Filament dla początkującego.

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
MaciekMM
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 15
Rejestracja: 29 lis 2022, 11:29
Lokalizacja: Szczecin

Filament dla początkującego.

Post autor: MaciekMM »

Cześć, witam Wszystkich.
Od jakiegoś czasu zastanawiałem się nad zakupem drukarki 3d, aby drukować niezbyt skomplikowane i niewielkie (2-8cm) elementy architektoniczne.
np: element 3x3cm
mini.png
element do 7cm długości:
bok.png
bok.png (201.78 KiB) Przejrzano 1588 razy
Nie mając możliwości wstawienia drukarki żywicznej (mieszkanie), chciałem kupić Artillery Hornet (budżet przewidywał max. 800zł). Przeczytawszy jednak kilka postów, zdecydowałem przekroczyć budżet i zamówiłem (mam nadzieję, że słusznie) Genius Pro.
Elementy, które będę drukował, są zazwyczaj 2 kolorowe. Dół brązowy, góra czarna/grafitowa. Większość będzie brązowe, więc postanowiłem drukować wszystko w brązie, a malować górne części.
Mam pytanie o filament PLA (nie potrzebuję raczej nic mocniejszego) : który powinien sprawiać najmniej problemów w tym kolorze? W ofercie Devil Design jest brązowy (RAL 8016), znalazłem również teoretycznie łatwiejszy w drukowaniu firmy Fiberlogy z dopiskiem Easy. Czytając informacje o drukarkach 3d, wiem, że najpierw maszyna musi przyjść w jako takim stanie, następnie po utracie części owłosienia głowy może uda mi się ją ustawić. Czytałem o możliwym zawilgoceniu filamentu, możliwych jego nierównościach, tym, że któryś lepiej płynie (wkrótce zobaczę co to oznacza) itp. Teoretycznie można sugerować się ceną, ale czasami nie warto przepłacać. Chcąc jednak wyeliminować przynajmniej jedną z przyczyn złego wydruku proszę o poradę, jaki na start w tym kolorze najlepszy.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 1753
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 745

Re: Filament dla początkującego.

Post autor: Andrzej_W »

Jeszcze mi się nie trafił wilgotny PLA.
Używam tańszych producentów ale jak chciałem wydrukować element w którym mi zależało na dokładności kupilem od DD. Kupując filament od sprawdzonego producenta eliminujesz jedną niewiadomą czy drukarka jest zła czy filament przy ewentualnych problemach z wydrukami.
MaciekMM
bukszpryt
Postów w temacie: 2
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 100

Re: Filament dla początkującego.

Post autor: bukszpryt »

Póki co PLA używałem od 3 producentów. 3DActive, DD i Sunlu.
3DActive jest do niczego, z DD nie było żadnych problemów, ale jest drogawy, Sunlu bez problemów, a trafiłem go na niezłej promocji za około połowę ceny DD.
MaciekMM
Awatar użytkownika
majek
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 769
Rejestracja: 28 gru 2020, 18:17
Drukarka: EZT-3D T1, vn-corexy
x 441

Re: Filament dla początkującego.

Post autor: majek »

Ja bym tu jedną rzecz dopowiedział, bo temperatury na zewnątrz już bywają ujemne - kupiłem kiedyś filament PLA (jakiś prawie noname) do paczkomatu i poleżał sobie tam chwilę na mrozie. Później łamał się nawet leżąc na szpulce. Śledztwo wykazało, że najprawdopodobniej powodem było właśnie przemrożenie filamentu - jeżeli był trochę zawilgocony, to w sumie w miarę logicznie.

Co ciekawe, to DD też zrobił testy zamrażalki na swoich filamentach i tam tego efektu nie udało się zreprodukować. Sądząc po wątku o łamiącym się matowym filamencie, to może to też zależeć od dodatków jakie dany producent filamentu stosuje.

Ja osobiście jednak w zimie preferuję sklep stacjonarny przy zakupach PLA ;) Albo sprawdzam prognozę pogody przez zakupem :DD
MaciekMM
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 3
Posty: 3204
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1576

Re: Filament dla początkującego.

Post autor: morf »

Abstrahujac od tematu PLA i nie chcąc Ciebie zniechecac; te modele niezbyt nadaja sie do druku FDM.
Chyba ze jakos sprtynie podzielisz je na czesci, np. dach osobno, filary osobno itp.

Nie mowie oczywiscie ze ich nie nie da wydrukowac.
MaciekMM
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
rafly
Postów w temacie: 4
Posty: 196
Rejestracja: 04 paź 2022, 21:08
x 99

Re: Filament dla początkującego.

Post autor: rafly »

Fiberology. Co do modeli, jak wyzej, beda problematyczne w druku.
MaciekMM
FDM: Creality CR-10 Smart Pro, Raise E2, RatRig v-core 500
DLP/LCD: Wanhao Duplicator D7, Anycubic Photon Ultra, Creality Halot Mage
https://www.printables.com/pl/@RflStcn_1422713
:piwo:
Awatar użytkownika
kaluza
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 120
Rejestracja: 17 sty 2021, 18:45
x 35

Re: Filament dla początkującego.

