PLA ASA ABS

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
J.A.
Postów w temacie: 6
Posty: 229
Rejestracja: 09 gru 2022, 22:37
Drukarka: JAKIŚSZEŚCIAN
x 47

PLA ASA ABS

Post autor: J.A. »

W instrukcji mojej drukarki (AC3iM) jest napisane, że służy do wydruków min z PLA i ABS
Z racji tego, że coś co potrzebuję wydrukować w żaden sposób nie może być z PLA (PET też nie), a ABS wymaga komory, to myślałem, że wydrukuję z ASA, ale z kolei ASA nie ma na liście materiałów wspieranych.
Czy to oznacza, że absolutnie nie mogę użyć tego materiału, czy po prostu nie ma go na liście, bo "się komuś zapomniało"?
Czy ten ASA aż tak różni się od pozostałych, że absolutnie nie mogę go użyć?
Nie drukuję łódek, figurek z gier ...
milu_
Postów w temacie: 1
Posty: 15
Rejestracja: 01 lut 2021, 23:27
x 7

Re: PLA ASA ABS

Post autor: milu_ »

Możesz drukować ASA spokojnie - popatrz w kartę charakterystyki i porównaj sobie do PLA/PET/ABS.
Dla przykładu karty DD możesz znaleźć na ich stronie: https://devildesign.com/do-pobrania/
Używane temperatury są podobne dla tych materiałów.
Awatar użytkownika
@GUTEK@
Drukarz
Postów w temacie: 1
Posty: 1178
Rejestracja: 02 lip 2018, 21:45
Lokalizacja: Gliwice
Drukarka: FF Dreamer, CR-10
x 787
Kontakt:

Re: PLA ASA ABS

Post autor: @GUTEK@ »

ASA też wymaga komory.

A nie ma go na liście bo jest mało popularny, z tego powodu producenci go pomijają, tak jak kilkanaście innych materiałów.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: PLA ASA ABS

Post autor: dziobu »

J.A. pisze:W instrukcji mojej drukarki (AC3iM) jest napisane, że służy do wydruków min z PLA i ABS
(...) a ABS wymaga komory
Do większości drukarek piszą że można drukować z PLA/PET/ABS/Nylon/TPU/PC/ch* co jeszcze. Nawet jak to bowden, hotend z PTFE a drukarka nie jest zabudowana.
95% ludzi i tak nie wie czym się to różni i po co drukować czymś innym niż PLA skoro to działa.
J.A. pisze:Czy to oznacza, że absolutnie nie mogę użyć tego materiału
Wszystkim możesz drukować. PEEKiem także. Pytanie czy będziesz w stanie.
Tak samo jak możesz swoim samochodem po torze wyścigowym jechać 300km/h. A czy będzesz w stanie się do tylu rozpędzić to inna sprawa.

Różnice polegają na wymaganiach danego materiału:
(ważne - różni producenci mają różne dodatki do materiałów i np ABS u jednego to nie taki sam ABS jak u innego)
  • część wymaga wysokich temperatur (>250°C) czyli w hotendzie nie możesz mieć rurki teflonowej,
  • niektóre mają właściwości ścierne i potrafią dość szybko zniszczyć (zwłaszcza podłą) dyszę czy nawet radełko,
  • są i takie z brokatem które wymagają dyszy 0.5 albo większej,
  • elastyczniejsze gumy na bowdenie raczej nie pójdą,
  • te z większym skurczem wymagają osłonięcia (komory) albo wręcz dogrzewania,
  • itd.
Całkowicie osobną kwestią jest szkodliwość oparów danego materiału, ale to dalszy i zupełnie osobny problem.

Także zwyczajnie sprawdź cechy materiału którego chcesz użyć, upewnij się że Twoja drukarka to przeżyje i tyle.
Niech zgadnę - potrzebujesz materiał który dopuszcza pracę w temperaturze 100°C?
J.A.
Postów w temacie: 6
Posty: 229
Rejestracja: 09 gru 2022, 22:37
Drukarka: JAKIŚSZEŚCIAN
x 47

Re: PLA ASA ABS

Post autor: J.A. »

@GUTEK@ pisze:ASA też wymaga komory.
To znaczy, że sprzedawcy oszukują (niektórzy), bo piszą, że nie wymaga. Zmartwiłeś mnie.
A nie ma go na liście bo jest mało popularny, z tego powodu producenci go pomijają, tak jak kilkanaście innych materiałów.
Tak przypuszczałem.
Nie drukuję łódek, figurek z gier ...
J.A.
Postów w temacie: 6
Posty: 229
Rejestracja: 09 gru 2022, 22:37
Drukarka: JAKIŚSZEŚCIAN
x 47

