MINIMALNA temperatura pomieszczenia

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
J.A.
Postów w temacie: 6
Posty: 229
Rejestracja: 09 gru 2022, 22:37
Drukarka: JAKIŚSZEŚCIAN
x 47

MINIMALNA temperatura pomieszczenia

Post autor: J.A. »

Przeszukałem forum pod kątem minimalnej temperatury w jakiej powinna pracować drukarka. I albo słabo szukałem, albo nie ma.
Moja drukarka (AC i3 mega) stoi w pracowni, w której obecnie nie ma więcej niż 10-12 °C. Znaczy jak ja tam jestem to podgrzewam pomieszczenie do 18 °C. Ale przez większość czasu jest jak wyżej.
Małe wydruki, które robię w czasie gdy jestem w pracowni, wychodzą ok, ale zostawienie czegoś na dłuższe drukowanie, zawsze kończy się w najlepszym razie uśmiechem na wydruku, albo wręcz jego zniszczeniem, mniej więcej w okolicach 30-40 mm w osi Z obiekt się odkleja, nie zależnie czy o małej czy większej powierzchni, niezależnie czy z warstwą adhezji czy bez (nie używałem jeszcze kleju) i powstaje sztuka nowoczesna.
Ale czas do meritum, czy taka temperatura otoczenia może być przyczyną odklejania się obiektu?
Jeżeli tak, to czy na zasadzie "Kowalski Opcje", z tego co jest akurat w szufladzie, czyli duży karton postawić nad drukarką wyciąć w nim kilka wentylacyjnych otworów i liczyć, że pomoże?
W chwili obecnej nie drukuję nic konkretnego, poza jakimiś drobiazgami. Poznaję technologię, poznaję program do modelingu 3D, poznaję plasterkownicę (w Cura też jest co ustawiać). Uczę się.
Nie drukuję łódek, figurek z gier ...
Awatar użytkownika
Jarewa
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1593
Rejestracja: 26 sty 2021, 22:16
Lokalizacja: Głogów
x 365

Re: MINIMALNA temperatura pomieszczenia

Post autor: Jarewa »

AC i3 mega ma podgrzewany stół wiec to raczej wina zbyt słabej temperatury stołu i kleika. No chyba że drukujesz ABS? ale myślę że raczej PLA/PETG
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: MINIMALNA temperatura pomieszczenia

Post autor: dziobu »

J.A. pisze:niezależnie czy z warstwą adhezji czy bez (nie używałem jeszcze kleju)
No to użyj. Do tego jest.
J.A. pisze:Jeżeli tak, to czy na zasadzie "Kowalski Opcje", z tego co jest akurat w szufladzie,
Użyj jakiegokolwiek kleju i nie dziaduj.
Komora w drukarce to rozwiązanie jednych problemów przy pomocy innych.
J.A. pisze:poznaję plasterkownicę (w Cura też jest co ustawiać)
Slicera. Wiem że to mało polskie, ale "slicera" używaj.
I zmień sobie język na angielski - łatwiej ogarnąć co tam się dzieje i co za co odpowiada w tymże języku niż po tłumaczeniu.
morf
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 2
Posty: 484
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 167
Kontakt:

Re: MINIMALNA temperatura pomieszczenia

Post autor: Igor »

Przy 12*C (tyle mi właśnie wskazuje termometr i fakt że mi "para z ust nie leci") używam komory z nieco przymkniętymi drzwiami do PLA i PETG. Komora służy głównie jako parawan przeciw podmuchom. Przy użyciu kleju DD, w takiej temperaturze pomieszczenia mogę ustawić stół na 30* dla PLA i działa. PLA muszę czasem użyć do wydruków prototypowych. Niby mam prusowską płytę pokrytą PEI ale dzięki klejowi skończyło się żonglowanie płytami i nie przejmuję się że mi PETG zniszczy płytę nadmiarową adhezją. Jedynie jeden nieznany materiał dostany od kumpla, nie trzyma mi i się uśmiecha.

