Zacinanie filamentu w ekstruderze przy włączonej ekstrakcji

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
trucha
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 21
Posty: 87
Rejestracja: 18 wrz 2020, 12:45

Re: Zacinanie filamentu w ekstruderze przy włączonej ekstrakcji

Post autor: trucha »

Andrzej_W pisze: Musisz rozwiązać problem blokowania w hotendzie.
Rozwiniesz/naprowadzisz na jakieś poradniki i artykuły?
majek pisze:
trucha pisze:Rurka rusza się, ponieważ filament jest zmiażdżony i nie jest w stanie się przez nią przecisnąć.
Rurka nie ma prawa się ruszać.
Zamiast tych złączek na których zawsze będą luzy załóż złączki bezluzowe: https://allegro.pl/uzytkownik/TDI-CAD?s ... 0bezluzowa

W delcie też miałem wieczne problemy z retrakcją. Nawet po założeniu nowych 'zwykłych' złączek retrakcja mi wychodziła 6.5mm.
Po założeniu tych złączek mogłem zejść z retrakcją do 3mm na 40cm bowdenie i jest spokój.
Dzięki, zamówiłem do ekstrudera i hotendu.
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 7
Posty: 1592
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 364

Re: Zacinanie filamentu w ekstruderze przy włączonej ekstrakcji

Post autor: Jarewa »

No jak to nie ma jak ma, wystarczy odkręcić śrubę by nitonakrętka się cofa bliżej korpusu..
Screenshot_3.jpg
Screenshot_3.jpg (53.38 KiB) Przejrzano 1109 razy
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1791
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 766

Re: Zacinanie filamentu w ekstruderze przy włączonej ekstrakcji

Post autor: Andrzej_W »

trucha pisze:Rozwiniesz/naprowadzisz na jakieś poradniki i artykuły?
Masz pięć stron swojego wątku z poradami i wskazówkami spokojnie byś problem rozwiązał po dwóch stronach.
U kolegi taki sam ender5 w wersji pro :facepalm: pracuje już dwa lata bez problemów wymieniony został tylko łącznik na ten od TDI-CAD.
Jakość wydruków może nie poraża ale włącza i sobie czasem cos wydrukuje.
Zmieniłeś łącznik na ful metal ale on potrzebuje dobrego chłodzenia i ogarniętej retrakcji bo jak zacznie ci się czopować to efekty są właśnie takie jak u ciebie, czyli radełko rzeźbi w filamencie, nie równa ekstruzja czyli wydruk wygląda jak makaron itp.
Do tego dochodzi słabe fabryczne chłodzenie radiatora które przy fabrycznym zestawie z PTFE daje radę to przy ful metal może powodować że granica strefy gorącej jest sporo wyżej i filament zaczyna blokować się już w radiatorku.
Nawet TDI-CAD wrzucał na forum poprawiony nawiew na radiator bo fabryczny w oryginalnej obudowie tylko wieje mniej więcej w kierunku radiatora.
Możesz mieć wszystko w porządku z tym nowym łącznikiem tylko np. wentylator od chłodzenia hotendu postanowił się zepsuć.
Musisz na spokojnie sobie wszystko sprawdzić.
Zacząłbym od szparki. ( Tak wiem napisałeś ze ogarnięta ale nie zaszkodzi sam potrafię jak składam sobie hotend raz na jakiś czas o czymś zapomnieć)
Potem rurka ptfe i złączki zdemontować i sprawdzić czy filament na sucho przechodzi bez zacięć i blokowania
( Dlaczego ?? bo tanie szybko złączki maja metalowe zaciski w środku które potrafią uszkodzić rurkę ptfe)
Wentylatory
Czy po włączeniu drukarki jak zostawisz ją sobie nagrzaną radiator jest ciepły , gorący lub zimny.
(Do sprawdzenia palcami)
Jarewa pisze:No jak to nie ma jak ma, wystarczy odkręcić śrubę by nitonakrętka się cofa bliżej korpusu..
Niestety nie ten model
tak wygląda dodawany do enderów
extruder.png
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 7
Posty: 1592
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 364

Re: Zacinanie filamentu w ekstruderze przy włączonej ekstrakcji

Post autor: Jarewa »

Ale Andrzeju te zdjęcie co wstawiłem jest z jego drukarki :P
trucha
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 21
Posty: 87
Rejestracja: 18 wrz 2020, 12:45

Re: Zacinanie filamentu w ekstruderze przy włączonej ekstrakcji

Post autor: trucha »

Andrzeju, pierwsza strona dotyczy heabreak'a - kupiłem full metal, ale później napisałem, że zamówiłem zgodnie z rekomendacją ten od TDI z rurką i go wymieniłem. Na drugiej stronie pojawia się temat słabego chłodzenia, ale w powiązaniu z heatbreakiem, założyłem; zapewne błędnie;, że jeżeli zmienię go na ten od TDI, to chłodzenia zmieniać nie trzeba. Następnie był problem z szorowaniem po stole, co udało się rozwiązać zmieniając sposób wypełnienia na inny. Dzisiaj zamówiłem złączki na te przykręcane i będę w dalszym ciągu weryfikował. Zdaję sobie sprawę, że dla osób biegłych w temacie naprawa zajęłaby kilka/naście godzin, ja natomiast tej konkretnej drukarki uczę się od podstaw i nigdy nie prosiłem o gotowe rozwiązanie, zawsze starałem się o podesłanie (po wcześniejszym googlowaniu lub szukaniu na forum) artykułu lub filmu. Niemniej jednak dziękuję serdecznie za pomoc i zaangażowanie, mam nadzieję, że w końcu uda mi się zwalczyć wszelakie problemy i być może za jakiś rok-dwa będę w stanie podobnie jak Wy wspomóc nowych użytkowników forum.

Zacznę raz jeszcze, na spokojnie weryfikować wszystkie opisane tu problemy, być może gdzieś jednak popełniłem błąd. A może koniec końców nie uda mi się go rozwiązać w bieżącej konfiguracji i będę musiał zamówić inny hotend/ekstruder, co nie jest absolutnie żadnym problemem, bo gdybym chciał kupić i drukować, to wydałbym więcej na coś innego, a ja chcę trochę poszperać jednak, podłubać i pobawić się, aby mieć wiedzę również w zakresie samej budowy drukarki :)
trucha
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 21
Posty: 87
Rejestracja: 18 wrz 2020, 12:45

Re: Zacinanie filamentu w ekstruderze przy włączonej ekstrakcji

Post autor: trucha »

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi!
Na tą chwilę wydrukowałem sobie bieda-wersję directa, tj. podstawkę umieszczoną nad hotendem w celu skrócenia maksymalnie rurki. Na tą chwilę drukuje dobrze, nie schodziłem z retrakcją, popróbuję jeszcze tak jak jest. W przyszłości planuję zakup BMG i lepszego chłodzenia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”