Re: PLA ASA ABS

Post autor: J.A. »

dziobu pisze: Całkowicie osobną kwestią jest szkodliwość oparów danego materiału, ale to dalszy i zupełnie osobny problem.
Z tym nie ma problemu. Drukarkę mam w pracowni, dobrze wietrzonej. Nie w sypialni.
Także zwyczajnie sprawdź cechy materiału którego chcesz użyć, upewnij się że Twoja drukarka to przeżyje i tyle.
Niech zgadnę - potrzebujesz materiał który dopuszcza pracę w temperaturze 100°C?
:) 80 °C Wsadziłem do piekarnika nastawionego na 50 °C PLA. Ze skutkiem oczywistym, choć dla mnie było to doznanie po którym świat nie będzie taki sam :D
Nie drukuję łódek, figurek z gier ...
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 2
Posty: 8943
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5873
Kontakt:

Re: PLA ASA ABS

Post autor: dziobu »

J.A. pisze:To znaczy, że sprzedawcy oszukują (niektórzy), bo piszą, że nie wymaga. Zmartwiłeś mnie.
To nie do końca jest jasne.
Drukarki stoją w różnych miejscach; jak masz ją w ciepłym pokoju, w szparze między szafką a ścianą gdzie nie ma obiegu powietrza to spokojnie wydrukujesz ABS/ASA czy nawet Nylon bez komory.

Mam drukarki na strychu. W lecie jest 30-35 stopni. Stoją na uboczu - nikt przy nich nie chodzi. Spokojnie mogę drukować z ABS/ASA bez komory co często mi się zdarza. W zimie nie ma szans.
J.A. pisze:80 °C Wsadziłem do piekarnika nastawionego na 50 °C PLA. Ze skutkiem oczywistym, choć dla mnie było to doznanie po którym świat nie będzie taki sam :D
Zobacz to: https://fiberlogy.com/pl/filamenty/filament-hd-pla/
Inne materiały też możesz wygrzać w piekarniku, z tym że z różnym skutkiem.
lukk
Postów w temacie: 1
Posty: 276
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 138

Re: PLA ASA ABS

Post autor: lukk »

Zależy też dużo od wielkości i geometrii detalu. Generalnie ciężej drukować duże elementy i takie, które mają spory kontakt ze stołem. Ja drukuję bardzo często na Enderze 3 V2 bez komory z ASA na FR4 i nawet duże elementy dość dobrze wychodzą, chociaż przy sporej powierzchni styku ze stołem i sporym wypełnieniu pojawia się oczywiście podwijanie.
Jeżeli chcesz coś wyskotemperaturowego to jest też taki materiał CPE HT od Fiberlogy, rzekomo do 110 stopni.
J.A.
Postów w temacie: 6
Posty: 229
Rejestracja: 09 gru 2022, 22:37
Drukarka: JAKIŚSZEŚCIAN
x 47

Re: PLA ASA ABS

Post autor: J.A. »

@lukk, dobrze wiedzieć, choć raczej obecnie nie przewiduję takich potrzeb.
Nie drukuję łódek, figurek z gier ...
J.A.
Postów w temacie: 6
Posty: 229
Rejestracja: 09 gru 2022, 22:37
Drukarka: JAKIŚSZEŚCIAN
x 47

Re: PLA ASA ABS

Post autor: J.A. »

dziobu pisze:
  • te z większym skurczem wymagają osłonięcia (komory) albo wręcz dogrzewania,
  • itd.
Drukarka stoi w rogu pomieszczenia mojej pracowni (nie w domu), czyli trzy ściany komory już miałem. Dorobiłem pozostałe trzy, zrobiłem to tak, że w ciągu minuty mogę je zdemontować. Zrobiłem wydruk testowy ramka 150x150x5x5. W czasie drukowania pod sufitem komory temperatura ustabilizowała się bardzo szybko na 30 °C z bardzo małą histerezą. Drukowałem z tego: https://allegro.pl/oferta/filament-abs- ... YWY2NmI%3D
Wydruk się ze mnie uśmiał bardzo, mimo użycia na świeżo umytym stole kleju, który b.dobrze się sprawdza przy PLA. Temperatura druku i stołu w przedziale zalecanym przez producenta filamentu 245/95 °C.

No i czego się śmieje? W którym kierunku iść by mu mina zrzedła?
Nie drukuję łódek, figurek z gier ...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”