dziobu pisze:I zmień sobie język na angielski - łatwiej ogarnąć co tam się dzieje i co za co odpowiada w tymże języku niż po tłumaczeniu.
A to jest jedna z najlepszych rad przy używaniu komputera w ogóle, nie tylko slicera. Bardzo ułatwia korzystanie z oprogramowania i materiałów na jego temat.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
J.A.
Postów w temacie: 6
Posty: 229
Rejestracja: 09 gru 2022, 22:37
Drukarka: JAKIŚSZEŚCIAN
x 47

Re: MINIMALNA temperatura pomieszczenia

Post autor: J.A. »

dziobu pisze:
J.A. pisze:Jeżeli tak, to czy na zasadzie "Kowalski Opcje", z tego co jest akurat w szufladzie,
Użyj jakiegokolwiek kleju i nie dziaduj]
Nie dziaduję, tylko nie wiem jakiego kleju użyć.
dziobu pisze: Komora w drukarce to rozwiązanie jednych problemów przy pomocy innych.
Jakiś strzęp informacji dla takich co chcą wiedzieć dla czego, a nie tylko "weź to", "połóż tam" etc. coś więcej na ten temat? Jakie problemy generuje obudowa?
dziobu pisze:
J.A. pisze:poznaję plasterkownicę (w Cura też jest co ustawiać)
Slicera. Wiem że to mało polskie, ale "slicera" używaj.
Tank zamiast czołg? Car zamiast samochod? Plane zamiast samolot? ...
dziobu pisze: I zmień sobie język na angielski - łatwiej ogarnąć co tam się dzieje i co za co odpowiada w tymże języku niż po tłumaczeniu.
Nie wiesz jaki mam ustawiony język, więc skąd przypuszczenie, że nie angielski?
Igor pisze:
dziobu pisze:I zmień sobie język na angielski - łatwiej ogarnąć co tam się dzieje i co za co odpowiada w tymże języku niż po tłumaczeniu.
A to jest jedna z najlepszych rad przy używaniu komputera w ogóle, nie tylko slicera. Bardzo ułatwia korzystanie z oprogramowania i materiałów na jego temat.
Być może byłaby dobra, gdyby moim pierwszym komputerem był jakiś nie daj Boże hp z windows 11 w wersji edu.

Dziękuję za rady mimo ich gimnazjalnej zwięzłości.
Nie drukuję łódek, figurek z gier ...
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: MINIMALNA temperatura pomieszczenia

Post autor: dziobu »

J.A. pisze:Nie dziaduję, tylko nie wiem jakiego kleju użyć.
DD, Dimafix, Hegron (tak, lakier do włosów), klej w sztyfcie (zielony Scotch).
Można się tego dowiedzieć w niecałą minutę grzebania w sieci. Zresztą nie pytałeś o to. A nikt nie będzie wnikał w rozwiązywanie problemów które od dawna nie istnieją po zastosowaniu stosownych środków. Zwyczajnie szkoda do tego wracać.

W sytuacjach gdy ktoś konkretnie nie chce kleju, stosuje się liczne podkładki adhezyjne.
J.A. pisze:Jakiś strzęp informacji dla takich co chcą wiedzieć dla czego, a nie tylko "weź to", "połóż tam" etc. coś więcej na ten temat? Jakie problemy generuje obudowa?
A no takie że za wysoka temperatura powoduje wolniejsze stygnięcie materiałów które stygnąć powinny szybko (jak PLA czy TPU) przez co są problemy z nawisami czy szczegółami także nie mając szczególnie szczęścia potencjalnie wymieniasz jeden problem na inny. Zresztą nie pytałeś o to, a o coś co rozwiązuje się w inny sposób; jw.
Można się tego dowiedzieć w niecałą minutę grzebania w sieci.
J.A. pisze:Tank zamiast czołg? Car zamiast samochod? Plane zamiast samolot? ...
I do tego przystawiasz parę "slicer zamiast plasterkownica"? Poważnie? Sprawdziłeś chociaż co to jest plasterkownica?
q1.png
Formalnym tłumaczeniem słowa "slicer" jest "szatkownica", tyle że w języku polskim to słowo się nie przyjęło w kontekście druku 3D. Tak samo jak "krajalnica" używana przez niektórych językowych faszystów; i raczej żadne z tych słów nie pozwoli znaleźć w sieci niczego użytecznego dlatego nie poleca się ich używania.
dziobu pisze:Nie wiesz jaki mam ustawiony język, więc skąd przypuszczenie, że nie angielski?
Uznałem że "plasterkownica" to efekt działania jakiegoś nawiedzonego tłumacza Cury czy tam innego programu. Sporo ludzi używa spolszczeń przez co ma potem problem żeby znaleźć odpowiedzi na podstawowe pytania czy korzystać z przewodników. (Nie)stety standardem jest angielski.
J.A. pisze:Dziękuję za rady mimo ich gimnazjalnej zwięzłości.
Spoko. Gimnazjalistom też pomagamy :git:
Andrzej_W, konradsdev1, morf
J.A.
Postów w temacie: 6
Posty: 229
Rejestracja: 09 gru 2022, 22:37
Drukarka: JAKIŚSZEŚCIAN
x 47

