Anycubic 4Max - głośny przesuw

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
trax3D
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 02 mar 2022, 13:35

Anycubic 4Max - głośny przesuw

Post autor: trax3D »

Cześć
Mój pierwszy post więc witam i pozdraawiam wszystkich!
Od roku jestem posiadaczem Anycubic 4Max - kupiłem używkę bo moje drukowanie to czysta amatorszczyzna i ciekawość technologii
Generalnie drukuje jak dla mnie ok ale jako że ostatnio nieco więcej to irytuje mnie dźwięk który słychać w 1 i 30 sek przy przesuwie w osi Y
Czy może on być efektem źle (nierówno) naciagniętych pasków?
Drukarka dotarła do mnie z zdjetymi paskami i zakałdałem je sam i nie do końca jestem pewien tego czy zrobiłem to jak należy...
Czy ten dziwęk przy przesuwie to efekt zużycia (jeśli tak to czego?) czy nierównego naciagu ?

https://drive.google.com/file/d/16Omv1g ... sp=sharing


Dzięki za wyrozumiałość i pomoc
Pozdrawiam
trax3D
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 02 mar 2022, 13:35

Re: Anycubic 4Max - głośny przesuw

Post autor: trax3D »

W tamtym filmiku jest w 10sekundzie tutaj jest 1 i 30

https://drive.google.com/file/d/16UNyZJ ... share_link
bukszpryt
Postów w temacie: 3
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 100

Re: Anycubic 4Max - głośny przesuw

Post autor: bukszpryt »

brak dostępu do plików na dysku. możesz wrzucić na jakąś stronę ze streamingiem. na streamable.com można chyba wrzucać filmy bez zakładania konta.
Awatar użytkownika
dziobu
Zasłużony
Postów w temacie: 1
Posty: 8908
Rejestracja: 28 gru 2016, 16:38
Drukarka: ZMorph 2.0(S)
x 5842
Kontakt:

Re: Anycubic 4Max - głośny przesuw

Post autor: dziobu »

Albo po prostu zmień uprawnienia dla tych filmów.
bukszpryt
Postów w temacie: 3
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 100

Re: Anycubic 4Max - głośny przesuw

Post autor: bukszpryt »

dziobu pisze:Albo po prostu zmień uprawnienia dla tych filmów.
To najprostsze rozwiązanie, ale jeżeli kolega nie ogarnia uprawnień na dysku goglowym, to jeszcze udostępni za dużo. Bezpieczniejszym rozwiązaniem bywa wrzucenie pojedynczych plików w osobne miejsce.
trax3D
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 3
Posty: 7
Rejestracja: 02 mar 2022, 13:35

Re: Anycubic 4Max - głośny przesuw

Post autor: trax3D »

Awatar użytkownika
grzesiekDe
Postów w temacie: 2
Posty: 7
Rejestracja: 29 sty 2023, 22:27
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Anycubic 4Max Pro
Kontakt:

Re: Anycubic 4Max - głośny przesuw

Post autor: grzesiekDe »

Podpinam się pod temat, również posiadam tą drukarkę i moja również na osi Y wydaje taki sam dźwięk. Jeśli może ktoś podpowiedzieć co może być przyczyną.
Awatar użytkownika
arbaql
Postów w temacie: 1
Posty: 108
Rejestracja: 16 wrz 2021, 20:22
Lokalizacja: Warszawa
Drukarka: Anet A8
x 41

Re: Anycubic 4Max - głośny przesuw

Post autor: arbaql »

Nie posiadam i nie widziałem na oczy tej drukarki więc to tylko gdybanie... Dla mnie to brzmi jak jakiś rezonans, jakby obudowa trzeszczała przy ruchach osi y. I to nie tylko w wymienionych momentach , ale przy każdym ruchu. Ale może to nie być obudowa... Mogło by coś pomóc zdjęcie wydrukowanego detalu - jak wygląda powierzchnia/ściana za którą odpowiedzialna jest oś y. Czy jest taka sama jak na osi x? Czy może ma jakieś "prążki" pionowe albo coś takiego. Czy detal na osi y trzyma wymiary? No i fakt że problem się dubluje w kolejnym egzemplarzu może wskazywać na jakąś wadę fabryczną. Podobne trzeszczenie, lub może wibracje które przy tym mogą się pojawić, robią same silniki osi przy nastawionych dużych akceleracjach i prędkościach. Prawie na pewno trzeszczenia nie będzie słychać przy wolniejszych wydrukach lub po zmniejszeniu akceleracji. Ale może to być jeszcze co innego np pasek idzie krzywo i zahacza "ząbkami" o jakąś powierzchnię lub o skraj rolki napinającej/prowadzącej. Sprawdzić też warto kable/ wtyczki między płytą sterującą a silnikami. Słabe styki też mogą dawać takie brzęczenie.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da i on właśnie to robi." - Albert Einstein
bukszpryt
Postów w temacie: 3
Posty: 336
Rejestracja: 05 cze 2019, 21:21
x 100

Re: Anycubic 4Max - głośny przesuw

Post autor: bukszpryt »

Przyjrzyj się ruchomym częściom na problematycznej, czy coś się gdzieś nie przesuwa albo wygina w sposób, w który nie powinno wywołując drgania.

Co do głośności drgań, to sprawdź, czy coś gdzieś nie jest za luźno przymocowane.
W moim zeusie (który jest chyba jeszcze głośniejszy) do hałasu mocno dokładały się drzwi, które wisiały krzywo na zawiasie, któremu urwał się nit mocujący do ścianki. W tym wypadku pomogła prowizorka w postaci magnesu, który wszystko mocniej trzyma. Odrobinę też pomogło smarowanie.
Awatar użytkownika
musk75
Postów w temacie: 1
Posty: 64
Rejestracja: 12 sty 2020, 16:54
Drukarka: Bambusy oraz Prusy:)
x 6

Re: Anycubic 4Max - głośny przesuw

Post autor: musk75 »

a jak na sucho przejedziesz na wyłączonej drukarce też jest taki dźwięk?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”