Anycubic 4Max Pro - podłączenie komponentów

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
bukszpryt
Postów w temacie: 8
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 99

Anycubic 4Max Pro - podłączenie komponentów

Post autor: bukszpryt »

Mam 4maxam który był w nie do końca znanym mi zakresie modyfikowany.
Miał zmienioną płytę sterownika, która została później wymontowana. Została mi oryginalna płytka.
Sam wymieniłem silnik i śrubę osi Z. Poprzedni silnik miał zintegrowaną śrubę, która była dosyć krzywa. Nie znam specyfikacji oryginalnego silnika, "nowy" to stary STP-43D1034. Śruba na Z ma też na pewno inny gwint niż oryginalna.
Nie wiem co jeszcze w tym sprzęcie było dodane/wymienione.

Szukam jakiejś instrukcji jak to wszystko popodłączać. Na stronie producenta znalazłem jedynie "instrukcję" wymiany płytki na taką samą, która sprowadzała się mniej więcej do "odłącz wszystkie kable i podłącz je w te same miejsca".

Takie rzeczy jak wyświetlacz, czy silniki ogarnąłem sam, ale jest tu nieco więcej kabelków i nie bardzo wiem co do czego.
Awatar użytkownika
Andrzej_W
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1791
Rejestracja: 16 lut 2020, 20:25
Drukarka: 3d Pen
x 765

Re: Anycubic 4Max Pro - podłączenie komponentów

Post autor: Andrzej_W »

Te reszta kabelków to pewnie od grzałek i termistorów i do zasilania wentylatorów.
Wszystko powinno być opisane na płycie jak fan temp itp. Na stronie producenta powinien być gdzieś opis wyprowadzeń.
Na forum tez parę osób go miało i ma moze w tematach o nim są jakieś dodatkowe zdjęcia bebechów i przeróbek.
Sprawdź ile zwojów ma śruba i jaki skok bo jak jest inna to trzeba ustawić nowa ilość kroków.
Jak nie znajdziesz specyfikacji silnika to zostanie ci ustawienie jego prądu na oko czyli kręcimy potencjometrem dopóki nie zacznie pracować bez gubienia kroków i nadmiernego grzania.
Do ustawienia prądu będziesz potrzebował zwykły multimetr elektryczny.
mpk
Postów w temacie: 1
Posty: 362
Rejestracja: 27 lis 2019, 00:01
x 102

Re: Anycubic 4Max Pro - podłączenie komponentów

Post autor: mpk »

ło panie...
pierwsze od czego trzeba zacząć, to że ten 4max był przerobiony na 24V, zatem grzałki, wiatraki itd masz właśnie na to napięcie.

dalej zdjęcie jako wskazówka.
do osobnej płytki z przekaźnikiem przycisk z obudowy, wiatrak z filtra i +12/GND/sygnał z trigorilli
całą karetkę masz przez taśmę, więc do płytki pośredniczącej musi wejść grzałka, dwa wiatraki, termistor i silnik ekstrudera.

linie na taśmie, o ile niczego nie popieprzyłem to
+12V
hotend-
motor-a
motor-b
motor-c
motor-d
temp+
temp-
+12V
fan1-
+12V
fan2-
Załączniki
4max-wiring.jpeg
JGFTW
bukszpryt
Postów w temacie: 8
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 99

Re: Anycubic 4Max Pro - podłączenie komponentów

Post autor: bukszpryt »

Część już podłączyłem. Musiałem urzeźbić parę przejściówek jst-dupont, ale na szczęście ostatnio kupiłem cały zestaw końcówek jst, więc daję radę.

Staram się to podłączyć bez powracania do oryginalnego wyświetlacza. Zaciąłem się na podłączeniu czujnika filamentu.

O ile dobrze rozumiem, oryginalnie był podłączony tu:
1.png
co dalej idzie tu do D33:
2.PNG
stąd idzie do złącza zajętego przez wyświetlacz:
3.png
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2470
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 310

Re: Anycubic 4Max Pro - podłączenie komponentów

Post autor: mcxmcx »

możesz podpiąć czujnik filamentu pod dowolna niewykorzystana krańcówkę, i chyba też są jakieś AUX wolne nie wykorzystywane przez wyświetlacz.

(kwestia wyprowadzenia kabelka z tasmy wyświetlacza).
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
bukszpryt
Postów w temacie: 8
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 99

Re: Anycubic 4Max Pro - podłączenie komponentów

Post autor: bukszpryt »

No dobra. Większość bebechów podpięta. Zostało połączenie płytki z przekaźnikiem z trigorillą, o którym wspominał mpk i wiązka 4 kabelków wychodzących górą z karetki, czyli chyba czujnik do poziomowania stołu. Do tego będę musiał dorobić krańcówki, ale tym się już zajmę jak cokolwiek zacznie działać.
Grunt, żeby mi się tu nic nie usmażyło od razu. Chociaż z drugiej strony, jakbym przepalił płytkę, to chyba bym wybebeszył wszystko i od nowa poprzeciągał wszystkie kable, żeby mieć jakieś pojęcie co tu się w ogóle dzieje.

Chyba powinienem kiedyś złożyć drukarkę z jakiegoś kita, zamiast brać gotowce, może bym się czegoś przy tym nauczył.
bukszpryt
Postów w temacie: 8
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 99

Re: Anycubic 4Max Pro - podłączenie komponentów

Post autor: bukszpryt »

Podłączyłem wszystko poza sondą do poziomowania. Podłączyłem prąd i nic. Nawet się wiatrak na zasilaczu nie zakręcił.
mcxmcx
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 2470
Rejestracja: 09 kwie 2017, 21:32
x 310

Re: Anycubic 4Max Pro - podłączenie komponentów

Post autor: mcxmcx »

podłącz zasilanie direct do zasilacza.
Jeżeli przypadkiem podam ceny w GBP to sobie kolego, koleżanko, pomnóż razy pięć.
bukszpryt
Postów w temacie: 8
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 99

Re: Anycubic 4Max Pro - podłączenie komponentów

Post autor: bukszpryt »

Planowałem najpierw odłączyć wszystko od zasilacza poza prądem z gniazdka, żeby sprawdzić, czy wtedy zacznie kręcić własnym wiatrakiem i jak będzie ok, to podłączyć coś, co na pewno działa do niego, żeby sprawdzić, czy wszystko jest ok z samym zasilaczem. Powinien w sumie działać, bo dopiero co kupiony specjalnie pod tę drukarkę.

Tak czy inaczej z dalszym kombinowaniem muszę się chwilę wstrzymać, bo nie mam chyba wolnego kabla, bo podłączałem to kablem od drugiej drukarki, która właśnie pracuje.
bukszpryt
Postów w temacie: 8
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 99

Re: Anycubic 4Max Pro - podłączenie komponentów

Post autor: bukszpryt »

Sam zasilacz działa. Jego wewnętrzny wiatrak nie chodzi, być może uruchamia się przy większym obciążeniu, ale zewnętrzny wiatrak na 24V napędza jak trzeba.
Jedna przyczyna niedziałania wyeliminowana
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”