Re: MINIMALNA temperatura pomieszczenia

Post autor: J.A. »

dziobu pisze: Zresztą nie pytałeś o to.
J.A. pisze:[...]
A no takie że za wysoka temperatura powoduje wolniejsze stygnięcie materiałów które stygnąć powinny szybko (jak PLA czy TPU) przez co są problemy z nawisami czy szczegółami także nie mając szczególnie szczęścia potencjalnie wymieniasz jeden problem na inny. Zresztą nie pytałeś o to, a o coś co rozwiązuje się w inny sposób; jw.
Można się tego dowiedzieć w niecałą minutę grzebania w sieci.
Ano właśnie nie o to pytałem, metodą internetową natychmiast zobaczyliśmy z głównego tematu.

Ja pytałem co się stanie gdy materiał stygnie ZA SZYBKO. może nie wprost, ale pytanie było o minimalną temperaturę otoczenia w czasie druku co sugeruje właśnie takie konsekwencje.
Skąd takie pytanie? Ano też było. Skoro BEZ KLEJU w temperaturze bliskiej 20 °C nic złego się nie dzieje, a pozostawienie druku na dłużej i powtarzalny monet pojawienia się problemu sugerowało mi, że to właśnie temperatura otoczenia jest za niska. To jest jedyna zmienna.
W sumie pytanie jest nadal aktualne.
Czy jest określona minimalna temperatura otoczenia dla druku 3D?

I nie upieram się by nie stosować kleju. Kupiłem już jak to ładnie nazwałeś "jakiś" klej.
Bo jeżeli hipotetycznie problemem jest temperatura otoczenia, to klej, jest także lekarstwem objawowym, a nie przyczynowym. To taki środek przeciwbólowy na dziurawy ząb. Ząb ciągle jest dziurawy mimo, że nie boli.

A jeżeli chodzi o polską nazwę dla slicera, to najlepsza by była "warstwownica". https://pl.wikipedia.org/wiki/Warstwica Definicja idealnie pasuje do tego co robi.
Nie drukuję łódek, figurek z gier ...
Awatar użytkownika
Pjoter
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2014
Rejestracja: 16 lis 2017, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk
Drukarka: HEVO, MK3S
x 881

Re: MINIMALNA temperatura pomieszczenia

Post autor: Pjoter »

Sądzę że minimalna temp druku to będzie min temp pracy drukarki. Słyszałem o tym że ludzie ustawiali nagrzewnice naprzeciwko Prusy aby ją odpalić w 5C.

Przecież pierwsze zdanie dyskwalifikuje już warstwice jako tlumaczenie slicera. Swoją drogą czemu nie przetłumaczyłeś że używasz Okien 11? Używasz chromu czy ognistego lisa? Czy może piszesz z mądrego telefonu?
Moje wydruki | Thingiverse | PrusaPrinters
Anycubic i3 Mega - sprzedana
HyperCube Evolution #1 - worklog
Ender-2 - sprzedana
Prusa MK3S - odkupiona używana
HyperCube Evolution #2 - szukam na nią miejsca na razie w odstawce
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 5
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: MINIMALNA temperatura pomieszczenia

Post autor: dziobu »

J.A. pisze:Ja pytałem co się stanie gdy materiał stygnie ZA SZYBKO. może nie wprost, ale pytanie było o minimalną temperaturę otoczenia w czasie druku co sugeruje właśnie takie konsekwencje.
To zadaj takie pytanie a nie różnymi teoriami snujesz się wokół.

