Jaka podkładka/powłoka dla PETG

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 7
Posty: 1434
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Lokalizacja: lubuskie
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Jaka podkładka/powłoka dla PETG

Post autor: cyfron »

Energetic to różnica 80 vs 130, tutaj 150 vs 450 - to jednak ccc.
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 5
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Jaka podkładka/powłoka dla PETG

Post autor: Trolinka »

Po mojemu, wziąć najtańsze cokolwiek pod ręką do testów, sprawdzić sobie czy spełnia założenia. Jak będzie ok to "zajechać" i następne kupić coś pośrodku cenowo (nie barachło tanie, ale i nie najdroższe płacenie za "markę" :>
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
lukk
Postów w temacie: 1
Posty: 282
Rejestracja: 30 sie 2022, 08:40
x 138

Re: Jaka podkładka/powłoka dla PETG

Post autor: lukk »

roman pisze:Eksperymentowałem z laminatem FR4 właśnie pod kątem PETG i w miarę mi pasuje:
- na moim bardzo nierówno podgrzewanym stole mam dobrą adhezje od niższych temperatur faktycznych przez co nie muszę całości rozgrzewać do niewiadomo jakich wartości
- łatwo się odkeja po wychłodzeniu
- elastyczny (co jest w mojej ocenie bardziej wadą niż zaletą, ale co kto woli). ja mam grubości 1,5mm posadzoną na macie magnetycznej i podwija się niestety, tzn. ujmując precyzyjnie - nie stanowi żadnej obrony przed tym gdy drukowany element z PETG chce się podkurczyć i podwinąć. klamerki/łapki konieczne, albo klejenie na stałe.
- łatwo się rysuje, co jest minusem, czyli, że szpachelka stalowa raczej odpada, tzn. ja dalej jej na tym używam, no ale zostawia na powierzchni swoją obecność ;)
- na plus cena
Ja używam szpachelki stalowej, ale zaostrzonej na końcu jak nóż. Łatwo wchodzi pod wydruk, a nie rysuje krawędzią powierzchni stołu.
W ogóle nie ma co się przejmować lekkim porysowaniem FR4 (no, chyba że faktycznie szpachelka słaba i będą głębokie rysy). U mnie gdy widzę, że jest już sporo śladów po wydrukach, albo gdy np. pojawia się problem z adhezją na ASA (bo PETG zawsze super trzyma) to szlifuję go na mokro papierkiem 800-1000 i jest super. Na spodzie modelu tych drobnych rysek od papieru już raczej nie widać, zostaje tylko lekka satyna z fakturą laminatu.
Fakt, klipsy na rogach potrzebne.
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 2
Posty: 508
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 345

Re: Jaka podkładka/powłoka dla PETG

Post autor: roman »

Ale mnie to zupełnie nie przeszkadza, że się rysze. Napisałem o tym, żeby potencjalny nowy użytkownik tego wynalazku się nie zdziwił ;) Nawet jakbym miał to zmieniać co miesiąc, bo jedna płyta (220x220) kosztowała mnie... 15zł. I pewnie bym ją wyrzucał i zmieniał na nową co pare wydruków gdyby nie to, że podklejanie maty stalowej (by się magnesu trzyamała) jest lekko upierdliwe.

W każdym razie dobry patent z tym drobnym papierem, może tak zrobie, bo czasami chciałoby się mieć jednak matowy na detalu spód zamiast lustra.
Awatar użytkownika
Igor
Postów w temacie: 1
Posty: 488
Rejestracja: 05 mar 2020, 23:12
Lokalizacja: Kociewie
Drukarka: Prusa Mk3 i "rzeźby"
x 167
Kontakt:

Re: Jaka podkładka/powłoka dla PETG

Post autor: Igor »

Gładką od Prusy załatwisz PETem. Spokojnie oderwie warstwę naklejki.
Złote zasady: 1. You get what you paid for 2. Works? Don't fix! 3.Tanie okaże się najdroższe 4. Nie zoptymalizujesz procesu, którego nie rozumiesz 5. Konserwuj, nie czekaj aż padnie do reszty
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”