Jaka podkładka/powłoka dla PETG

Dla zupełnie zielonych w temacie druku 3D
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 7
Posty: 1434
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Jaka podkładka/powłoka dla PETG

Post autor: cyfron »

Jaką powłokę polecicie do drukowania PETG. Obecnie używam blachy z PEI ale muszę ja pryskać Hegronem żeby zmniejszyć adhezję. Kilka razy jak warstwa hegronu zeszła i nie nałożyłem nowej miałem problem z oderwaniem wydruku. Interesuje mniej blacha gładka lub z bardzo drobną strukturą. Na aliexpresie widziałem blachy powleczone PET lub PEO. Podejrzewam, że PET będzie trzymał jeszcze mocniej, natomiast jak się ma sprawa z PEO? Może polecicie coś jeszcze innego?
Awatar użytkownika
kaluza
Konto z ograniczeniami
Postów w temacie: 1
Posty: 120
Rejestracja: 17 sty 2021, 18:45
x 35

Re: Jaka podkładka/powłoka dla PETG

Post autor: kaluza »

Każda blachę powlekana bez kleju w końcu szlak trafi petg bez problemu wyrywa kawałki ze szklanej podkładki… u siebie drukuje na szkle ciągle a jak zapomnę kleju to staram się jak najszybciej zdjąć podkładkę z wydrukiem i wrzucić pod lekko zimno wodę wydruk sam odskakuje :) btw osobiście nie polecam hergonu ze względu na syf naokoło. Klej dd jest naprawdę super i wydajność to przy średniej ilości druku starczy na ponad rok i czysto na około :)
Fest
Awatar użytkownika
roman
Postów w temacie: 2
Posty: 508
Rejestracja: 02 wrz 2022, 00:27
Lokalizacja: Dokładnej lokalizacji skippera nie zna nawet The President Of The Ju-Es-Ej
x 345

Re: Jaka podkładka/powłoka dla PETG

Post autor: roman »

Eksperymentowałem z laminatem FR4 właśnie pod kątem PETG i w miarę mi pasuje:
- na moim bardzo nierówno podgrzewanym stole mam dobrą adhezje od niższych temperatur faktycznych przez co nie muszę całości rozgrzewać do niewiadomo jakich wartości
- łatwo się odkeja po wychłodzeniu
- elastyczny (co jest w mojej ocenie bardziej wadą niż zaletą, ale co kto woli). ja mam grubości 1,5mm posadzoną na macie magnetycznej i podwija się niestety, tzn. ujmując precyzyjnie - nie stanowi żadnej obrony przed tym gdy drukowany element z PETG chce się podkurczyć i podwinąć. klamerki/łapki konieczne, albo klejenie na stałe.
- łatwo się rysuje, co jest minusem, czyli, że szpachelka stalowa raczej odpada, tzn. ja dalej jej na tym używam, no ale zostawia na powierzchni swoją obecność ;)
- na plus cena
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3231
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1597

Re: Jaka podkładka/powłoka dla PETG

Post autor: morf »

Nie myślałeś o blasze stalowej natrysnietej proszkowo takiej z 'groszkami'?
Można kupić w różnych rozmiarach a kiedys i na forum była jakaś "zbiorowka"
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
JGFTW
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 1348
Rejestracja: 14 sie 2019, 05:19
Lokalizacja: Wrocław
Drukarka: Ender 3 v3 SE
x 714

Re: Jaka podkładka/powłoka dla PETG

Post autor: JGFTW »

Jeszcze nie próbowałem tego FR4 aka Garolite, ale jak dotąd to najlepiej mi pasuję blacha teksturowana od Trianglelab - ja brałem lokalnie https://allegro.pl/listing?string=trian ... ksturowana
Mam dwie i jestem bardzo zadowolony jak odchodzą (po ostygnięciu detale są luźne), pomimo że nie przepadam za tą napylaną strukturą, która jest widoczna na spodzie wydruku (chociaż trzeba przyznać że nie aż tak - np na czarnym to jak się nie spojrzy pod światło to ciężko się połapać ).

Pamiętam też, że nasz kolega forumowy kiedyś robił zamówienie grupowe na blachę malowaną proszkowo - może to jest rozwiązanie dla Ciebie lepsze?