Jak materiał stygnie to pojawia się deformacja zależna od jego skurczu i różnicy temperatur. Czy za szybko - nie widzę tu związku bo to nie jest funkcja jednej zmiennej.
Skoro w chłodnym miejscu detal stygnie Ci na tyle szybko że nawet PLA się deformuje to zrzucasz wszystko na temperaturę - ale możesz też drukować szybciej, żeby maksymalnie rozciągnąć niekorzystny gradient. Możesz drukować wolniej, żeby go ograniczyć. Albo zmodyfikować model żeby go zniwelować. Czyli wszystkie triki jakie stosuje się przy drukowaniu materiałów z dużym skurczem.

To wszystko i tak zależy od budowy drukarki, dyszy, parametrów druku, filamentu, tego czy stoi w przewiewie... To nie tak że jest gdzieś granica że dla 20°C zadziała a 18°C to już źle. Dla 4°C stopni temperatury otoczenia też wszystko działa - próbowałem.

Ten sam problem dotyczy ABSu; tu jest to samo, tylko lepiej widoczne. Ale jak w lecie ostro przygrzeje (drukarki mam na strychu) to do druku nie zakładam osłon i też jest OK. W zimie nie ma szans. Różnica pomiędzy jednym i drugim to ok 18°C. Niby niewiele (gdzie hotend - 235-290°C) a już wystarczy.
J.A. pisze:Bo jeżeli hipotetycznie problemem jest temperatura otoczenia, to klej, jest także lekarstwem objawowym, a nie przyczynowym. To taki środek przeciwbólowy na dziurawy ząb. Ząb ciągle jest dziurawy mimo, że nie boli.
Chcesz rozwiązać problem w sposób adekwatny do pójścia do dentysty? Zbuduj komorę ze stabilizowaną temperaturą.
Klej w tym wypadku pozwala osiągnąć to samo bo PLA ma niewielki skurcz i niewiele trzeba żeby go zwyczajnie chamsko przytrzymać. Zdarza się że jak podczas druku czegoś rozłożystego jakaś część się odklei to normalnie przykleja się ją np...kropelką. Do szkła. Lepsze to niż tracenie kilku dni pracy drukarki. I znacznie tańsze/prostsze niż budowa drogiej i dość upierdliwej komory, zwłaszcza że problem jest raczej rzadki. Tak na prawdę niewiele osób wychodzi poza PLA/PET a z tym materiałem mało kto ma problemy.
J.A. pisze:A jeżeli chodzi o polską nazwę dla slicera, to najlepsza by była "warstwownica". https://pl.wikipedia.org/wiki/Warstwica Definicja idealnie pasuje do tego co robi.
No ale to dalej nie ma związku z zasadą działania "slicera".
J.A.
Postów w temacie: 6
Posty: 229
Rejestracja: 09 gru 2022, 22:37
Drukarka: JAKIŚSZEŚCIAN
x 47

Re: MINIMALNA temperatura pomieszczenia

Post autor: J.A. »

dziobu pisze:Chcesz rozwiązać problem w sposób adekwatny do pójścia do dentysty? Zbuduj komorę ze stabilizowaną temperaturą.
To dość łatwe i wcale nie takie drogie.
Zgadzam się, że uśmiechnięty wydruk, to nie bolący ząb i nie koniecznie trzeba od razu budować klimatyzowaną komorę, ale znajomość zagadnienia i umiejętność zdiagnozowania przyczyny problemu jest zawsze bardzo cenne.

źródło: https://www.youtube.com/watch?v=tw3T6Da7coA
Załączniki
To wygięcie z filmu jest tylko po lewej stronie, a wypełnienia jest tylko 15%. Po prawej stronie gdzie jest 5 mm grubości, jest praktycznie płasko.
To wygięcie z filmu jest tylko po lewej stronie, a wypełnienia jest tylko 15%. Po prawej stronie gdzie jest 5 mm grubości, jest praktycznie płasko.
tempImage2b4zco.gif (5.72 MiB) Przejrzano 1368 razy
Nie drukuję łódek, figurek z gier ...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”