Dodatkowe pytanie, czemu używasz szyn zamiast walków na osi Z. Jaka jest ich przewaga nad znacznie tańszymi wałami. W osi x i y przewaga szyn jest dla mnie oczywista.
Moim zdaniem sruba trapezowa zintegrowana z silnikiem ma ta przewagę że calość jest bardziej kompaktowa i przy dobrym wykonaniu pomijane sa zbedne elemety takie jak sprzeglo. Wszystko oczywiscie zalezy od zastosowania i zalozen projektowych. Szybkosc nie jest tak szalenie istotna w osi Z. Poza tym jest kilka wariantow skoku sruby co daje wybor. Ja u siebie planuje zastosowac wlasnie 3 takie silniki z zintegrowana sruba:

https://a360.co/3A6vr2A

Co do prowadnic liniowych to sa one zdecydowanie bardziej "sztywne" i precyzyjne. Oczywiscie te markowe dobrej jakosci. No ale niestety drogie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”