Post autor: kaluza »

Z takimi modelami to tylko żywica inaczej znienawidzisz druk 3d a i przy żywicy będzie wymagało dobrego przemyślenia.
Z materiałów to polece PLA DD i plastspawu(bardzo średnia półka ale pod duże projekty jak dla mnie idealny cena/jakość chodź często zmienne parametry i polecam kupować po pare kg starczy profil na dłużej :D )
Awatar użytkownika
MaciekMM
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 8
Posty: 15
Rejestracja: 29 lis 2022, 11:29
Lokalizacja: Szczecin

Re: Filament dla początkującego.

Post autor: MaciekMM »

Dziękuję za odpowiedzi. Aby wstępnie wykluczyć choć jeden z powodów, dla których wydruki byłyby słabe zainwestuję w lepszy filament. Nie mając potrzeby drukowania (póki co) kilometrów filamentu wydaje się sensownym dołożyć do jakości. Mam jeszcze pytanie o kolor - korzystał ktoś z brązowego? Ma (kolor filamentu) jakiś wpływ na wydruk? Jak słusznie zauważyliście na zdjęciach jest sporo kratownic (wszystkie mają być drukowane na płasko jako osobne części). Ta mała pagoda to 3 osobne wydruki. Załączam bramę (Tori) na której będzie widać jakość, której oczekuję.
Tori.png
Zabudowa, którą chcę drukować powinna wyglądać jak "stara". Budynki mają być trochę nadgryzione zębem czasu.

Wiem, że powinienem kupić coś na żywicę, niestety warunki na to nie pozwalają.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 4
Posty: 8909
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Filament dla początkującego.

Post autor: dziobu »

MaciekMM pisze:Dziękuję za odpowiedzi. Aby wstępnie wykluczyć choć jeden z powodów, dla których wydruki byłyby słabe zainwestuję w lepszy filament. Nie mając potrzeby drukowania (póki co) kilometrów filamentu wydaje się sensownym dołożyć do jakości.
Dopóki nie jesteś świadom z czym to się wiąże to zawsze warto dołożyć do jakości.
Bywa że uwalony wydruk to większe koszty niż kasa zaoszczędzona na szpuli.
MaciekMM pisze:Mam jeszcze pytanie o kolor - korzystał ktoś z brązowego? Ma (kolor filamentu) jakiś wpływ na wydruk?
Ja mam jakieś różne brązowe ale akurat tu nie ma problemu. Ogólnie - im jaśniejszy barwnik tym gorzej (tym więcej barwnika a mniej właściwego materiału). Za najgorszy kolor uchodzi zwykle biały.
MaciekMM pisze:(...)na której będzie widać jakość, której oczekuję.
To nie tak że FDM to jedna klasa jakości. Możesz założyć dyszę 0.15/0.2 i też ładnie drukować drobnicę albo większe rzeczy z większą rozdzielczością. Tu w sumie boli głównie czas.

Tu masz na szybko rzeczy z dyszy 0.2:
viewtopic.php?f=9&t=1090&p=141322&hilit=0%2C2#p141322
viewtopic.php?f=9&t=1090&p=135851&hilit=0%2C2#p135851
viewtopic.php?f=9&t=1090&p=144836&hilit=0%2C2#p144836

Oczywiście im mniejsza dysza tym mniejsza tolerancja na jakieś śmiecie w filamencie. Tym samym dla 0.2 dobry filament to podstawa; nie jest to szczególny problem bo schodzi on bardzo powoli.
MaciekMM
Awatar użytkownika
rafly
Postów w temacie: 4
Posty: 196
Rejestracja: 04 paź 2022, 21:08
x 99

Re: Filament dla początkującego.

Post autor: rafly »

Wyglad faktury nadaje sie w postprocesie, mozesz te modele lakierować, powlekac zywica, szlifować, malowac itp. Wszystkie techniki modelarskie sa ok. Dach pagody moze byc problemowy, zalezy jaka wielkosc tego bedzie. Tak, filamenty w roznych kolorach moga sie roznie drukowac. Moim zdaniem najrówniejsza linie ma fiberology easy pla ale w DD malo drukwoalem. Te dd, ktore mialem, Tez byly ok raczej wiec tez mozna w ciemno kupowac. Brazowy filament to akurat troche wyzwanie, sam poszukuje jakiegos fajnego, nie w kolorze kupy tylko bardzie czekoladowy ale to co znalazłem, jaki print-me ecoline, jest średnie jak na razie wiec podlaczam sie do pytania :)
Ostatnio zmieniony 29 lis 2022, 19:38 przez rafly, łącznie zmieniany 2 razy.
FDM: Creality CR-10 Smart Pro, Raise E2, RatRig v-core 500
DLP/LCD: Wanhao Duplicator D7, Anycubic Photon Ultra, Creality Halot Mage
https://www.printables.com/pl/@RflStcn_1422713
:piwo:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”