Ze wszystkich innych naklejek jakie próbowałem, które dobrze sobie radzą z PETG to Lokbuild oraz ta śmieszna naklejka od Fysetc - wiecie, ta z grafiką, żeby na niej nie drukować ;) (poniżej)
HTB1LgDdGQOWBuNjSsppq6xPgpXa5.jpg
Tylko ich problem jest taki, że jak dasz za niską pierwszą warstwę to trudniej odchodzi i przez to się szybko zużywa oraz łatwo ją zepsuć. Jeżeli dobrze skalibrujesz to może przetrwać naprawdę długo (na lokbuidzie drukowałem ze 2 lata, a na tej Fysetc ponad rok, a ostatnio ją zmieniłem i liczę na tyle samo).
Awatar użytkownika
Trolinka
Postów w temacie: 5
Posty: 562
Rejestracja: 09 sty 2020, 01:22
Lokalizacja: Kraków
Drukarka: Bambu Lab X1C Combo
x 173

Re: Jaka podkładka/powłoka dla PETG

Post autor: Trolinka »

Ja ze dwa lata używam PEI od Energtic https://pl.aliexpress.com/store/4542004 bo najwięcej na sieci mieli pozytywów i że wyższe temp wytrzymuje niż inne. PETG siedzi jak złoto, niby powinno się jak ostygnie odrywać ale nigdy nie czekałem i nic się jej nie dzieje. Jak ostygnie to samo odpada. I kompletnie bezobsługowa, ot ręcznikiem papierowym przetrzeć, a raz na parę dni psiknąć IPA i przetrzeć.
cyfron
-------------------------------------------------
Bambu Lab X1C Combo ( Do drukowania)
Kingroon KP3S Pro S1 (Klipper & Orbiter 2.0 mod) (Do dłubania)
annon
Postów w temacie: 1
Posty: 106
Rejestracja: 10 cze 2020, 09:15
Lokalizacja: Chełmsko Śląskie
Drukarka: Tatara Hayabusa
x 7

Re: Jaka podkładka/powłoka dla PETG

Post autor: annon »

Ja używam blach sprężynowej ze "zbiorówki" forumowej. Bardzo zadowolony jestem, nie ma problemów z przyczepnością niczym nie smaruje. Drukuje PLA, PETG, i TPU. Żałuje że nie zamówiłem do drugiej drukarki. Jak zależy mi na czasie to ściągam blache na gorąco odginam aby wydruk sie oderwał, zakładam na stół i jazda dalej.
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 7
Posty: 1434
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Jaka podkładka/powłoka dla PETG

Post autor: cyfron »

Laminat odpada, bo mam czujnik PINDA. Ta od trójkątnych wygląda jakby miała dosyć grubą teksturę a mi zależy na gładkiej powierzchni lub bardzo drobnej teksturze. Blachy ze zbiorówki mam ale źle znoszą wyższe temperatury i potrafią przykleić się do laminatu na stole Prusy lub do podkładki magnetycznej - mi przy 80stC odcisnął się wzór stołu na tej blasze.
@Trolinka - którą masz PEI od Energetic? Gładką czy teksturowaną? Teksturowane PEI mam i PETG na tym się fajnie drukuje i ładnie odchodzi po ostygnięciu ale jak wspomniałem wcześniej zależy mi na w miarę gładkiej powierzchni.

Używał ktoś PEO?
Awatar użytkownika
morf
Drukarz
Postów w temacie: 2
Posty: 3231
Rejestracja: 17 sty 2017, 12:28
Drukarka: Reprapy, Prusa MK3S
x 1597

Re: Jaka podkładka/powłoka dla PETG

Post autor: morf »

To może satynowa blacha od Prusy? Ma delikatniejszą strukturę
Done is better than perfect.
Awatar użytkownika
cyfron
Postów w temacie: 7
Posty: 1434
Rejestracja: 30 sty 2019, 09:28
Drukarka: U30, SP Pro, UM2+
x 369

Re: Jaka podkładka/powłoka dla PETG

Post autor: cyfron »

Może? Na stronie Prusy w tabelce widziałem, że do PETG zalecają smarowidło w celu zmniejszenia adhezji - czy to dotyczy tylko gładkiej blachy od nich?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o sprawy podstawowe”